Orbán vagy Gyurcsány évértékelője nyert? Megmutatják az on-line számok

Február hónap eddig az évértékelésekről szólt. Az elmúlt hónap politikai diskurzusait egyértelműen az egyes pártok évértékelő beszédei tematizálták. Az Ynsight Research és a Silberstein and Partners social media kutatásában azt vizsgálta, milyen lenyomatai voltak az évértékelőknek a hazai online térben, milyen reakciókat váltottak ki a követőkből, melyiknek mennyire sikerült megmozgatni az online közéletet. Az eredményekből az látszik, hogy a miniszterelnök minden tekintetben „vitte a pályát”, míg a momentumos Fekete-Győr András alig jutott szerephez az online sajtóban. De lássuk az eredményeket!

Orbán vagy Gyurcsány évértékelője nyert? Megmutatják az on-line számok

Beszédek időszaka

A vizsgált időszakunkban három magyar évértékelőt hallhattunk, február 1-én Fekete-Győr András a Momentum Mozgalom vezetője, február 9-én Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Koalíció elnöke, rá egy hétre február 16-án pedig Orbán Viktor miniszterelnök értékelte hazánk elmúlt egy éves tevékenységét. (A helyzet érdekessége, hogy ebben az időszakban Donald Trump amerikai elnöktől is hallhattunk egy értékelőt, február 4-én mondta el a kongresszus előtt a State of the Union beszédét, amelynek ugyan magyar vonatkozása közvetlenül nem volt, mégis sokszor bevonta a magyar netezőket a téma.)

Eltérő netes lenyomat

 

A három (+1) beszéd azonban közel sem azonos hatást váltott ki a netezők körében – teljesen eltérő lenyomatokról beszélhetünk.

A három magyar pártelnök beszédei közül egyértelműen a regnáló kormány miniszterelnökéé váltotta ki a legmagasabb interakciót a netezők körében, ő tematizálta legjobban a hivatalos portálokat, az organikus beszélgetéseket, valamint az elhangzott beszédre érkező reakciókat. Ez az eredmény azonban önmagában nem teljesen meglepő, hiszen a hagyománnyá vált, 22. alkalommal megtartott évértékelőt – a pódiumon álló személytől függetlenül – minden évben hatalmas érdeklődés övezi.

A különbségek háttere

Fekete-Győr András értékelője a másik két szereplőjéhez képest alig jelent meg a hivatalos hírportálok felületein. A február 1-én tartott beszéd gyakorlatilag ugyanannyi interakciót váltott ki, mint Orbán Viktor beszédének január 29-i bejelentése – míg az online hírportálokon az értékelő bejelentéséről több mint kétszer annyi cikk született, mint magáról a momentumos beszédről.

A beszéd tartalmával szinte alig foglalkozott az online sajtó. A jobboldali portálokon kiemelkedő téma volt azonban az eseménnyel kapcsolatosan, hogy a Momentum évértékelőjén volt SZDSZ-es prominensek is jelen voltak. Míg a hivatalos online jelenlét szerény volt, a kommentelők azért foglalkoztak a beszéd tartalmával is, de a másik két évértékelőhöz képest jóval szerényebb mennyiségben. Azt is mondhatnánk, hogy a trumpi State of the Unionnak is komolyabb hatása volt a magyar online térben, mint a Momentum évértékelőjének.

Ezzel szemben jóval többet foglalkoztak mind a hírportálok, mind a követők Gyurcsány évértékelőjével. A legnagyobb reakció tömeget a beszéd napján váltotta ki, de megfigyelhetünk egy második kiugrást is. A DK elnöke ugyanis a miniszterelnök évértékelőjének napján nemcsak kritizálta azt, hanem mintegy „ellenpontozásul” ismét megosztotta sajátját Facebook oldalán (így több mint 200 ezren látták a videót). Az interakció egy része azzal kapcsolatos, hogy Gyurcsány hivatalos Youtube csatornáját éppen az évértékelőkor tiltották le – a követők pedig elhallgattatást sejtettek az esemény mögött.

