A forint erősödik ismét, az oka pedig nem más, mint...
Kisebb növekedést és nagyobb költségvetési hiányt vár mint a kormány, de leminősítésre akkor lehetne számítani, ha újra romlana a külső egyensúly, elszállnának az energiaárak. Javulásra pedig akkor, ha a gazdaságpolitika minősége javulna, azaz az egyensúlytalanságok csökkennének.
Ennek lehet örülni, s azt gondolnánk, hogy most aztán kellene jönni egy jó kis forinterősödésnek. S egy pici jött is, de nincs különösebb mozgás a devizapiacon. Nemcsak itthon, hanem a régióban sem. Azaz a régiós devizák csak kicsit mozdultak el, s azt is nagyjából összhangban tették ma reggel. De talán jogos is.
Ha a leminősítés esetére nem számítottunk komolyabb elmozdulásra, akkor a leminősítés elmaradása sem olyan jelentős dolog az árfolyam szempontjából. Ugyanakkor az EURHUF gyakorlatilag lokális mélyponton tartózkodik. Már csak ezért sem látunk nagy forinterősödést. Komoly fejleménynek kellene jönnie ahhoz, hogy ezt a falat áttörje a forint.
Mindeközben a DAX a 15.700 pont körüli támaszszintet ostromolja, ami eddig működött, mint támasz. Az MACD is jól áll, hiszen már majdnem teljesen lejött nullába. Eddig mintha zsinóron húzták volna a DAX-ot lefelé. Viszont a napos, a napon belüli dinamikus indikátorok s a technikai szint szerint is itt kéne feladni ezt a csökkenést, amely gyakorlatilag 700 pont, 4,2 százalék lejtmenet egy hét alatt, s kétheti emelkedés legyalulása.
Az S&P500 ugyan ötheti emelkedést követően zárt eséssel az elmúlt héten, de semmi tragikus nem történt. Egy normál korrekciót láthatunk, ahol még az eladási jelzés sem érkezett meg, s a 20 és a 30 napos mozgóátlagoktól is messze van az árfolyam. Mindez azért azt sugallja, hogy ez a korrekció még eltarthat darabig. A befektetők a 4.200 pontos szintet figyelik árgus szemmel, azt tekintik kitörési szintnek, s az alatt nem szeretnék látni az indexet. Viszont attól még távol van az S&P500.
Mindeközben amilyen meglepetésszerűen és gyorsan kezdődött az orosz mini puccs, olyan hamar véget is ért. Az eseményeket ki így, ki úgy értelmezte. Mindenesetre az eddigi orosz oldali bizonytalanságok kicsúcsosodását láthattuk. Mondhatnánk azt, hogy a rubel nagyon megsínylette az eseményeket, de a valóság az, hogy ha a RUBHUF árfolyamot nézzük, akkor már a múlt hét közepe óta 4 forint környékén van az árfolyam.
Vagyis nincs itt semmi látnivaló.
Ugyanakkor ez a Richternek nem olyan jó, hiszen az éves, több mint 20 milliárd rubeles árbevételén ez 4 milliárd forinttal kisebb eredményt jelentene éves szinten a hetekkel ezelőtti állapothoz képest. A jelenlegi helyzetben nem tud a cég fedezeti ügyleteket kötni a rubelre, viszont más módszerekkel (pl. skontóval) igyekszik csökkenteni a devizakockázatot. Mint köztudott, historikusan tipikusan 9 hónap volt a fizetési határidő Oroszországban. Ezt próbálja a Richter lerövidíteni, ha már fedezni nem tud.