Volt minek örülni a múlt héten
A pénteki emelkedés alapvetően az élelmiszer gyártók vezették, miután a Nestlé 2009-es értékesítési számai, köszönhetően az ázsiai és amerikai eladásoknak jelentősen meghaladták a 2009-es előrejelzést, és mindezek alapján a vállalat a 2010-es növekedési tervet is magasabbra emelte. A kedvező profit jelentés a szektortársak iránti keresletet is növelte, a Danone, British Foods és az Unilever is 1-3% között emelkedtek A pénzügy szektor is erősnek bizonyult gyakorlatilag az egész héten, a nagy európai bankok közül a Barclays, HSBC, Sociéte Generale, a BNP Paribas és a Deutsche Bank is 1.5%-2.0% között drágultak pénteken.
Az Egyesült Államokban a Federal Reserve hosszú hónapos változatlanság után módosította monetáris politikáját és 25 bázisponttal 0.75%-ra emelte a jegybanki kamatrátát. A döntés bár nem volt teljesen meglepetés hirtelen érte a piacokat, amelyek elsőre hanyatlani kezdtek, de a nap végére összeszedve magukat a pozitív tartományban zártak. Az amerikai fogyasztói árindex mindemellett arról árulkodik, hogy a kormányzat által a gazdaságba pumpált dollár milliárdok mégsem képeznek lufit, az elszabaduló inflációtól való félelem, ha nem is alaptalan, de a vártnál alacsonyabb mértéket ölt.
A kamatdöntés nyomán a dollár 8 hónapos csúcsra ugrott, amely elsősorban a bánya vállalatoknak okozott fájdalmat, de az arany is alig tudott emelkedni.
Az olaj ára ismét közelíti a 80 dolláros szintet, miután Franciaországban sztrájkolnak az olajfinomítóban dolgozó munkások és Irán újraindított nukleáris programja következtében a befektetők szűkülő kínálattal számolnak.
Érdekesség:
A görög kormány megtalálta a megoldást az adósság-válság kezelésére, a januári 8 mrd EUR-os, 5 éves lejáratú (megjegyzem sikeres) kötvény eladási kampányt most egy újabb 5 mrd EUR-s, 10 éves csomag követi. Érdekes, hogy ki az aki ennyire bízik a görög államban, 6% körüli hozamért képes egy államcsőd szélén fekvő gazdaságba fektetni. Hozzáteszem, hogy görög kötvényből annyi van, mint a szemét (kb. 250 mrd EUR), így egy esetleges pánik esetén ki lehet az, aki megveszi az elértéktelenedett kötvényt? Senki...hiszen mindenkinek lesz.