Növelte a külföldi munkavállalók kvótáját a horvát kormány
Josip Aladrovic munka- és nyugdíjügyi miniszter elmondta: idén 25 ezer munkavállalási engedélyt már meghosszabbítottak, és további 78 ezer 470 új engedélyt adnak ki 2020-ra.
A legtöbb engedély az építőiparra, a turizmusra és a vendéglátóiparra vonatkozik, mert ezekben az ágazatokban a legnagyobb a munkaerőhiány. Az építőiparban 33 300, a turizmusban és a vendéglátóiparban 18 370, a közlekedési szférában 2904, az élelmiszeriparban 1410, a mezőgazdaságban és erdészetben 1380 új engedélyt adtak ki. Lehetőség van továbbá 12 000 idénymunkás foglalkoztatására is a turizmusban és a vendéglátóiparban, valamint 770-re a mezőgazdaságban.
A tárcavezető hozzátette: a kvóták átmeneti időszakra vonatkoznak, addig lesznek érvényben, amíg a parlament el nem fogadja azt a törvényt, amelyben teljesen eltörlik a kvótákat. Az új törvény szerint abban esetben lehet majd csak külföldi állampolgárokat foglalkoztatni, ha az adott munkahelyre nem találnak hazai munkavállalót.
A horvát idegenforgalom a bruttó hazai termék (GDP) 20 százalékát teszi ki. A horvát munkáltatók 2018 óta sürgetik a kormányt, hogy mielőbb nyissák meg a munkaerőpiacot a külföldi munkavállalók előtt.
Mennyi esélyed van, hogy havi 1 millió Ft-ot keress? ITT kiszámolhatod!
Horvátország 2013-ban csatlakozott az Európai Unióhoz (EU), és azóta sokan hagyták el az országot a jobb megélhetés reményében. Horvátországban szeptemberben az átlagfizetés 6418 kunát (288 ezer 554 forint) tett ki, a munkanélküliség októberben 7,2 százalék volt.
A legtöbb külföldi munkavállaló a szomszédos országokból érkezik Horvátországba, Szerbiából, Bosznia-Hercegovinából és más balkáni országokból, valamint Ukrajnából és Ázsiából.