Magyar-tunéziai megállapodás született

Magyar és tunéziai üzletemberek részvételével rendezték meg a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarában (BKIK) szerdán a Magyar-Tunéziai Üzleti Fórumot, ahol a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztési irányait tekintették át a résztvevők, és tárgyalásokat folytattak az együttműködési lehetőségekről. A BKIK Észak-afrikai (Maghreb) Szakmai Osztálya a Külgazdasági és Külügyminisztériummal közösen, valamint a Tunézia Magyarországi Nagykövetségének és az MKIK Észak-afrikai és Közel-Keleti Tagozatának támogatásával szervezte meg az eseményt, amelyen részt vett Magyar Levente, a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciáért felelős államtitkára és Khemaies Jhinaoui tunéziai külügyminiszter is.
Dr. Kiss Zoltán, a BKIK elnöke emlékeztetett arra, hogy a BKIK szakmai szinten részt vesz a magyar és a tunéziai kormányközi gazdasági vegyes bizottság (GVB) munkájában, így részt vett a 2012-ben a GVB alakuló ülésén, valamint a 2016. márciusi tuniszi GVB ülésen is. „A GVB tavaszi ülésén fogalmazódott meg az igénye annak, hogy együttműködési megállapodást írjunk alá a Tuniszi Kereskedelmi és Iparkamarával. Nagy örömömre szolgál, hogy Tuniszi Kereskedelmi és Iparkamara partnerként tekint ránk, és az együttműködési megállapodás aláírása a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara és a Tuniszi Kereskedelmi és Iparkamara részéről itt nálunk történhet meg” – mondta Dr Kiss Zoltán.
A két fővárosi kamara közötti megállapodás keretet ad a BKIK tagjainak, valamint a fővárosi vállalkozásoknak a tunéziai és a tuniszi gazdasági, üzleti lehetőségek kialakítására, a megfelelő tunéziai üzleti partner kiválasztására, és további kétoldalú üzletember találkozók szervezésére.
Magyar Levente előadásában kiemelte: a magyar-tunéziai gazdasági kapcsolatokat számos oldalról lehet fejleszteni, és Magyarország minden tőle telhető segítséget meg fog adni Tunéziának, hogy az ország stabil gazdasági alapokat teremthessen. A két ország között a tavalyi évben 20-25 százalékos volt az egymás felé irányuló kivitel növekedése, a kormány célja ennek megtartása. Az államtitkár kiemelte, hogy hazánk nem módosította Tunézia biztonsági besorolását, ezzel pedig a helyi turisztika mellett a gazdasági célú kapcsolatfelvételt is erősíteni kívánják.
Khemaies Jhinaoui tunéziai külügyminiszter emlékeztetett arra: az elmúlt években Magyarország és Tunézia gazdasági kapcsolatai jelentősen bővültek, ám a kereskedelmi forgalom így is csak hozzávetőlegesen 145 millió eurót ért el az elmúlt évben. Véleménye szerint a magyar vállalatok előtt is adott a lehetőség arra, hogy részt vegyenek a tunéziai gazdaság fejlesztésében, erre pedig a helyi kormányzattól is minden segítséget és támogatást megkapnak. Egyúttal meghívta a résztvevőket a november végén Tunéziában megrendezett befektetői konferenciára, ahova a világ minden tájáról érkeznek a gazdasági élet képviselői.