Szinte már biztosra vehető a kínai kamatemelés?
A kínai statisztikai hivatal adata szerint a fogyasztói árak februárban éves szinten 2,7 százalékkal emelkedtek, szemben az elemzői várakozásokban foglalt 2,5 százalékkal. Az élelmiszerárak februárban 6,2 százalékkal emelkedtek éves szinten. A termelői ráindex februárban 5,4 százalékra emelkedett a januári 4,3 százalékról.
Az ipari termelés az év első két hónajában 20,7 százalékkal emelkedett, melyre több mint 5 éve nem volt példa. Még a múlt héten a kínai miniszterelnök, Ven Csia-pao (Wen Jiabao) az Országos Népi Gyűlés (parlament) idei ülésszakának megnyitóján arról beszélt, hogy a kormány 3 százalékon határon belül akarja tartani a fogyasztói áremelkedést.
A kínai GDP a tavalyi utolsó negyedévben 10,7 százalékkal nőtt, a kínai központi bank elnöke március 6-án úgy fogalmazott, hogy a válság ellenes politika, többek között a jüan dollártól való függése előbb-utóbb véget ér. A mai kínai adatokra az ázsiai részvénypiacok többnyire csökkenéssel reagáltak, mely azt is mutatja, hogy a régió gazdaságai mennyire függnek a kínai gazdaság alakulásától. A várható szigorítás miatt óvatosabbá váltak a befektetők.
Az új banki hitelezések februárban 700 milliárd jüannal bővültek a központi bank adatai alapján, ugyan ez elmarad az előző havi 1,39 billió jüanostól, és az egy évvel korábbi 1,07 billiótól azonban meghaladja az elemzők által várt 600 milliárd jüant. Az M2 pénzellátási ráta 25,5 százalékkal emelkedett, szemben a januári 26 százalékkal. A kormány idei évi célja összesen 17 százalékos bővülés. A kiskereskedelmi értékesítés az év első két hónapjában 17,9 százalékkal bővült éves szinten, míg a városi állóeszköz beruházások mértéke 26,6 százalékkal. A kiskereskedelmi értékesítés csak februárban 22,1 százalékkal haladta meg az előző évit.
A statisztikai hivatal elnöke szerint a növekedés mögött leginkább az alacsony tavalyi bázisadatok állnak, és a kormányzat nem számít a gazdaság túlhevülésére. Az infláció a téli időjárás elmúltával enyhülhet. Ugyanakkor a hivatal elnökének nyilatkozata szemben áll az elemzők véleményével, akik a tegnap nyilvánosságra került kereskedelmi adatok és az ingatlanárak februári megugrása után igenis aggódnak a kínai gazdaság esetleges túlhevülése miatt. Az ingatlanára február hónap folyamán a 70 legnagyobb kínai vároban 10,7 százalékkal emelkedtek éves szinten a januári 9,5 százalékos drágulás után.
A Barclays Capital a mai napon Kína idei évi inflációjára vonatkozó várakozását a korábi 3 százalékos becslésről 3,5 százalékosra emelte.
A központi bank 2007 decembere óta nem emelte az alapkamat szintjét, az egy éves hitelezési ráta 5,31 százalék, valamint a deposit ráta mértéke pedig 2,25 százalék. A jegybank az idei évben már két alkalommal emelte a kereskedelemi banko tőkefedezeti rátáját.