Miért esik napok óta a magyar tőzsde?
Mint az előbbi mondatból is kiszűrődik, azért a magyar és a régiós piacok továbbra sem voltak olyan erősek, mint amire alapvetően számítani lehetne, s ehhez jött még az előbb említett regionális feszültség. S igaz, hogy a négy magyar blue chip közül csak a legkisebbnek, a Magyar Telekomnak nincs orosz kitettsége. Ugyanakkor a MOL-é már marginális, miközben a Richter gyógyszerben utazik, vagyis szankciók és hasonló intézkedések kevésbé érintik az üzletmenetét.
Az OTP orosz és ukrán operációja együttesen az eredmény cirka 15 százalékát adhatja, vagyis ilyen értelemben jelentős lehet a hatás. De ha a teljes eredményt kivennénk örökre, akkor jelentene ceteris paribus kb. 2.000 forintot az árfolyamban. Ugyanakkor, ha lesz is fegyveres összecsapás és komolyabb szankciók, azok valószínűleg nem fognak örökké tartani. Így nem jogos a teljes hatással számolni.
Az OTP részvények tőzsdei árfolyama
Másrészt a lokális csúcstól már cirka 1.500 forintot esett a papír, azaz a geopolitikai feszültség nagy része már beárazódhatott. Ráadásul a jelenlegi előrejelzések szerint a szektortársakhoz képest 20-30 százalékos diszkonttal forog, ha az idei és a jövő évi eredményekkel számított P/E rátákra tekintünk. Persze P/B alapon inkább 30-40 százalékos túlértékeltség van, de mindez 50-60 százalékkal magasabb tőkemegtérülés mellett, azaz nem csak jogos ez a felülértékeltség, hanem relatív alulértékeltségnek tekinthető ez is. S még valami. Azonosítható egy több mint 5 éves emelkedő trendvonal, ami körül szokott mozogni az árfolyam. Ez jelenleg 12.950 forint környékén húzódik.
Ez a múltban sokszor megállította az esést, de az emelkedést is. Azaz tényleg fontos vonal, akár ellenállásként, akár támaszként szolgál. Most ez a támasz megállíthatja az esést. Ugyanakkor a dinamikus indikátorok alapján azért nincs fényes állapotban a részvény, sőt! Viszont az is igaz, hogy az ilyen jellegű indikátorok inkább csak megerősítik a fordulat tényét.