Vége az olcsó pénz időszakának!
A növekvő államadósság, amelyet finanszírozni kell, fel fogja hajtani a tőke árát, ennek következtében a hosszú lejáratú reálkamatok lényegesen magasabbak lesznek a korábbi évekénél - mondta előadásában.
Prognózisa szerint amíg a korábbi évekre az "olcsó pénz", az 1-2 százalékos, vagy az alatti kamatszint volt a jellemző, addig az eurózóna országaiban a következő időszakban elképesztően nagy lesz az emelkedés, a jelenlegi ötszörösére, nyolcszorosára emelkedhetnek a felvehető pénzpiaci hitelek kamatai. "Nagy valószínűséggel 2010. közepétől indulnak el felfelé a kamatok, nagyon meg fog drágulni a tőke a világban.(...)
Másképp nem tudják rendbe tenni államháztartási pozíciójukat a fejlett országok, mint radikális állami takarékossági programokkal, strukturális reformokkal, és/vagy adóemeléssel" - mondta. Rámutatott: az unió országai ugyanazokhoz az eszközökhöz lesznek kénytelenek nyúlni, mint amelyekhez Magyarország is nyúlt egy, másfél évvel ezelőtt. Nagy valószínűséggel 2010-ben nem lesz egyetlen eurózónabeli ország sem, amely teljesíteni tudná a maastrichti kritériumokat - hangoztatta.
Utalt rá, hogy jó néhány ország már bejelentette, hogy csak 2014-2015-re tud visszatérni a maastrichti szerződés előírásaihoz, Németországban pedig - ismertetése szerint - elfogadtak egy olyan törvényt, ami csak 2016-ra irányozza ezt elő. Megjegyezte: az Európai Unión belül minden európai intézmény presztízse csökkent, mindegyik létjogosultságát megkérdőjelezik, csak egyet nem: az európai központi bankét. És a közös pénzt, az eurót sem - tette hozzá.
Vértes András szerint a magyar gazdaság egyensúlya viszont jelentősen javult, "nem azért, mert nagyon okosak vagyunk, hanem mert nem volt más út". Szavai szerint rendkívüli pozitív módon változik a magyar gazdaság sérülékenysége, csökken a nemzetközi kitettsége azzal, hogy az államháztartási hiány 4 százalék alá került. Magyarország külföldi államadóssága a jövőben látványosan csökkeni kezd - jelezte.
A GKI Gazdaságkutató elnöke szerint a következő kormányzatnak is tovább kell haladnia a megkezdett fejlődési pályán, takarékos gazdálkodás mellett, a szükséges strukturális reformokat végrehajtva, meg kell jelölnie egy 2014-es csatlakozási dátumot az euróövezethez. Ennek érdekében szavai szerint már most konszenzusos döntést kellene hoznia az országgyűlésnek az ERM-2-höz való csatlakozásról.