Tőzsdei kereskedés az új történelmi szélsőségek idején
Egy megbízható brókercég, a piac figyelése, a higgadtság és a gyakori hibák elkerülése sokat segíthet abban, hogy magabiztosan tudjunk kereskedni a tőzsdén a legextrémebb időkben is.
2020 elején a tőzsdepiac mindenkori növekedési rekordokat döntött, amit a második negyedévre egy durva medvepiac szakított meg – februárban a Dow egyik heti esése olyan brutális volt, több, mint 1000 pontos mélyrepüléssel, hogy az elmúlt 124 év legrosszabb esései között tartják számon. Az év további részeiben aztán a világjárvány közben sikerült visszalendülnie a piacnak a mélypontjáról, és magaslatokba szárnyalt – augusztusban az S&P 500 34 éves rekordot döntött. Szeptembertől ismét zuhanni kezdett a piac, ami meg sem állt az év végéig. A 2021-es év elején fellendülőben volt a piac, februárra pedig már piaci korrekciót jósoltak a piaci elemzők. A tőzsdei kereskedőknek komoly kihívást jelenthetnek ezek az extrém változások. Jogosan felmerülhet a kérdés, hogy ilyen kiszámíthatatlan szélsőségek idején hogyan érdemes kereskedni a tőzsdén?
Válassz megbízható brókercéget
A történelmi extrémitások idején különösen fontos megbízható brókercéget választani, ahol biztonságban tudhatod a befektetéseid. Fontos aspektus, hogy illeszkedjen az igényeidhez és maximálisan megfeleljen a Te igényeidnek. Jó taktika lehet átgondolni, hogy Neked mik a fontosak egy brókercégnél, és ahhoz igazodva keresd meg a számodra megfelelőt. Szempont lehet például a kereskedési platform, a kínált számlatípusok, a felügyelet stb.
Figyeld a piacot
Érdemes lehet figyelemmel követni azokat az ágazatokat, amikre a legnagyobb hatással vannak az aktuális események. Például a világjárvány jelentős negatív hatással volt minden utazással kapcsolatos szektorra, viszont szárnyaltak az online kereskedelemmel foglalkozó vállalatok, mint például az Amazon. Érdemes lehet elgondolkodni azon, hogy egyes vállalkozások rövid távú pozitív vagy negatív hatásai tartósak lesznek-e vagy sem, és ahhoz mérten kereskedni a részvényekkel.
Ne ess pánikba
Bármilyen extrém időszakok is történnek most, fontos higgadtnak maradni a pénzügyeket és befektetéseket illetően. Mindig a racionalitás álljon előtérben, és ne pedig az érzéseid. Pénzügyi szempontból mindenképp akkor jársz a legjobban, ha hideg fejjel gondolod végig a stratégiád.
Milyen stratégiát válassz a tőzsdei kereskedésre extrém időkben?
Érdemes kialakítani egy tervet a tőzsdei kereskedésre és befektetésekre vonatkozóan, ami tartalmazza az időkeretet, azt, hogy milyen befektetési megtérülésre számítasz, illetve a kockázat mértékét, amit hajlandó vagy vállalni. A kockázatvállalási hajlandóságod ismerete fontos lehet abban, hogy eldöntsd, hogy milyen stratégiát fogsz alkalmazni és hogyan fogod szétosztani a befektetéseid. Fontos hangsúlyozni a piaci volatilitás és a piaci kockázat közötti különbséget: a volatilitás azt takarja, hogy milyen gyorsan változhat egy befektetés ára, a kockázat pedig arra utal, hogy egy befektetés mekkora valószínűséggel vezethet tartós tőkevesztéshez. Mindenkinél egyénileg dől el, hogy mekkora volatilitást vagy kockázatot visel el a befektetéseiben.
Eltérő stratégiát érdemes használni azoknak, akik elsősorban a nagy ingadozásokban szeretnének pénzt keresni és rövid távra fektetnek be, illetve azoknak, akik hosszú távban gondolkodnak. A rövidtávú befektetők a piaci zuhanásoknál igyekeznek vásárolni és a fellendülésekkor adnak el, rájuk a piaci jelenlét és a befektetési hitelek használata lehet jellemző. A hosszútávú befektetők nem a gyors pénzszerzést helyezik előtérbe, hanem magas értékű eszközöket igyekeznek minél jobb áron megvásárolni. Mivel senki sem tudja előre megjósolni, hogy mikor lesznek a legalacsonyabbak az árak, a hosszú távú befektetők számára a folyamatos befektetés és portfólió építés ajánlott. Hosszú távon lesz ideje behozni a befektetéseknek az esetleges medvepiaci mélyzuhanásokat.
Milyen hibákba futhatsz bele a kereskedésnél?
Van néhány tipikus hiba, amikbe beleeshetnek a kereskedők a bizonytalan helyzetekben. Ezekre érdemes figyelni, annak érdekében, hogy maximalizálhasd a profitod a tőzsdei kereskedéssel. Ilyen lehet például, ha túlzottan kizárólag a jelenlegi teljesítményére fókuszálsz egy adott részvénynek. Például, ha egy részvény már egy ideje jól teljesít, hajlamosak lehetnek a befektetők vásárolni annak reményében, hogy tovább emelkedik az ára, de egyáltalán nem biztos, hogy ez lesz a helyzet. Tegyük fel, hogy egy részvénynek egy éve felfelé megy az ára – ez egyetlen dologról árulkodik, hogy egy évvel ezelőtt érdemes volt befektetni az adott részvénybe.
Buktató lehet az is, ha nem veszed figyelembe a saját idővonalad. Tartsd észben, hogy milyen nagyobb kiadások lehetnek a jövőben, amiknél szükséged lehet arra a pénzre, amit részvényekbe fektetnél, nehogy idő előtt el kelljen őket adnod. Tipikus hiba szintén, ha túlértékeljük a saját képességeinket, és felülértékeljük a döntés meghozatalához szükséges információk érvényességét. Ha odafigyelsz ezekre a buktatókra, kialakítasz egy stratégiát, figyeled a piacot, higgadtan kezeled a pénzügyeidet és a számodra legmegfelelőbb brókercéget választod, könnyebben fogsz tudni sikeresen kereskedni extrém időkben is.