A csütörtöki szünnap után az erős munkapiaci adatok padlóra küldték a tengerentúli tőzsdéket
A kiváltó ok, a vártnál erősebb decemberi munkapiaci statisztika volt, ahol a várt 160,000 fővel szemben 256,000 fővel emelkedett a nem-mezőgazdasági foglalkoztatottság. A munkanélküliségi ráta 4,1%-ra esett, a várt 4,2%-on stagnálás helyett, a kamatcsökkentési várakozások szempontjából egyetlen apró „jó hír” az volt, hogy az év/év bérdinamika a várt 4%-on stagnálás helyett, minimálisan 3,9%-ra lassult.
Ugyanakkor összességében a pénteki munkapiaci jelentés, különösen a héten korábban közzétett emelkedő üres álláshelyek számával együtt arra utal, hogy az USA munkapiaca erősödik, miközben a különféle felmérések (pl. ISM felmérés) az árnyomás is mintha lendületet kapna. Emiatt a piac árgus szemekkel tekint a szerdán megjelenő decemberi amerikai fogyasztói árstatisztikára.
A vártnál erősebb munkapiaci adat kiárazott idén egy kamatcsökkentést, a FEDwatch szerint már mindössze egyet vághat a FED idén, és a héten Michell Bowman FED döntéshozó egyenesen arról beszélt, hogy nem lehet tovább csökkenteni a kamatokat, részben a várt Trump kormány intézkedési miatt sem. Inflációs szempontból rossz hír volt a Michigani Egyetem felmérésében az inflációs várakozások ugrása, ami vélhetően már összefüggésben lehet a Trump kormányzat tervezett vámemeléseivel. A hetet a tengerentúli tőzsdék 2% körüli mínuszban fejezték be.
Nagyot ment a nyersolaj ára pénteken, mindkét fontosabb fajta közel 4%-kal került feljebb, részben a Biden adminisztráció újabb, az orosz olaj és gáz kitermelését és kereskedelmét sújtó szankcióknak köszönhetően.
(Forrás: OTP Ébresztő)