Mi történt a magyar gazdaság egyik motorjával?
Kedden kapja meg az idei első negyedéves bizonyítványát a magyar gazdaság, akkor jelenik meg az első negyedévre vonatkozó előzetes GDP-adat. Azaz kiderül, hogy mennyire fogta vissza a gazdaságot a márciusban, áprilisban kialakult harmadik járványhullám - derül ki Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzőjének kommentárjából, amely bemutatja, hogy a gazdaság egyik fő motorját jelentő iparban milyen folyamatok zajlottak és mi várható a következő időszakban.
„3 százalékot kicsit meghaladó éves GDP-csökkenésre számítunk a múlt év utolsó negyedében mért 3,6 százalékos hanyatlás és a tavalyi első negyedéves 2,2 százalékos növekedés után” – ismertette a GDP-előrejelzését a szakember.
Hol tart az ipar?
A magyar gazdaság egyik legfontosabb szereplőjét, az ipart ellentmondásos hatások érték az első negyedévben. „Miközben Kínából és az Amerikai Egyesült Államokból volt kereslet a magyar ipar termékeire, az európai igények visszafogottak voltak. Nem beszélve arról, hogy a magyar iparban kiemelt szerepet játszó autógyártás rosszul nyitotta az évet. Az év első két hónapjában majdnem 20 százalékkal csökkentek éves összevetésben az európai újautó-eladások, csak márciusban sikerült növekedést elérni, így az első negyedévet 3 százalékos pluszban zárta a piac. Igaz, a bázis is alacsony volt, a járványhatás miatt a múlt év első negyedéven 7,4 százalékkal szűkült éves szinten az európai autópiac. Az idei első negyedévben a nemzetközi autóipart visszafogta a globális chiphiány, amely a következő hónapokban is gondokat okozhat” - tette hozzá a szakember.
Bár vannak kedvezőtlen tényezők, a legújabb eredmények, az ipari megrendelések és a bizalmi indexek viszonylag biztató képet mutatnak. Az ipari termelés volumene az idei első negyedévben közel 4 százalékkal nőtt éves szinten. Ez azt jelenti, az ágazat az első negyedév során a volument tekintve hozta a járvány előtti szintet. Németh Dávid hozzátette: „Ugyanakkor fontos, hogy a járványt megelőző trendhez képest még lemaradásban van a szektor. Ezt a hátrányt várhatóan az idén ledolgozhatja az ágazat, amennyiben nem okoz újabb sokkot a pandémia.”