Csökkent a gyűlölet-bűncselekmények száma Spanyolországban

Fernando Grande-Marlaska belügyminiszter jó hírnek nevezte az ilyen esetek visszaszorulását, mivel a korábban növekvő tendencia megfordult, de kitért arra is, hogy az áldozatok közül továbbra sem jelenti mindenki ezeket a típusú bűncselekményeket. Aggodalmának adott hangot a rasszizmuson és idegengyűlöleten alapuló bűncselekmények gyakorisága miatt.
A szaktárca tájékoztatása szerint a múlt évben összesen 1955 incidenst regisztráltak a hatóságok, mintegy 72 százalékukat sikerült megoldani, és 905 emberrel szemben indult eljárás.
Az elkövetők többsége, 75 százaléka spanyol állampolgár, 8,7 százalék marokkói, 2,65 százalék pedig kolumbiai volt.
A jelentésben kiemelték, hogy a leggyakoribbnak számító, rasszizmuson és idegengyűlöleten alapuló bűncselekmények között egy év alatt jelentősen, 60 százalékkal nőtt az antiszemita esetek száma, valamint 33 százalékkal a szegényekkel, hajléktalanokkal szembeni elutasítás.
A dokumentum - az Európai Unió ajánlásaival összhangban - most először tartalmazza az iszlamofób bűncselekményeket, amelyekből 13-at regisztráltak 2024-ben.
A bűncselekmények sorában a rasszizmust a szexuális irányultság és nemi identitás, valamint a nemi alapú diszkrimináció miatti elutasítás követi.
A legnagyobb, 58 százalékos csökkenést az ideológiai bűncselekmények terén tapasztalták 2023-hoz képest, de jelentősen, 51 százalékkal mérséklődött a romaellenesség is.
A belügyminisztérium beszámolója szerint az áldozatok több mint 60 százaléka spanyol állampolgár, 8,8 százaléka marokkói, 5,3 százaléka kolumbiai. A bűncselekmények elszenvedőinek 13 százaléka pedig még kis- vagy fiatalkorú volt.
Az 1955 eset közül 385 alkalommal történt testi sértés, 358 esetben fenyegetés és 217 alkalommal gyűlöletkeltés.
A belügyminisztérium néhány nappal azután hozta nyilvánosságra éves jelentését, hogy a délkelet-spanyolországi Torre Pacheco városában megerősítették a rendőri jelenlétet, miután szélsőséges csoportok összetűzésbe kerültek a helyi marokkói bevándorlóközösséggel, amelyet egy helyi férfi megtámadásával vádoltak.
A hatóságok tájékoztatása szerint a kialakult helyzethez nagyban hozzájárultak a közösségi médiában terjedő idegengyűlölő üzenetek.