Napról napra szívja fel magát az arany
Az elmúlt hét a Görögország számára megszavazott legújabb, 130 milliárd eurós mentőcsomag jegyében telt. Athén ennek fejében az ország szuverenitásába mélyen belenyúló ellenőrzési jogkört lesz kénytelen átengedni az EU „költségvetési biztosának”. De köttetett megállapodás a hitelező magán pénzintézetekkel is, amelyek 107 milliárd eurónyi követelésükről „hajlandóak” lemondani, ezzel járulva hozzá a görög államadósság átrendezéséhez. Az euróövezeti tagországok pénzügyminiszterei abban bíznak, hogy a megszorítások szigorú véghezvitele mellett mindez elegendő lehet a most 160%-ot kitevő GDP-arányos görög államadósság 120,5%-ra történő leszorításához az évtized végéig.
Az eurózóna fokozatos konszolidációjával kapcsolatban bizakodásra okot adó megállapodások a bejelentésüket követően azonnal képesek voltak némi terhet levenni a közösségi valuta válláról, így az euró jelentősen tudott erősödni az amerikai dollárral szemben. Mivel a zöldhasú gyengülése hagyományosan a nyersanyagok, köztük a nemesfémek drágulását eredményezi, nem is kellett sokáig várni arra, hogy az arany és az ezüst is meginduljanak felfelé. Mindkét nemesfém napról napra szívta fel magát, látványos pluszban zárva a hetet Londonban. Míg az arany árfolyama 3,22%-kal került feljebb unciánként 1.778,50 dollárig, addig az ezüst 6,24%-kot tudott emelkedni egy hét alatt 35,57 dollárra.
A brüsszeli bürokraták bizakodása utóbb azonban könnyen kincstári optimizmusnak bizonyulhat. Egy az európai döntéshozóknak szánt szigorúan bizalmas elemzésben a szerzők többek között annak veszélyére hívják fel a figyelmet, hogy a görög adósságráta a gazdasági visszaesés eredményeként akár még tovább emelkedhet. Egy borúlátó forgatókönyv szerint a ráta tetőzése 178%-on történhet 2015-ben, ahonnét aztán lassú csökkenéssel jönne vissza még mindig csak a mostani 160%-os szintre 2020-ig. Ebben az esetben a jelentés szerint 245 milliárd eurós segítségre lenne szüksége az athéni kormánynak a most elfogadott mentőöv helyett. Pártja parlamenti képviselőihez írt levelében pedig már maga a német pénzügyminiszter, Wolfgang Schäuble sem zárja ki, hogy Görögországnak további pénzügyi támogatására lehet szüksége még 2020 előtt.
Bár rövidtávon Görögország most meg fog menekülni a közvetlen pénzügyi összeomlás elől, a következő páciens Portugália személyében máris a betegfelvételen várakozik. Belegondolva abba, hogy az EU gazdasági teljesítményéhez mindössze 1,6%-kal hozzájáruló hellének mekkora fejtörést okoztak már eddig is a közösségnek, a pénzügyi uniónak változatlanul létkérdést jelentő kihívásokkal kell szembe néznie a jövőben. Vajon meddig hajlandóak még elmenni a teherviselő tagállamok, főként Németország a segélyek finanszírozásában? És mennyi forrást kell még az Európai Központi Banknak a pénzintézetek rendelkezésére bocsátania a rendszer tartós életben tartásához? A tavaly decemberi 500 milliárd eurós pénzinjekció után az EKB a héten újabb pénzcsapok megnyitását tervezi. Ennek a pénznek egy része ismételten a nyersanyagpiacokon köthet ki, aminek az arany és az ezüst árfolyama is minden bizonnyal haszonélvezője lesz.
Azzal, hogy a brüsszeli véd- és dac-szövetség keservesen ugyan, de összezárt Görögország mellett, az euró körüli akut válság ha csak átmenetileg is, most egy időre nyugvópontra kerülhet. Ez pedig rövidtávon a dollár körüli problémákat hozhatja vissza ismét az előtérbe. A dollár-index hosszútávú alakulásából kiolvasható hanyatló trend az amerikai fizetőeszköz értékvesztését mutatja hat fő devizával szemben. A 2010 nyara és 2011 ősze közötti csökkenő tendenciát még megszakították az euró jövőjét illetően felerősödött aggodalmak, amelyek képesek voltak elterelni a dollár körüli problémákról, de most a korábbi trend folytatódása valószínűsíthető. A 2008 márciusából származó 72 pontos érték az index történelmi mélypontja. Ez alá kerülve egy a piacok számára még ismeretlen senki földjére érkezne a dollár, ami drámai, ha nem akár katasztrofális menekülésre késztethetné a befektetőket a világ első számú tartalékdevizájából. Ennek kihatását az arany és az ezüst árfolyamára nem is szükséges bővebben ecsetelni.