Rekordszinten a K&H kkv-bizalmi indexe
A közlemény szerint az index értékének emelkedését leginkább a vállalkozásbarát gazdaságpolitikára és a közterhek csökkenésére irányuló pozitív várakozások eredményezték. A 2 milliárd forint éves árbevétel alatti magyar vállalkozások várakozásait 2004 óta jelző mutató története során második alkalommal törte át a nulla szintet.
A közlemény idézi Németh Lászlót, a bank marketing főosztályának vezetőjét, aki kifejtette: "a vállalkozások továbbra is optimisták a kormányzat vállalkozásbarát gazdaságpolitikáját illetően, ugyanis hatéves rekord szintre emelkedett a kkv-bizalmi index". A bizalmat növelte az is, hogy a eltörlik a kkv-kat terhelő úgynevezett kisadók egy részét, egyszerűsítik a beruházásokhoz szükséges engedélyezési eljárásokat, valamint bővítik az uniós kkv-pályázati lehetőségeket.
A kutatás során megkérdezett 700 cégvezető 63 százaléka véli úgy, hogy a kormányzat az elkövetkezendő egy évben vállalkozásbarát gazdaságpolitikát folytat, szemben az előző negyedéves eredményekkel, ahol a válaszadók kevesebb, mint fele gondolta ugyanezt. Ezzel összecseng az is, hogy a cégvezetők közel fele várja a vállalkozását érintő közterhek csökkenését, míg negyedük stagnálásra számít, és csupán 16 százalékuk várja ezek növekedésére.
Az index rekordszintjéhez a gazdaságpolitikára és a közterhek változására vonatkozó részindexek nagy, 16,5 pontos illetve 28 pontos ugrása járult hozzá leginkább, de a pozitív várakozásokat jól tükrözi, hogy ezeken kívül is szinte minden részindex, így a kkv-k szempontjából döntő jelentőségű vevői kapcsolatok változását jelzők is, pozitív irányba mozdult el.
A megkérdezett cégvezetők pozitívan ítélik meg vállalkozásuk várt pénzügyeit is, hiszen a vállalkozások 77 százaléka növekvő árbevételt prognosztizál. Az elkövetkezendő egy évben átlagosan 6,6 százalékos árbevétel bővülést és 4,5 százalékos nyereségnövekedést terveznek a hazai kkv-k. A K&H és a GfK 2004 óta készíti el a mikro-, kis- és középvállalkozások körében végzett K&H kkv-bizalmi index kutatást.
A vállalkozások gazdasági helyzetét leginkább befolyásoló tényezők alapján 10 részindexből számítják a teljes kkv bizalmi index értékét. Az adatvétel negyedévente, 700 vállalkozás vezetőjének megkérdezésével történik. A legutóbbi adatfelvétel 2010. június 7. és 14. között történt.