VOSZ: az eva-kulcs tervezett emelése jelentős adószint növekedést jelent
Dávid Ferenc megjegyezte: még nem ismert a képviselői indítvány pontos szövege, a mérték akkor lesz végleges és hivatalos, ha azt a parlament el is fogadta. Közölte: a VOSZ támogatja, hogy az eva választhatóságának értékhatára 30 millió forintra nő, hiszen így elvileg többen vehetnék igénybe ezt az egyszerű adózási formát. Hozzátette: ugyanakkor az eva kulcsának 30-ról 37 százalékra emelése azt jelenti, hogy ugyan 7 százalékponttal nő az eva, de az e körben érintett vállalkozások adószintje több mint 23 százalékkal emelkedik.
Úgy fogalmazott: "ez sokaknak fájó, szinte elviselhetetlen nagy" emelkedés. Ha az áfa jövőre 25-ről 27 százalékra nő, az 8 százalékos növekedést jelent, míg az eva esetében az adószint-emelkedés 23,3 százalék lesz, - fejtette ki, jelezve ezzel, hogy az eva sokkal jelentősebben emelkedik 2012-ben, mint az áfa. A főtitkár beszélt arról is, hogy ma nem lehet megmondani, ilyen jelentős emelés után hányan maradnak benne az eva-körben. Szerinte, akinek alacsony a bruttó árbevétele és magas a költséghányada, az sokat veszít majd, aki viszont "költségnélküli", és az eva-s vállalkozást nem fő állásban üzemelteti, annak jövőre így is megérheti ezt az adózást választani.
Dávid Ferenc közölte: a jó hír viszont az, hogy megmarad jövőre az eva, ezzel lesz idő a későbbi megszüntetésére felkészülni. Bár a feltételek romlanak, hiszen csökken a vállalkozások nyereségessége, a kivehető jövedelme, még lesz idő elgondolkozni a jövőn - húzta alá. De - jegyezte meg - ezt a mikro- és kisvállalkozói kört a jövőben sem érdemes tételes adózás alá vonni. Az eva talán legnagyobb érdeme és előnye, hogy egyszerű az adminisztrációja - húzta alá.
Úgy vélekedett, az időnyerés most lehetőséget adhat arra, hogy a szakmai szervezetek, a munkaadók képviselői, az adótanácsadók leüljenek, és egyeztessenek az eva 2013-as kivezetésének rendjéről, az adónem pótlásáról, egy olyan módszerrel, hogy az érintett, ma csaknem 100 ezer, kizárólag hazai mikro- és kisvállalkozó a jövőben is egyszerű adminisztrációval adózhasson, és az új, ma még nem ismert átalánytípusú rendszer jól illeszkedjék a normatív adórendszer követelményeihez.
Krakkó Ákos, a kormánypárti képviselőcsoport sajtófőnöke csütörtökön az MTI-nek elmondta: a frakció azt kérte a kormánytól, ne 40 százalékos kulcsot állapítson meg az eva 2012-es mértékének, hanem 37 százalékosat. A kabinet ezt támogatta, így Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője és Rogán Antal, az Országgyűlés gazdasági bizottságának fideszes elnöke zárószavazás előtti módosító indítványt nyújt be a jövő évi adótörvényekhez, amelyben javasolják, hogy 2012-ben 37 százalék legyen az eva mértéke. Hétfőn dőlt el, hogy megmarad az egyszerűsített vállalkozói adó 2012-ben, az összeghatára és az adómértéke azonban emelkedni fog.
Előbbi 25 millióról 30 millió forintra nő, utóbbi pedig - a mostani javaslat értelmében - 37 százalékra. A fideszes Koszorús László október végén kezdeményezte az eva megszüntetését az adótörvényekhez benyújtott egyik módosító indítványában. Lázár János azonban november elején azt mondta: szerinte meg kell tartani az eva-t, és az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottsága sem támogatta az eva megszüntetésére vonatkozó indítványt.
A kormány viszont úgy határozott, támogatja az eva megszüntetését 2012. január 1-jével. A Fidesz-KDNP-frakció november 7-i ülésén foglalt állást az adónem ügyében. A tanácskozás után Lázár János azt mondta: Orbán Viktor miniszterelnök határozott és kemény volt abban, hogy meg kell szüntetni az egyszerűsített vállalkozói adót; a kormánypárti frakció azonban arra kérte a kabinetet, vizsgálja meg annak lehetőségét, hogy jövőre emeljék meg az eva kulcsát 35 százalékra, és csak 2013-tól szűnjön meg.
Az eva sorsa végül most hétfőn dőlt el, miután a Fidesz-KDNP - a kormányfő saját szavai szerint - meggyőzte Orbán Viktort az ügyben, és úgy döntöttek, megmarad az adónem, amelynek csak a 2012-es kulcsa maradt kérdéses, ugyanis míg a fideszes képviselők jelentős része 35-37 százalékra emelte volna, addig a kormányzat egy része 40 százalékra. Az eva 2012 utáni sorsáról Lázár János hétfőn azt mondta: jövőre tekintik át, hogyan alakítható ki egy új rendszer, amelynek egyik alapja az átalányadózás kiszélesítése lehetne 2013. január 1-jétől. (MTI)