Kimagaslóan nagy érdeklődés övezte Orbán évértékelőjét, amelyet élőben is lehetett követni a Facebook oldalán. A videót több mint 230 ezerszer nézték meg csak ezen a fórumon – de további százezres nézettséget regisztráltunk más online csatornákon. Az évértékelőről szignifikánsan több online cikk született, mint a korábbiakról, valamint az online reakciók száma is hatalmas kiugrást mutat a többi trendjéhez képest. A beszédben megfogalmazott stratégiai bejelentések közül elsősorban a környezet- és klímavédelemmel kapcsolatos állításokkal foglalkoztak a netezők, valamint feltűnően sok bejegyzés született a miniszterelnök kezein lévő kék foltokkal kapcsolatban is.

Ki hol juthatott szerephez?

 

A Facebook volt a vélemény-nyilvánításnak a domináns színtere. Az élő Facebook-os közvetítéseket közel fél milliószor látták és folyamatosan érkeztek a megjegyzések, reakciók. Az évértékelők elemzésével foglalkozó cikkek megosztásai alatt alakult ki még jelentős követői párbeszéd. A beszédek eltérő megjelenése az online hírportálokon, főleg a momentumos beszéd feltűnő hiánya, valamint a beszéd tartalmának részletes elemzésének elmaradása az egyes portálok szigorú pártpolitikai elköteleződésére utal.

Ha a reakciók érzelmi töltetét vizsgáljuk, az általános magyar közéleti diskurzustól eltérő tendenciával találkozhatunk. A beszédek időpontjában, az elő közvetítés során és utána érkező biztató, elismerő bejegyzések és gratulációk miatt a pozitív reakciók száma meghaladja a negatívokat. Természetesen ez elsősorban a saját tábornál jelenik meg, valamint az egyes politikai oldalakhoz köthető médiumok kommentszekciójában, vagy hivatalos közösségi média csatornáin. De természetesen a túlfűtött, heves viták, pártpolitikai csatározások sem maradtak el (elsősorban Gyurcsány, valamint Orbán beszédének tartalmával kapcsolatban) de ezt megszokottnak tekinthetjük a magyar politikával kapcsolatos online megnyilvánulásoknál.

 

Módszertan:

Az Ynsight Research és a Silberstein and Partners csapata a netnográfiai social media kutatása során az évértékelőkkel kapcsolatos online diskurzusokat vizsgálta a 2020. január 20 és február 20 közötti időszakban. A magyar online térben megjelenő híreket, blogokat és organikus kommenteket, valamint a social média beszélgetéseket elemeztük.

 

A cikk szerzői:

Bauer Zsófia, Ynsight Research

Mezei Márk, Silberstein & Partners

Mire számíthatnak a befektetők nagypéntek előtt?

A közel-keleti háború gyors befejezésébe vetett remények csütörtök reggelre már halványultak, miután Donald Trump amerikai elnök egy régóta várt beszédében agresszívebb iráni csapásokat helyezett kilátásba. Az elnök szerint a katonai műveletek a következő két–három hétben fokozódni fognak. Az olajár ismételt emelkedése mellett csütörtök reggel esnek az ázsiai piacok. A záráshoz közeledve a Nikkei 2,3%-kal, a KOSPI 4,1%-kal, a SSEC 0,5%-kal, a Hang Seng 1,1%-kal esik.
2026. 04. 02. 10:30
Megosztás:

3% alatt a német, 6,9% alatt a magyar tízéves hozam

A közel-keleti feszültség csökkenése miatt estek az energiahordozók árai tegnap, enyhítve az inflációs és a kamatemelési aggodalmakat. A tíz éves amerikai kötvényhozam végül alig mozdult és a 4,3%-os szint felett ragadt, de az európai kötvényhozamok estek, a német tíz éves hozam 3% alá süllyedt. A kockázatvállalási hajlandóság erősödése miatt az euró felértékelődött a dollárral szemben, az EURUSD 1,16 környékére emelkedett.
2026. 04. 02. 10:00
Megosztás:

