Trump visszaléphet? Könnyen lehet...

Ugyanis a különböző intézetek tipikusan 10, vagy annál magasabb százalékpontos előnyt mutatnak Biden javára. Így valószínűleg az alelnök kerülne pozícióba a választások kapcsán. Pedig a részvénypiacok szempontjából nem biztos, hogy olyan jó lehet Biden terve, hiszen 21-ről 28 százalékra tervezi emelni a társasági adót, azaz a Trump-féle adócsökkentés felét visszacsinálná.
Ez különben 10 év alatt több mint 1.000 milliárd dollárral növelné a költségvetés bevételét, míg az egyéb adók emelésével mintegy 3.800 milliárd dollár javulást hozna a költségvetésben egy évtized alatt.
Ez egy a piac csökkenési kilátásai melletti érvekből. A stratégák eléggé megosztottak mostanában az év hátralévő részével kapcsolatban. Az előrejelzések még soha nem mutattak ekkora szórást, s még ha a relatív szórást nézzük, akkor is 2009-ig kell visszamennünk hasonló értékhez. A nagyobb házak alapvetően kisebb csökkenést vetítenek előre. Így nem meglepő, hogy a várakozások átlaga 1,8 százalékos csökkenés.
Ugyanakkor volt olyan aktivista elemző, aki megnézte, hogy az elmúlt 20 évben a pesszimista előrejelzések esetében hogyan teljesített az S&P500 index, és azt találta, hogy tipikusan 5-10 százalékos emelkedés volt látható. Ha viszont minden évet górcső alá veszünk, akkor az alapján a kockáztatott érték 2,7 százalék, míg a potenciális nyereség majdnem 8 százalék volt.
Mindez nagyon szép, de mi is inkább a pesszimistákat gazdagítjuk, pláne annak fényében, amit az elmúlt napokban, vagy pl. tegnap láthatunk pl. a cseh vagy a magyar piacon. Nevezetesen ezeken a kevésbé likvid piacokon mintha már megérkezett volna a portfólió átrendezések első szele, a látszólag ok nélküli jelentősebb csökkenések képében. Ilyennek látjuk a Richter vagy éppen az OTP tegnapi csökkenését.