Mi lesz a tőzsdénk jövője?
A fórumon, amelyen a BÉT részvényesei mellett a kibocsátó vállalatok, a kereskedő cégek, a Magyar Nemzeti Bank, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete és a befektetők képviselői vettek részt, megvitatták a BÉT jövőjével kapcsolatos és a részvényeseket, illetve a tőkepiaci szereplőket leginkább foglalkoztató kérdéseket. A kereskedési rendszer cseréjével kapcsolatos előkészítő munkálatok továbbra is folynak a piaci konszenzus megteremtése érdekében. A rendszercsere legjelentősebb hatása a külföldi kereskedők megjelenése lehet - emeli ki a közlemény.
Mohai György, a Budapesti Értéktőzsde vezérigazgatója ehhez hozzáfűzte, hogy "A nemzetközi kereskedők közül többen is jelezték érdeklődésüket a magyar piachoz történő csatlakozással kapcsolatban a Xetra rendszer bevezetését követően." A CEESEG tőzsdeszövetség négy tagja, a bécsi, a budapesti, a ljubljanai és a prágai tőzsdék a kereskedési rendszerük egységesítésén dolgoznak. A cél, hogy a bécsi után a másik három tőzsde is csatlakozzon a Xetra rendszerhez.
A Ljubljanai Tőzsde e hét szerdán jelentette be, hogy 2010 szeptemberében tervezi bevezetni a Xetra rendszert. Korábbi nyilatkozatok szerint a budapesti és a prágai tőzsde várhatóan 2011-ben csatlakozik a kereskedési rendszerhez. A magyarországi tőkepiaci szereplők körében tavaly heves vitát váltott ki a BÉT kereskedési rendszerének tervezett cseréje. A piaci szereplők hiányolták a döntés előkészítését megelőző megfelelő elemzéseket, számításokat.
Ezért azt kérték a BÉT vezetésétől, hogy még ne kötelezze el magát ez ügyben, és kezdjen érdemi, számokkal és elemzésekkel alátámasztott egyeztetéseket a piac képviselőivel. A BÉT vezetése ennek eleget téve tavaly ősszel kétszer is elnapolta a döntést a rendszer bevezetéséről. Mohai György korábban az MTI-nek azt mondta: a cserét a tőzsde úgy akarja véghez vinni, hogy az piaci konszenzuson alapuló döntés legyen.