Pénzügykutató - Megalapozatlan Kósa állítása
Az MTI kérdésére a kutató kifejtette: mind a Pénzügyminisztérium (PM) dokumentumai, mind az Állami Számvevőszék, mind a Költségvetési Tanács, mind az IMF rögzítette, hogy az államháztartás idei hiánya 3,8-4,5 százalék között alakulhat.
A Magyar Nemzeti Bank új inflációs jelentésében 4,5 százalékos idei hiányprognózist adott, s mivel nem emelt kamatot, azt érzékeltette, hogy államcsődre, vagy válsághelyzetre utaló jelek nincsenek - közölte a kutató. Az utóbbi hónapok fejleményei inkább a magyar gazdaság konszolidációjának folyamatát tükrözik, hiszen a kamatok lefelé tartanak, az államháztartási hiány csökken, s lassan beindul a gazdasági növekedés, amelynek nyomán a korábban vártnál magasabb lehet az infláció - magyarázta Várhegyi Éva.
"Ha a beszéddel az volt a cél, hogy az új kormány mozgásteret teremtsen magának, és lehetőséget teremtsen arra, hogy visszavonja adócsökkentési ígéretét, illetve azt a sugallatát, amely szerint itt egycsapásra minden jobb lesz, akkor ez egy nagyon veszélyes kommunikáció" - fogalmazott a Pénzügykutató főmunkatársa.
Ha valaki válságot kiált, akkor az beindíthat egy öngerjesztő folyamatot, s mivel a piacok hisztérikusak, pánikhangulat alakulhat ki, s ennek nyomán gyengülhet a forint, eshetnek a magyar részvények árfolyamai és romolhat számos pénzügyi mutató, így valóban létrejöhet egy válságos helyzet - mondta. És ha egy ilyen válságot valóban kezelnie kell majd az új kormánynak, akkor annak politikai kockázata is lesz - tette hozzá.