Tegnap is tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek

Bár a keddinél kisebb mértékben, de szerdán is tovább emelkedtek az amerikai részvényindexek. Az S&P 500 0,7%-kal, Dow Jones 0,5%-kal, a Nasdaq Composite 1,2%-kal emelkedett. A technológiai szektor nagy szereplői raliztak: az Alphabet 3,4%-kal emelkedett, míg a Meta és az Amazon több mint 1%-kal került feljebb.
2026. 04. 02. 09:30
Megosztás:

Szerdán meredeken emelkedtek az európai tőzsdék

Szerdán is az iráni háborúval kapcsolatos hírek mozgatták leginkább a piacokat. Trump elnök arra utalt, hogy az USA megállapodás nélkül is lezárhatja a háborút, amire akár már heteken belül sor kerülhet. Kijelentette, hogy az USA elérte, hogy Iránnak ne legyen atomfegyvere, és ha szükséges, célzott csapásokat a jövőben is alkalmazhat. Kérdés persze, hogy egy megállapodás nélküli kivonulás, ami nem biztosítja a Hormuzi-szoroson a teljesen szabad és díjmentes átjárást, hogyan hatna az energiaárakra.
2026. 04. 02. 09:00
Megosztás:

Új elektromos mentőautókat állított szolgálatba az OMSZ

Hét új elektromos hajtásláncú, BYD Atto 3 típusú mentőautót állított szolgálatba szerdán az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) - tájékoztatta a szervezet az MTI-t.
2026. 04. 02. 08:30
Megosztás:

Többségi tulajdonrészt szerzett a 4iG leányvállalata a HeliControl Kft.-ben

A 4iG Nyrt. leányvállalata, a 4iG Űr és Védelmi Technológiák Zrt. (4iG SDT) a szükséges hatósági jóváhagyások megszerzését követően lezárta a HeliControl Kft. 63 százalékos részesedésének megvásárlását - közölte a társaság szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján.
2026. 04. 02. 08:00
Megosztás:

A magyarok mintegy négyötöde fontosnak tartja, hogy rendelkezzen biztosítással

A hazai lakosság jelentős többsége vonzónak és hasznosnak tartja az asszisztencia-biztosítást– derül ki az Europ Assistance friss Asszisztencia Biztosítás Index kutatásából. A reprezentatív felmérés szerint a magyarok közel háromnegyede véli úgy, hogy az asszisztencia-biztosítás keretében valós, megbízható segítséget kaphatnak autós vagy otthoni vészhelyzet esetén. A kutatás továbbá rámutat: a lakosság mintegy négyötöde fontosnak tartja, hogy rendelkezzen biztosítással.
2026. 04. 02. 07:30
Megosztás:

Jelentős eredménynövekedést ért el 2025-ben az MBH Jelzálogbank

A kihívásokkal teli nemzetközi környezet ellenére is stabil és növekvő teljesítményt nyújtott az MBH Jelzálogbank Nyrt. 2025-ben – derül ki a hitelintézet auditált pénzügyi jelentéséből. Az MBH Csoporthoz tartozó bank adózás előtti eredménye megközelíti a 9,4 milliárd forintot, ami 30,6 százalékkal magasabb az egy évvel ezelőtti szintnél, mérlegfőösszege pedig 775,7 milliárd forintot tett ki. A hitelintézet az év során összesen tizenhat tőkepiaci tranzakciót bonyolított le sikeresen, amellyel tovább erősítette pozícióját a hazai jelzálog- és tőkepiacon.
2026. 04. 02. 07:00
Megosztás:

Kilőttek a bérek, nőtt a hitelképesség: mit ér az átlag- és mediánfizetés?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) ma kiadott jelentése szerint 2026 januárjában bruttó 840 600 forint, illetve nettó 585 700 forint volt a teljes munkaidőben alkalmazásban állók átlagkeresete. Mindez azt jelenti, hogy a bruttó átlagkereset 26,3%-kal, a nettó átlagkereset 28%-kal, a reálkereset pedig 25,4%-kal múlta felül az egy évvel korábbit. Ugyanakkor a bruttó kereset mediánértéke 598 700 forint, míg a nettó kereset mediánértéke 420 200 forint volt a vizsgált időszakban, ami 11%-os, illetve 12,5%-os emelkedést jelent év/év alapon. A fenti számok tükrében a Bank360 megvizsgálta, mekkora hitelösszegek vehetők fel az átlag- illetve a mediánkeresetből.
2026. 04. 02. 06:30
Megosztás:

Honnan van hirtelen ennyi pénze a magyar lakosságnak?

Bő 630 milliárd forinttal ugrott meg februárban a lakossági betétek állománya, ami az év eleji, egyszeri kormányzati juttatások hatásával magyarázható – hívja fel a figyelmet Barát Mihály, a BiztosDöntés.hu pénzügyi szakújságírója. A lakossági betétek túlnyomó részét ugyanakkor továbbra is lekötés nélkül tartják a folyószámlákon, miközben találni versenyképes lekötött betéti ajánlatokat is a bankok kínálatában.
2026. 04. 02. 06:00
Megosztás:

Putyin: Oroszország biztonságos olaj- és gázszállítási útvonalakat kínál

Oroszország biztonságos és megbízható szállítási és logisztikai útvonalakat kínál a világnak, miközben a közel-keleti helyzet eszkalációja közvetlenül befolyásolja az energiapiacokat, valamint a Hormuzi-szoroson keresztül történő kőolaj- és földgázszállítást - jelentette ki Vlagyimir Putyin szerdán egy szentpétervári nemzetközi szakkonferencia résztvevőihez intézett videóüzenetében.
2026. 04. 02. 05:30
Megosztás:

Duna House: 32%-os bővüléssel a tavalyi csúcsszintek közelébe erősödött az ingatlanpiac márciusban

A Duna House havi tranzakciószám-becslése (DH-TB) és jelzáloghitel-előrejelzése alapján 2026 márciusában országosan 11 554 lakóingatlan cserélt gazdát, miközben a lakáscélú jelzáloghitelek szerződéses összege elérhette a 240 milliárd forintot.
2026. 04. 02. 05:00
Megosztás:

Húsvéti boom: a családoknál, a kiskereskedelemben és a csokiiparban is robban a szezon

A húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódó fogyasztási szokások – beleértve a locsolkodást, a tojásfestést és az édességfogyasztást – nem csupán kulturális hagyományként jellenek meg, hanem a szezonális kereslet markáns megnyilvánulásaként is. Hiszen ez az időszak nemcsak a családoknak, hanem a kereskedelemben dolgozóknak is egy kiemelt időszak. Vannak kijelölt szektorok, mint például az édességárusok, akik az éves forgalmuk jelentős részét ezekben a napokban bonyolíthatják. A kereslet hatékony kiszolgálása adatvezérelt tervezést, a fogyasztói magatartás folyamatos monitorozását, valamint precíz készletgazdálkodást igényel. Mindezek együttesen járulnak hozzá ahhoz, hogy az ünnepi időszak mind a háztartások, mind az ellátási lánc szereplői számára zökkenőmentesen működjön.
2026. 04. 02. 04:30
Megosztás:

Fenntarthatósági rangsor: ez a három épület vezeti a hazai mezőnyt a minősítések alapján

Az Etele Plaza bevásárlóközpont és a Budapest ONE irodakomplexum mindhárom üteme után a Corvin Innovation Campus irodaház is megszerezte a BREEAM Outstanding környezetbarát minősítést. Ez már a harmadik Futureal-fejlesztés, amely a gyakorlati működést vizsgálva kiérdemelte a fenntartható épületeknek járó legmagasabb elismerést. Az eredmények alapján a fenti beruházások jelenleg Magyarország legjobb épületeinek számítanak a BREEAM In-Use Commercial kategóriában.
2026. 04. 02. 04:00
Megosztás:

Nemzetközi terjeszkedésbe kezdett Magyarország sikeres mosodahálózata, a Bubbles

A Bubbles, amely 70 magyarországi üzletével Kelet-Közép-Európa legnagyobb önkiszolgálómosoda-hálózata, hétfőn hivatalosan is megnyitotta első külföldi üzletét Pozsonyban. A lépés egy nagyobb léptékű terjeszkedési stratégia első fázisát jelenti: a franchise szlovákiai terjeszkedése még idén további pozsonyi, érsekújvári, kassai, komáromi, dunaszerdahelyi és nyitrai üzletek nyitásával folytatódik, miközben megkezdődött az előkészítése az ausztriai, romániai és csehországi megjelenésnek is.
2026. 04. 02. 03:30
Megosztás:

Márciusban kivárásra játszottak a lakásvásárlók - két vármegye ment csak szembe az árral

Ellentétes irányba mozdult márciusban a lakáspiac keresleti és kínálati oldala az ingatlan.com friss elemzése szerint. Országos szinten több mint 270 ezer telefonos érdeklődést mértek eladó lakások és házak iránt, ami 13,9 százalékos csökkenést jelent tavaly márciushoz képest. Havi összevetésben a naptárhatással korrigált adatok 9 százalékos keresleti visszaesésre utalnak.
2026. 04. 02. 03:00
Megosztás:

Új trend a turizmusban: A fiatal utazók már nem szobát, hanem társaságot keresnek Európában

Az európai turizmusban egyre nagyobb teret nyernek a közösségi élményre épülő hostelek, amelyek a szállás mellett szervezett programokkal és közösségi terekkel várják a fiatal utazókat. A Z generáció és a millenniumi korosztály számára az utazás ma már nemcsak a városnézésről, hanem az új kapcsolatok kialakításáról is szól. A Hostelworld 2025-ös felmérése szerint az utazók 58 százaléka tartja fontosnak, hogy utazás közben új emberekkel ismerkedjen meg, míg korábban ez az arány 43 százalék volt. A jelenség összefügg az egyedül utazók számának növekedésével is: a solo travel piaca az előrejelzések szerint 2030-ra elérheti az 1,07 billió dollárt.
2026. 04. 02. 02:30
Megosztás:

Halál esetén az állam örököl mindent, ha…

Sokan úgy tudják, hogy ha valaki meghal, és „nincs senkije”, akkor automatikusan az államé lesz minden. Ez részben igaz – de a valóság jogilag ennél jóval árnyaltabb.
2026. 04. 02. 02:00
Megosztás:

Magyarország a zöld kötvények piacán

Az elmúlt években a fenntartható finanszírozás egyre fontosabb szerepet kap a tőkepiacokon. Az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ehhez az új trendhez igazodva úgy módosította finanszírozási gyakorlatát, hogy az az ESG (környezeti, társadalmi és irányítási) szempontokat is figyelembe véve illeszkedjen a megváltozott befektetői igényekhez. A magyar zöld állampapírok kint lévő állománya jelenleg mintegy 3 308 milliárd forint, amelynek több mint 70 százaléka euróban, körülbelül 24 százaléka pedig forintban denominált. Ezek a speciális kötvények sikeresnek bizonyultak a piacokon, és mára stabilan beépültek az államadósság-finanszírozás eszköztárába. Az alábbiakban bemutatjuk a magyar zöldkötvény-program működését megalapozó főbb dokumentumokat, valamint az ÁKK elmúlt években szerzett tapasztalatait.
2026. 04. 02. 01:30
Megosztás:

Törvényi döntés született – ennyi lesz a gyerektartás összege

Sok szülőt érintő kérdés, hogy pontosan mennyi gyermektartásdíjat kell fizetni, van-e kötelező minimum összeg, és mit tehet a jogosult, ha a másik fél nem fizet. A magyar szabályozás szerint nincs minden gyermekre egységes, fix havi gyerektartás, a bíróság ugyanis mindig egyedi mérlegelés alapján állapítja meg az összeget.
2026. 04. 02. 01:00
Megosztás: