Robbannak a palládium-árak

Az utóbbi napok drágulása következtében a palládium unciája immár csaknem 8 százalékkal ér többet az év elejeinél. S az áremelkedés folytatódhat, ha az EU és az USA gazdasági szankciókat vezet be Oroszország ellen a súlyos ukrán helyzet miatt, amit csak fokozhat, ha a március 16-án, vasárnap esedékes népszavazás a Krím félsziget Oroszországhoz csatolásáról döntene. Oroszország ugyanis a világ palládium-termelésének 44 százalékát adja, s akkora palládium-készletet tart, mely piacra vitelével vagy éppen ellenkezőleg, azok visszatartásával képes befolyásolni az árak változását.
Közel egy éve nem látott magasságokban van a palládium ára
Márpedig a kínálatot amúgy is szűkíti, hogy a féltucat fémből – a platinából, a palládiumból, a ródiumból, az iridiumból, az ozmiumból és a ruténiumból – álló Platina-csoport második legnagyobb globális termelőjének számító Dél-Afrikában közel hathetes munkabeszüntetésre került sor, ami a világ tavalyi éves termelésének 6 százalékával megegyező, 320 ezer uncia platina-kiesést okozott a piacon (a palládiumot a platinát is adó kőzetekből nyerik ki). A platinacsoport piacán az Oroszországgal szembeni embargóból valószínűleg a nyugati világ jön ki rosszul, mert a platinát, palládiumot az oroszok el tudják adni Kínának.
Az idén már harmadik éve maradhat el a palládium kínálata a kereslettől
Az évek óta uralkodó palládium-kínálathiány az idén csak fokozódhat amiatt, hogy nőnek a gépjármű-eladások, így a főként autókatalizátorok gyártásához használt fém iránt is nagyobb az igény. Ugyanakkor a palládiumra a fizikai fémeket tartó, tőzsdén kereskedett befektetési alapok is rákaptak. Az ETF Securities Ltd. múlt heti jelentésében azt írta, arra számít, a palládium és a platina piaca – a kínálat-kereslet egyensúlytalansága miatt – hosszabb távon is bika üzemmódban maradhat, noha rövidtávon sor kerülhet az idei árfolyamnyereségek realizálását célzó eladásokra.
A fizikai palládium ETF-k árfolyama is csúcsra jár
forrás: Conclude Zrt.