Oroszország lett a régió éllovasa, Magyarország, Csehország és Lengyelország visszaesett

Az európai kereskedelmi ingatlanpiac tovább hasadt 2012 harmadik negyedében, mivel a befektetők továbbra is az erősebb gazdaságokra és az első osztályú ingatlanokra koncentrálnak. Az első és másod osztályú ingatlanok közötti jelentős árkülönbség a kontinens más piacain lehetőségeket nyújt a hozzáadott értéket kereső befektetők számára, a CBRE legfrissebb jelentése szerint.

A kereskedelmi ingatlanbefektetések összesen 28,3 milliárd eurót tettek ki Európában 2012 harmadik negyedében, ami 14 százalékkal múlja felül 2012 második negyedévét és szinte pontosan megegyezik 2011 harmadik negyedévében mért aktivitással. A forgalom az elmúlt három évben erős szezonalitást mutat, az utolsó, negyedik negyedév minden évben kiemelkedő forgalmú – a CBRE várakozásai szerint ez lesz a jellemző 2012-re is. A befektetők továbbra is kockázat-kerülő stratégiát követnek: az erősebb gazdaságokat, az Eurózónán kívüli piacokat, illetve az első osztályú ingatlanokat kedvelik.

 

A hozamelemzés azt mutatja, hogy az első osztályú ingatlanok árai magasak maradtak a jelenlegi gazdasági visszaesés ellenére is, ami a befektetők közötti erős versenyre utal. A befektetői aktivitás legnagyobb mértékben az Egyesült Királyságban nőtt: 2012 harmadik negyedében az összeurópai befektetések 42 százalékát tette ki, jóval meghaladva a 35 százalékos negyedéves átlagot. A francia és német piac is jelentős forgalomról számolhat be, nagyvárosaik hagyományosan stabil befektetési és bérlői piacai vonzóak a vevők számára. A dél-európai gazdaságok jóval gyengébben szerepeltek, Kelet-Közép-Európában pedig csak a relatíve erős orosz gazdaság hat a vásárlókra.

 

 

A kiskereskedelmi szektorban az aktivitás tovább csökkent 2012 harmadik negyedévében, mind abszolút értékben, mind piaci részarányban. Mindenesetre, az első osztályú kiskereskedelmi ingatlanok, amelyeket defenzív(nek vélt) befektetési jellegük miatt nagyon keresettek voltak a gazdasági visszaesést követően, nagyon ritkán kerülnek a piacra, így ezek forgalma komolyan visszaesett a 2010-ben és 2011 első felében tapasztalt jelentős forgalomhoz képest.

 

Jonathan Hull, a CBRE európai tőkepiacokért felelős vezetője az eredményeket kommentálva azt mondta, hogy „a tőke főleg a kötvényekhez hasonló tulajdonságokkal bíró ingatlanokra koncentrál, - azaz amelyek piaca likvid és a lehető leghosszabb garantált hozamot biztosítja. Ennek eredményeképpen az első és másodosztályú ingatlanok közötti árrés történelmi magasságba emelkedett. Ez a nagyon polarizált piac jó lehetőségeket tartogat a piac hozzáadott-értéket biztosító szegmensében. Az árkülönbség az első osztályú és minden más típusú ingatlanok között jelentős; ezért akár tőkeberuházással, akár a bérleti szerződések újratárgyalásával az eszközök sikeres újrapozícionálása jelentős eredménnyel jár.”

 

A befektetők viszont csak fokozatosan térnek vissza a piacra, az olyan erős gazdasággal rendelkező országokkal kezdik, mint az Egyesült Királyság, Németország vagy a skandináv országok, erre már akad is példa. Európa nagy részében az utolsó GDP előrejelzések 2013-ra elhanyagolható növekedést mutatnak és ez a fellendülés után is lassúnak ígérkezik. Így az ingatlanbérletek számának növekedése szintén várat még magára néhány évet.

 

“A közép-kelet európai régió is hasadó félben van.” – tette hozzá Borbély Gábor, a CBRE budapesti kutatási és tanácsadási vezetője. “Magyarország mellett Cseh- és Lengyelország is komoly változást szenvedett el 2012-ben az előző évi kiemelkedő forgalom után, a visszaesés akár 70-80%-os is lehet, bár az év végi szokásos rally kicsit árnyalhatja a negatív képet. Ugyanakkor az orosz ingatlan soha nem volt ennyire vonzó. Moszkvában és Szentpéterváron egyre több befektető keres ingatlanokat akár több százmillió euró értékben is. Ezzel Oroszország lett a régió éllovasa – megelőzve Lengyelországot-, hiszen a teljes regionális befektetési volumen közel fele 2012-ben ide irányult.”


Nyári diákmunka órabérek - mennyivel kalkulálhatnak a fiatalok idén?

Egész évben hasonló intenzitással toboroznak a vállalatok diákokat, és kimagasló arányban tüntetnek fel bérinformációkat az őket megszólító álláshirdetésekben, ami a fiatalok számára a legfontosabb döntési szempont. Átlagosan közel bruttó 2 200 Ft-os órabérrel kalkulálhatnak a tanulók – derül ki a Profession.hu legfrissebb adataiból.
2026. 06. 24. 04:00
Megosztás:

A tudatos, takarékos vízhasználatra figyelmeztet a víziközmű szövetség

A tudatos, takarékos vízhasználat fontosságára figyelmeztet a Magyar Víziközmű Szövetség a következő napok extrém meleg időjárása miatt, és azt kérik, hogy locsolásra ne csapvizet használjanak, csökkentsék a locsolás gyakoriságát, valamint az utak, járdák locsolását ezeken a napokon ne csapvízzel oldják meg.
2026. 06. 24. 03:30
Megosztás:

Radikális változások a jegybanki kilátásokban

A mai napon a jegybanki alapkamatot 25 bázisponttal 6,00%-ra csökkentették, a konszenzusnak megfelelően. A kamatfolyosó is ugyanennyivel változott, az egynapos (O/N) betéti kamatláb 5,00%, az egynapos hitelkamat pedig 7,00% lesz holnaptól.
2026. 06. 24. 03:00
Megosztás:

Vízellátási gondok vannak több tucat zalai településen

Évtizedek óta nem tapasztalt vízhiány alakult ki Zalaszentgrót térségében, ezért 29 településen másodfokú vízkorlátozást kellett elrendelni, elsősorban az ivóvízhálózatról történő öntözések miatt - közölte a Zalavíz Zrt. elnök-vezérigazgatója kedden az MTI megkeresésére.
2026. 06. 24. 02:30
Megosztás:

A magyar nyugdíjas ennyivel dolgozik többet, mint az osztrák

Első pillantásra megdöbbentő a különbség: 2026-ban egy magyar nő a normál öregségi nyugdíjkorhatár alapján akár 3 évvel és 6 hónappal, vagyis 42 hónappal később vonulhat nyugdíjba, mint egy azonos élethelyzetű osztrák nő.
2026. 06. 24. 02:00
Megosztás:

Újabb kormányalakítási egyeztetéseket kezdett a román államfő

Újabb kormányalakítási egyeztetések kezdődtek a román elnöki hivatalban kedden, miután a bukaresti parlament hétfő éjjel elutasította az Adrian Vestea miniszterelnök-jelölt által javasolt kormány beiktatását.
2026. 06. 24. 01:30
Megosztás:

Autósok, figyelem: szerdán lélektani határ alá zuhan a dízel ára

Az elmúlt hónapokban az autósok lassan hozzászokhattak ahhoz, hogy tankolás előtt már nem elegendő megkeresni a legközelebbi töltőállomást. Egyre fontosabb azt is figyelemmel követni, hogyan változnak napról napra az üzemanyagárak.
2026. 06. 24. 01:00
Megosztás:

Trump: rekordmennyiségű kőolaj jutott át a Hormuzi-szoroson

Rekordmennyiségű, 19 millió hordónyi kőolajat szállítottak át hétfőn a Hormuzi-szoroson - írta Donald Trump amerikai elnök kedden közösségi oldalán.
2026. 06. 24. 00:30
Megosztás:

Forgalomkorlátozás lesz a hétvégén a főváros több pontján

Sportrendezvény miatt ideiglenes forgalomkorlátozásra kell számítani a hét végén Budapest VI. és XIV. kerületében - tudatta a Budapesti Rendőr-főkapitányság a police.hu oldalon.
2026. 06. 23. 23:30
Megosztás:

Új megállapodásokkal bővül az Európai Unió és Kazahsztán partnersége

Az Európai Unió és Kazahsztán stratégiai partnerségének további elmélyítéséről állapodott meg Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, António Costa, az Európai Tanács elnöke és Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök keddi brüsszeli találkozóján.
2026. 06. 23. 23:00
Megosztás:

Szombattól harmadfokú hőségriasztás lép érvénybe

Június 26-án péntek éjfélig meghosszabbítja a másodfokú hőségriasztást az ország egész területén az országos tisztifőorvos, aki június 27-én szombaton 0 órától június 30-án kedd éjfélig a hőségriasztást harmadfokúra emeli - közölte kedden közös közleményében a katasztrófavédelem és Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK).
2026. 06. 23. 22:30
Megosztás:

A várt élénkülés helyett visszaesett a brit gazdaság

A várt élénkülés helyett még mélyebben a visszaesést jelző sávba süllyedtek a brit gazdaság júniusi aktivitásának mérőszámai, elsősorban a közel-keleti konfliktus és a belpolitikai bizonytalanság miatt.
2026. 06. 23. 22:00
Megosztás:

Megdőlhet a nyári áramfogyasztási rekord

Ezen a nyáron még nem dőlt meg a tavalyi áramfogyasztási rekord, de a továbbiakban lehet esetleges nyári csúcsdöntésekre számítani - közölte a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. kedden az MTI megkeresésére.
2026. 06. 23. 21:30
Megosztás:

További kamatvágások jöhetnek a nyáron idehaza

Várakozásunknak és a piaci konszenzusnak megfelelően júniusban 25 bázisponttal 6,00%-ra csökkentette az alapkamatot a Magyar Nemzeti Bank. A döntés most sem volt egyhangú, ahogy már a májusi döntés során sem volt az, a jegybankárok döntő többsége szavazott a 25 bázispontos vágásra.
2026. 06. 23. 21:00
Megosztás:

Megszavazta a Parajdnak is szóló többmillió eurós támogatást az EP költségvetési bizottsága

Többmillió eurós támogatásban részesül az Európai Unió (EU) szolidaritási alapjából a bányakatasztrófa sújtotta székelyföldi Parajd község, miután az Európai Parlament költségvetési szakbizottsága kedden 14,3 millió eurót szavazott meg Románia számára a tavalyi árvízkárok enyhítésére - tájékoztatta az MTI-t Vincze Loránt EP-képviselő.
2026. 06. 23. 20:30
Megosztás:

Erős a bizalom az európai szállodapiacon, Budapest is egyre vonzóbbá válik

Barcelona felzárkózott London mellé a szállodabefektetők európai rangsorában: a CBRE „European Hotel Investor Intentions Survey” felmérése szerint a befektetők továbbra is elsősorban a jól teljesítő, kínálati korlátokkal jellemezhető piacokra összpontosítanak. A kutatás szerint a befektetői bizalom továbbra is erős az európai szállodapiacon: a válaszadók több mint 90 százaléka tervezi jelenlegi kitettségének fenntartását vagy növelését. Az ingatlanszolgáltató vállalat hazai szakértője szerint Közép- és Kelet-Európában a befektetési aktivitás látványosan élénkül, Budapest pedig kedvező árazásának, erős turisztikai alapjainak és a jelentős szállodafejlesztéseknek köszönhetően egyre vonzóbb lehetőséget jelent a térségben befektetők számára.
2026. 06. 23. 20:00
Megosztás:

Gyengült kedden a forint

Gyengült kedden a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
2026. 06. 23. 19:30
Megosztás:

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam

Lezárult a tizedik BÉT Részvényfutam, a Budapesti Értéktőzsde és a Pénziránytű Alapítvány közös szervezésű tőzsdejátékán több mint 3000 játékos vett részt - közölte az alapítvány kedden az MTI-vel.
2026. 06. 23. 19:00
Megosztás:

Többségében estek a vezető tőzsdeindexek, erősödött a dollár

A vezető európai részvényindexek többsége veszteséggel zárta a keddi kereskedést, miközben csökkent az olaj, a földgáz és az arany ára, a dollár erősödött, az euró pedig egyéves mélypontra gyengült az amerikai devizával szemben.
2026. 06. 23. 18:30
Megosztás:

Kamatot vágott és erős üzeneteket küldött az MNB

6 százalékra csökkent az alapkamat. A várakozásoknak megfelelően 25 bázispontos kamatvágásról határozott a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa, így az alapkamat 6 százalékra, az overnight betéti kamat 5 százalékra, az overnight fedezett hitel kamata 7 százalékra csökkent. Nagyon erős üzeneteket küldött a jegybank. A megjelent közleményben a jegybank jelezte, hogy előretekintve a kedvező folyamatok fennmaradása esetén a Tanács - pozitív reálkamat fenntartása mellett - további kamatcsökkentésekre lát teret a nyár folyamán, melynek folytatásáról a szeptemberi inflációs jelentés alapján dönt.
2026. 06. 23. 18:00
Megosztás: