Szőnyegtisztítási praktikák
Ezek a cégek, egy úgynevezett automata szőnyegtisztító rendszerrel végzik el a szőnyegtisztítás folyamatát. Itt a szőnyeg első lépésben átesik egy gépi poroláson, majd egy nagy, automata szőnyegsúroló berendezésen megy keresztül a kiporolt és beáztatott szőnyeg. A metódus végén pedig kicentrifugázzák őket, majd a szárítóban megszárítják.
Ezek ugyanis nagy méretű lakástextilek a legtöbb esetben, így a mosógép nem lehet opció. Tisztítószer, speciális gép vagy éppen kemény fizikai munka kell hozzá. Baleset pedig bármikor történhet: kilöttyen a vörösbor vagy a kakaó, elered valakinek az orra vére, netán a háziállat hagy magából valamit rajta. Ha kisgyerek van a lakásban, akkor odakerül a komplett étlap, egy korai Picasso, és sok minden egyéb, kivehetetlen folt.
A legtöbb esetben nincs otthon profi szőnyegtisztító berendezés, házi praktikákhoz kell folyamodnunk. Ehhez elég meghallgatni a nagyszülőket vagy “fellapozni az internetet”. Az elsődleges szempont nyilván a gyártó által ajánlott módszer. Tehát elképzelhető, hogy bizonyos anyagokat nem vethetünk be a foltok ellen, mert mondjuk árt a szőnyeg színének.
A porszívóval is csínján kell bánni. A rövid szálú szőnyegek esetén nincs gond, de egy hosszú szálú shaggy bundája bizony a porszívóban maradhat, ha túl nagy szívóerőt alkalmazunk. De általános, napi tisztítóeszközként mégis ez a legjobb, amit feltaláltak.
Szőnyegtisztítás a nagyi módszerével
Ismert otthoni praktika a só alkalmazása. Leginkább a vér és a vörösbor esetén vethető be. Ha megtörtént a baj, szórj sót a foltra, hagyd, amíg a kristályok felszívják a nemkívánatos anyagot, majd alaposan, egy kefe segítségével súrold át. Jól alkalmazható színes szőnyegek esetén is, mert természetes anyag lévén nem árt a színeknek. Ugyanez a helyzet a szódabikarbóna esetén. Szórd a foltra, várj vele, majd alaposan porszívózd ki. Itt nem kell átdörzsölni, bár az nem árt, ha biztosra szeretnél menni.
A burgonyakeményítő és a reszelt szappan egyvelege is jó megoldás lehet. A masszát a foltra kell kenni, majd áttörölni, kiporszívózni. Vörösbor ellen a fehérbor lehet nyerő: vörösre a fehéret, pár perc, vizes átmosás - és kész. A shaggy szőnyegek esetén viszont a készen kapható tisztítókat használjuk. Ott az a titok, hogy nem szabad hagyni beszáradni a foltot, azonnal lépni kell, amikor megtörténik a baj.
Kövesd a szőnyegtisztítók használati utasításait, mert így kerülhető el, hogy károsítsák a színt vagy az anyagot.
A szőnyeg illata
Előfordulhat, hogy dohos szőnyeggel találkozol. Vagy valaki bent dohányzott (egy alkalommal, nem rendszeresen). Ebben az esetben a citromlé a csodafegyver. Langyos vízzel keverve a citromlé semlegesíti a szagokat. Az elhanyagoltság mértékétől függően, persze. Az említett rendszeres dohányzás esetén a szőnyeget kizárólag vegyileg, szakemberrel tisztíttasd, mert ott nemcsak a szag, hanem a különböző káros anyagok (kátrány, nikotin) is veszélyt jelentenek a kipárolgásukkal. Ilyen esetben irány a tisztító!
Egy gyors frissítésre vendégség előtt pedig az illóolaj és citromlé keverékével lehet kellemes illatot varázsolni. Filléres trükk a jó benyomásért.