Negatívról stabilta javult Litvánia adóskockázati kilátása - Fitch
A legnagyobb európai hitelminősítő közepes befektetői "BBB" osztályzattal tartja nyilván a hosszú futamú litván szuverén devizaadósságot, és ennél eggyel jobb, "BBB plusz" szinten a hazai valutában kiadott adósságot. A rövid lejáratú devizakötelezettségek besorolása "F3". Ezeket az osztályzatokat a Fitch Ratings megerősítette, a kereskedelmi adósokra külön megállapított, elsőrendű "A" besorolási országplafonnal együtt.
A kilátásjavításhoz fűzött indoklásában a hitelminősítő "biztatónak" nevezte a litván gazdaság stabilizációját. A Fitch szerint a tavalyi első negyedévben még 14 százalékkal zuhant a gazdaság teljesítménye negyedéves összevetésben, de a tavalyi második félévtől - ugyancsak negyedéves összehasonlításban számolva - már növekedés indult, és az idei év egészében "mérsékelt", 1 százalékos növekedés valószínű.
A tavalyi államháztartási hiány a hazai össztermék (GDP) 9,1 százaléka volt, ám 17 százalék körül lett volna, ha a litván kormány nem lép közbe - áll a Fitch Ratings hétfői londoni elemzésében. Az idei költségvetés alapján a hitelminősítő 8 százalékos GDP-arányos államháztartási deficitet vár, a továbbra is negatív ciklikus hatás ellenére. A 2012-re 3 százalékos deficitcélt kitűző középtávú takarékossági terv kitartó végrehajtása "kihívást jelent", és politikai kockázatoknak van kitéve.
A Fitch ezzel együtt is azonban azzal számol, hogy költségvetési konszolidációs programmal sikerül 42 százalék környékén tartani a GDP-arányos államadósságot, ami - jóllehet meredek emelkedés a 2008 végén mért 15,6 százalékról - összeegyeztethető a Litvániára érvényes jelenlegi adósbesorolásokkal - áll a hitelminősítő hétfői londoni elemzésében.
A Fitch kiemeli azt is, hogy a folyómérleg tavaly a GDP-érték 3,2 százalékának megfelelő többletbe fordult a 2007 végén, 2008 elején mért 14,6 százalékos deficitcsúcs után. Mindeközben a bérek nominálisan is csökkennek - a tavalyi harmadik negyedévben átlagosan 8 százalékkal volt alacsonyabb a nominális bérszint, mint egy évvel korábban -, és a hitelminősítő azt várja, hogy ez a "belső leértékelési" folyamat középtávon folytatódik.
A Fitch Ratings szerint a nominális árfolyam-rugalmasság hiányában ez "fájdalmas, de szükséges kiigazítás". A hitelminősítők most már szinte sorozatban javítják a kelet-európai EU-tagállamok osztályzati kilátásait. Az elmúlt időszakban - Litvánia mellett - Észtország, Lettország, Románia és Bulgária adósbesorolásainak kilátásai javultak. Magyarország adóskockázati osztályzatának kilátását a Standard and Poor's már tavaly negatívról stabilra javította vissza, a költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést.