A felnőttek fele vette csak fel az oltást Romániában

Romániában a felnőtt lakosság 50 százaléka vette fel a koronavírus elleni oltás legalább első adagját, a hatóságok újabb oltáskaravánokkal próbálják a vidéki közösségek körében népszerűsíteni az immunizálást - közölte csütörtöki sajtóértekezletén Valeriu Gheorghita katonaorvos, az oltási kampány koordinátora.

A felnőttek fele vette csak fel az oltást Romániában

A 19,3 milliós Romániában eddig 8 millió 56 ezer ember kapott legalább egy adag oltást, ami 41,7 százalékos átoltottságnak felel meg. A harmadik, emlékeztető oltást 2 millió 330 ezer ember kapta meg, amely a jogosultak mintegy 40 százalékát jelenti - magyarázta Gheorghita.
    
Regionális szinten Bukarestben a legmagasabb, 67 százalékos az átoltottság, és hét olyan megyéje van az országnak - Kolozs, Konstanca, Szeben, Ilfov, Tulcea, Brassó, és Temes - amelyben az átoltottság meghaladja az 50 százalékot. Az oltási hajlandóság minden korábbinál alacsonyabb Romániában, jelenleg naponta átlagosan alig 3800-zal emelkedik a beoltottak száma.
    
A romániai immunizálást koordináló országos bizottság (CNCAV) csütörtökön az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi
Központtal (ECDC) és az Európai Gyógyszerügynökséggel (EMA) közösen online felkészítőt szervezett annak a 80 családorvosnak és közegészségügyi szakembernek, aki szerepet vállal a vidéki oltáskaravánok újraindításában.
    
Románia falusi lakosságának jelentős része védtelen a Covid-19 betegség súlyos formáival szemben, ezért a CNCAV újabb kísérletet tesz arra, hogy meggyőzze őket az oltás fontosságáról - közölte a bizottság. Az akcióba ezúttal megpróbálják bevonni a helyi közösségek elöljáróit, véleményformáló vezetőit.
    
Szerdán megkezdődött az 5 és 12 év közötti korosztály immunizálása, az első napon 390 kisgyermeket oltottak be, és február közepéig további 3435-nek foglaltak időpontot a szülők az internetes előjegyzési portálon. Romániába hétfőn érkezik meg újabb, több mint 200 ezer adagból álló szállítmány a BioNTech-Pfizer kisgyermekek számára előállított 10 mikrogrammos Comarnity vakcinájából.
    
Közben minden korábbinál gyorsabban terjed a koronavírus omikron variánsa Romániában, csütörtökön ismét meghaladta a 30 ezret az egy nap alatt diagnosztizált új fertőzések száma. A csütörtöki összegzésben szereplő 31 683-as esetszám több mint duplája az utóbbi két hét átlagának, a 69 újabb haláleset pedig csaknem 65 százalékkal haladja meg a kéthetes mozgóátlagot. Az ellátó rendszer leterheltsége egy hét alatt mintegy 60 százalékkal emelkedett: jelenleg 7834 fertőzöttet ápolnak kórházban, közülük 731-et intenzív terápián.
    
A koronavírusos betegek kezelésére elkülönített kórházi kapacitás mintegy 34 százaléka foglalt, de Alexandru Rafila egészségügyi miniszter szerint Kolozs megyében már az ágyak 68 százaléka betelt, így nem kizárt hogy egy héten belül el kell rendelni az iskolák bezárását (erre a 75 százalékos Covid-kórházi leterheltséget túllépő megyékben kerül sor).
    
Az ellátást az egészségügyi alkalmazottak tömeges megbetegedése is nehezíti: a szaktárca összesítése szerint Románia több mint 130 kórházában alakult ki Covid-fertőzési góc.

Lassuló lakásdrágulás: Budapesten már 0,7 százalékos árcsökkenést hozott a december

A keresleti adatok alapján megfogalmazott várakozásokat a lakásárak is visszaigazolták, ugyanis 2025 decemberében tovább lassult lakásáremelkedés Magyarországon. Az országos átlagban az év utolsó hónapjában mindössze 0,4 százalékkal nőttek az árak. Budapesten pedig még a novemberinél is erősebb, havi 0,7 százalékos lakásárcsökkenést hozott a december – derül ki az ingatlan.com legfrissebb lakásárindexéből, amely a decemberre és a múlt év egészére vonatkozó lakásár változásokat mutatja be.
2026. 01. 09. 08:00
Megosztás:

