Válság nélkül is megrogyott volna a régió
A PricewaterhouseCoopers (PwC) kimutatása szerint 2003 és 2008 között 30 milliárd dollárról 155 milliárd dollárra emelkedett a közép- és kelet-európai országokban befektetett működőtőke értéke. A térségen belül a legmeredekebben az Oroszországba érkező közvetlen külföldi befektetések nominális összege nőtt, 8 milliárd dollárról több mint 70 milliárd dollárra.
Tavaly azonban már a közép-kelet-európai országcsoport egészében is csak 77 milliárd dollár volt az FDI-beáramlás a PwC becslése szerint. Az egyetlen kivétel Szlovákia, ahol 55 százalékkal emelkedett a működőtőke-befektetés, de ez jórészt egyetlen ügyletnek, a TriGranit tavaly bejelentett 2,3 milliárd dolláros ingatlan-beruházásának eredménye. Ez önmagában a teljes tavalyi szlovákiai FDI-beáramlás több mint 40 százalékát adta - áll a PricewaterhouseCoopers elemzésében.
A kimutatás szerint a másik végletet Lettország és Szlovénia jelentette: ezekben az országokban 71, illetve 70 százalékkal zuhant tavaly a működőtőke-beáramlás az egy évvel korábbihoz képest. Magyarország a középmezőnyben van a visszaesés szempontjából, valamivel több mint 40 százalékos FDI-mínusszal. Ennél jóval nagyobb mértékben - csaknem 60 százalékkal - csökkent a Lengyelországba érkező közvetlen külföldi befektetések értéke, Csehországban azonban nem egészen 20 százalékos volt a visszaesés. A szektorok közül az ingatlan-beruházásokat különösen súlyosan érintette a tőkeáramlás elapadása: a térség egészének átlagában ebbe a szektorba - amely 2003 óta a teljes FDI-összeg negyedét kapta - 71 százalékkal kevesebb tőke érkezett tavaly, mint tavalyelőtt.
A PricewaterhouseCoopers elemzői szerint a közép-kelet-európai térségben a hitelválságot követő recesszió nélkül is valószínűleg csökkent volna tavaly a működőtőke-beáramlás, tekintettel arra, hogy már 2008 előtt meredek növekedésnek indultak a németországi szinthez mért relatív munkaköltségek. A recesszió csak erősítette a térségi tőkeáramlásra nehezedő, lefelé ható nyomást, miután a hitelkockázati felárak emelkedése és az egy főre jutó jövedelmek esése nyomán a befektetők már kevéssé találták vonzónak az országcsoportot - áll a PwC csütörtöki elemzésében. A cég által a következő évekre kidolgozott forgatókönyvek közül a legvalószínűbbnek nevezett "központi" azzal számol, hogy a tavalyi 77 milliárd dollárról az idén 97 milliárd dollárra emelkedik a térségbe érkező működőtőke értéke, amely a 2008-as csúcsot csak 2013-ban haladja meg újra, de 2014-ben elérheti a 172 milliárd dollárt is.
A "befektetői frásznak" nevezett, kisebb valószínűségűnek tartott forgatókönyv alapján a hitelkockázati felárak az előrejelzési időszak végéig a tavalyi magas szinten maradnak; ez esetben a 2014-re jósolt FDI-összérték is csak 147 milliárd dollár lenne, vagyis nem érné el a 2008-as csúcsot. A legkedvezőbb, "bérönmérsékletnek" nevezett forgatókönyv szerint az előrejelzési időszakban csak az infláció ütemében nőnek a térségi bérek, ami azt jelenti, hogy a gazdasági növekedést nem kísérné befektetés-elriasztó mértékű bérnövekedés. A PwC szakértői szerint e forgatókönyv megvalósulása esetén a közép-kelet-európai FDI-beáramlás 2014-ben elérné a 234 milliárd dollárt.