Vergődik a forint! Veszélyben vagyunk?
EUR/HUF (272,00 – 273,50)
A 2009. július 1. óta eltelt időszak átlagos euró árfolyama egyébként 270,80 körül van, bár a kilengés nem volt igazán szép szabályos, mert lefelé 262,70-ig, felfelé 284-ig lódult az árfolyam, mikor végre volt egy kis mozgás. Ezek után a tegnap délutánt és a mai reggelt veszedelmes gyengülésnek titulálni enyhén szólva olyan, mint a klasszikus tanmesében a farkast kiabálás. Persze, gyengülünk, tény és való, hogy a tegnapi „aljához” képest 1-2%-kal gyengébb a forint, na de erre egy vállrándításnál sokkal többet fordítani merő energiapocséklás.
Továbbra is az az érzésünk, mintha a 280-as szintnél elfogynának a pesszimisták, a 260-as szint közelében pedig eltűnnének az optimisták, így várhatóan továbbra is e széles sávban oldalazás az esélyes, három naponként rácsodálkozva az újnak tűnő, de valójában sok újdonságtartalmat nem hordozó hírekre, hangulatokra. Legalábbis a következő hetekben nem számítunk érdemi változásra, hacsak például nem csődöl be Görögország, vagy nem történik hasonló nagyságrendű sokkoló esemény – akár pozitív, akár negatív sokkot értve ez alatt.
EUR/USD (1,3820 – 1,3870):
Az Európai Bizottság óvatos optimizmusa a görög államháztartás rendbetételét célzó tervekkel kapcsolatban nem túl meglepő, hiszen mi mást tehetnének, mint hogy óvatosan optimisták? Az EB fenyegetőzhet szigorral, és csődhelyzet esetén ki-nem-segítéssel, de ez lássuk be, nem túl hiteles, hiszen eredménye egy bedőlő görög gazdaság és bankrendszer lenne, értéktelenné váló görög állampapírokkal, melyek viszont zömében európai befektetők kezében vannak… nagyjából olyan, mintha az óceán közepén egy gumicsónakban azzal fenyegetőzne a Bizottság, hogy ha a görög utas nem viselkedik jól, akkor fegyelmezési célzattal kilyukasztják a csónakot.
Mondjuk, ennek legalább a cápák biztosan örülnének. Ezek után nem meglepő, ha a görög CDS felárak tovább emelkednek, hiszen fenti csónakos példából is érezhető, a görög fél az „ígérni ingyen van” alapelvet követve most bátran bevállalja a 2012-re 3%-ig csökkentett hiányt (a jelenlegi 12,7%-ról), majd napkrémet ken magára és tovább élvezi a gumicsónak lágy ringatózását. De félre innen, pesszimizmus sötét fellegei, talán majd délután, a változatlanul hagyott európai alapkamatot követő Trichet-kommentár tartalmaz valami információt, ami meggyőz és megnyugtat minden, jelenleg aggódó befektetőt.