Kemény fagyokkal zárul a hét

Akár mínusz 12 Celsius-foknál is hidegebb éjszakai fagyok várhatók a hétvégén, és nappal is országos fagyra kell készülni. Pénteken a délnyugati országrészben nagyobb területen lehet intenzív ónos eső, majd szombatra megszűnik a csapadék. A szél szombaton és vasárnap is erős, néhol viharos lesz, ami a Dunántúlon és a Bodrogközben hófúvásokat okozhat - derül ki a HungaroMet Nonprofit Zrt. előrejelzéséből, amelyet csütörtökön juttattak el az MTI-hez.
2026. 01. 09. 07:30
Megosztás:

Sertésállományban igazolta az Aujeszky-betegség vírusát a Nébih

Aujeszky-betegség vírusának jelenlétét igazolta a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) laboratóriuma egy somogyszobi tenyészsertés-állomány állatainál. A fertőzés jelenlétét a sertéstartó vállalkozás további kettő, szintén Somogy vármegyében működő telepén is azonosította a hatóság. Az érintett állományok esetében a hatósági intézkedések folyamatban vannak, a telepeken járványügyi zárlat került elrendelésre.
2026. 01. 09. 07:00
Megosztás:

Nőtt a francia múzeumok és turistalátványosságok látogatottsága

Nőtt tavaly a jelentősebb francia múzeumok, műemlékek és turistalátványosságok látogatottsága, köztük a párizsi Louvre-é is, amely októberben egy látványos műkincsrablás áldozata volt.
2026. 01. 09. 06:00
Megosztás:

Január 14-én folytatódnak a tárgyalások az ÉKM és a fuvarozók között

A NiT Hungary (Magánvállalkozók Nemzeti Fuvarozó Ipartestülete) folytatja az Építési és Közlekedési Minisztériummal (ÉKM) 2025. decemberben megkezdett stratégiai tárgyalássorozatát. Szervezetünk 35 éves tapasztalata és 4800 aktív tagvállalkozása a garancia arra, hogy a magyar fuvarozók érdekeit szolgáló javaslatok szakmailag megalapozottan, valódi adatokkal alátámasztva jelenjenek meg a döntéshozók asztalán.
2026. 01. 09. 05:30
Megosztás:

Extrém időjárás Zalában, bezárnak az iskolák

Felhívást adott ki a Zala Vármegyei Területi Védelmi Bizottság a péntek délelőtt várható jelentős mennyiségű ónos eső miatt; a zalai bíróságok korlátozzák a működésüket, Nagykanizsán a szakképző iskolák online oktatásra állnak át.
2026. 01. 09. 05:00
Megosztás:

Így egyensúlyoznak a 15–24 évesek a munkaerőpiacon Magyarországon és Európában

A magyar foglalkoztatási adatok 2010 után európai és világviszonylatban is nagyon jelentős javulást mutatnak. A foglalkoztatási rátánk az unióban a tagállamok között a második legnagyobb mértékben javult, összességében már Németországgal versenyzünk a 6–7. helyen, de a munkaerőpiacunk struktúrája több ponton eltér a némettől, osztráktól is. A magyar mutató minden szegmensben az unió és az OECD országok átlaga feletti, egyetlen csoportot lehet azonosítani, ahol jelentős növekedés volt ugyan, de még nem értük el az átlagot, ők a fiatalok. Ezt a témát vizsgáltuk meg szerzőtársammal, Varga Mátyás Zsolttal a legutóbbi Polgári Szemlében megjelent cikkünkben.
2026. 01. 09. 04:00
Megosztás:

Mezőgazdasági szempontból kedvező a hó és a hideg

Az elmúlt napokban megérkezett a hó és a hideg, ami kedvező mezőgazdasági szempontból; a legtöbb csapadék is az Alföldön, a jelenleg leginkább csapadékhiányos területeken hullott - írta a HungaroMet csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 01. 09. 03:30
Megosztás:

A turizmus novemberben is dinamikusan bővült

Tavaly novemberben a szálláshelyeken közel 1,4 millió vendég 3 millió vendégéjszakát töltött el. A vendégek száma 7,9, a vendégéjszakáké 5,8%-kal nagyobb volt az egy évvel korábbinál. 2025. január és november között a turisztikai szálláshelyekre érkezett belföldi vendégek száma 2,8, a külföldieké 11%-kal meghaladta az előző év azonos időszakit. Ez a dinamika a költésekben is megmutatkozik: a Magyarországra érkező külföldi turisták az első 3 negyedévben 11%-kal többet költöttek nálunk, mint 2024 azonos időszakában. Az ágazat bruttó hozzáadott értéke folyamatosan erősödik, ami a szektor gazdasági teljesítményének dinamikus javulását jelzi.
2026. 01. 09. 03:00
Megosztás:

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a FEOSZ

Tanúsítványt hoz létre fogyasztóbarát webáruházaknak a Fogyasztóvédelmi Egyesületek Országos Szövetsége (FEOSZ) a fogyasztók segítségére - közölte a szövetség csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 09. 02:30
Megosztás:

Rekordszámú turista kereste fel tavaly a Prágai Várat

Rekordszámú, több mint 2,7 millió turista kereste fel tavaly a Prágai Várat, a Hradzsint, Csehország leglátogatottabb turisztikai célpontját - közölte Natálie Máchová, várat kezelő központ képviselője.
2026. 01. 09. 02:00
Megosztás:

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is

Az Otthon Starttal új, megfizethető lakások tízezrei érkeznek, ez pedig megtörte a lakásárakat is; Budapesten megindult a lakásárak csökkenése - közölte Panyi Miklós, a Miniszterelnökség parlamenti és stratégiai államtitkára csütörtöki Facebook-bejegyzésében.
2026. 01. 09. 01:30
Megosztás:

Kínai horoszkóp 2026: mit üzen a Ló éve a pénzügyek terén

A kínai horoszkóp 2026 pénzügyi nézőpontból egyértelműen aktív, kockázatokkal és lehetőségekkel teli időszakot vetít előre. A keleti asztrológia szerint a Ló éve következik, amely hagyományosan a gyors döntések, a mozgásban lévő tőke és az önálló pénzügyi stratégiák éveként ismert.
2026. 01. 09. 01:00
Megosztás:

NAK: nehéz feltételekkel kezdődik az év az agráriumban

Az előző év nehéz feltételeket hagyott az agráriumra, a gazdálkodóknak, a mezőgazdasági érdekképviseleteknek és a jogalkotóknak alkalmazkodniuk kell a gyorsan változó kihívásokhoz - mondta a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) csütörtöki sajtóeseményén Papp Zsolt elnök.
2026. 01. 09. 00:30
Megosztás:

A Binance bevezette az arany- és ezüstperpetual szerződéseket – új hidat épít a kripto és a hagyományos pénzügyek között

Új korszak kezdődhet a kriptokereskedésben: jönnek az örökös arany- és ezüstszerződések a Binance-től.
2026. 01. 08. 23:30
Megosztás:

BKK: forgalomba állt a 26. új CAF-villamos

A sikeres futáspróbákat és a hatósági vizsgát követően átvették és forgalomba állították a 26. új CAF-villamost a fővárosban - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 01. 08. 23:00
Megosztás:

Erős pénzügyi teljesítmény és felgyorsított stratégiai megvalósítás jellemezte a Pepco Group 2025-ös üzleti évét

A Pepco Group (Pepco Csoport), Európa egyik vezető diszkont kiskereskedelmi vállalata, sikeres üzleti évet zárt, amelyet erős pénzügyi teljesítmény és az új stratégiai keretrendszer gyors és következetes megvalósítása jellemzett. A 2025-ös üzleti évben a Csoport nettó 247 új üzletet nyitott, racionalizálta portfólióját és tovább erősítette a Pepco márkát, mint elsődleges növekedési motort, ezzel stabil alapot teremtve a hosszú távú, fenntartható értékteremtéshez.
2026. 01. 08. 22:30
Megosztás:

Túl a DOGE-on és a SHIB-en? A Digitap és globális pénzügyi alkalmazása lehet 2026 legnagyobb nyertese

A 2025. októberi piaci összeomlást követően mind a DOGE, mind a SHIB árfolyama emelkedésnek indult. Valójában ezek a mémcoin-óriások kétszámjegyű növekedést mutatnak a heti árfolyamgrafikonokon. Néhány ismert influenszer – például Trader Tardigrade és CryptoPulse – pedig merész árfolyam-előrejelzéseket tett.
2026. 01. 08. 22:00
Megosztás:

Összeomlott a Zcash: Lemondott a teljes fejlesztői csapat

2026 első hetében komoly megrázkódtatás érte a kriptovaluta piacot: a Zcash (ZEC) árfolyama brutálisan bezuhant, miután a teljes fejlesztői csapat lemondott. Egyetlen nap alatt 28%-os esés következett be, és ezzel a ZEC újra reflektorfénybe került – sajnos nem pozitív értelemben. De mi vezetett ehhez a fejleményhez, és mi várható a jövőben?
2026. 01. 08. 21:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 01. 08. 21:00
Megosztás: