Tőzsdei ügyletek adózása - ne feledjük az adókiegyenlítést!
A 2008-ban a törvény módosítása következtében előállt lényeges változás, hogy a jövedelem számítása – ellentétben az eddigi szabályozással - nem ügyletenként, hanem az összes ügyleti nyereség – vagyis az adóévben pénzben elszámolt ügyleti nyereségek összege – valamint az összes ügyleti veszteség – vagyis a pénzben elszámolt ügyleti veszteségek összege - különbözete alapján történik, mely az adó alapját képezi. Lényeges megemlíteni továbbá az ún. adókiegyenlítés szabályaira vonatkozó változásokat, melyek korábban csak a tőzsdei ügylet nyereségének és veszteségének az összesített értékét jelentették.
A 2008. január 1-jétől hatályos szabályok szerint azonban már a tőzsdei ügyletek veszteségének két éven belüli beszámítására is érvényes az adókiegyenlítési szabály. Ennek megfelelően az adókiegyenlítés az adóévben és az azt megelőző két évben bevallott tőzsdei ügyletből származó veszteség és a húsz százalékos adókulcs szorzatával egyezik, ebből azonban le kell számítani az adóévet megelőző két év bármelyikéből származó - korábban már érvényesített - adókiegyenlítést.
Lényeges továbbá, hogy ez az összeg nem haladhatja meg az adóévben és az azt megelőző két évben bevallott, tőzsdei ügyletből származó jövedelem adóját (melyből szintén leszámításra kerül a megelőző két évben már érvényesített adókiegyenlítés.) (forrás: BÉT)