A hazai startup ökoszisztéma helyzete és lehetősége

Bár Magyarország jó alapokkal rendelkezik egy erős, a gazdaságot dinamizáló startup-ökoszisztéma felépítéséhez, mégis le van maradva európai és régiós versenytársaitól ezen a téren. A McKinsey tanulmánya hét területet azonosított, amelyek erősebb startup-szektort, gyorsuló digitális átalakulást, növekvő foglalkoztatást és állami bevételeket eredményeznének.

A hazai startup ökoszisztéma helyzete és lehetősége

A hazai startupok, amennyiben a többi európai országokhoz hasonló arányban és mértékben tudnának növekedni, 2,5-5 milliárd eurónyi pluszforrást tudnának bevonni a szektorba. Ennek jelentős hányada, 0,6-1,3 milliárd euró a helyi gazdaságban hasznosulna – áll a McKinsey tanácsadó cég friss tanulmányában (Fueling the Hungarian start-up ecosystem). A fejlettebb startup ökoszisztéma növelné az adóbevételeket, segítené a digitális megoldások elterjedését, és lendületet adna a teljes gazdaság digitális átalakulásának is.

A McKinsey tanulmánya szerint Magyarország kimondottan jó alapokkal rendelkezik ahhoz, hogy a fenti prognózisban vázolt célokat elérje: kellő számú startup működik az országban, az elérhető kockázati tőke mennyisége nem marad el a visegrádi országok átlagától, és a szakképzett munkaerő is rendelkezésre áll. Ráadásul az IT-szektorban a szakemberek száma meg is haladja a régiós átlagot, hiszen a teljes munkaerőállomány 3,6% dolgozik nálunk az IT-szektorban szemben a régiós 2,8 %-kal, ahogy erre a McKinsey egy korábbi tanulmányában is rámutatott.

Mindezek ellenére a legalább 1 milliárd dolláros vállalatértéket elérő startupok (közismert nevén az unikornisok) számában Magyarország elmarad szomszédaitól: Csehországban 4, Lengyelországban 11 unikornis tudott felnőni, míg Magyarországon – a nyilvános adatok szerint – csak a LogMeIn jutott el erre a szintre. Az elemzők kiemelik, hogy az elmúlt öt évben idehaza kevés volt a szektor szereplőire ösztönzőleg ható, követendő példa, mint amilyen például Észtországban a Skype (8,5 milliárd dollárért értékesítették), vagy Romániában a UiPath (2021-ben 31 milliárd dollárra értékelték). A McKinsey azt is megállapította, hogy Magyarországon a fejlődésük érett szakaszába kerülő startupok száma is jelentősen elmarad az európai fejlett gazdaságokétól, lakosságarányos számuk a németországinak a fele.

Megvizsgálva a sikeres startup-ökoszisztémáknak otthont adó országokat, a McKinsey hét olyan tényezőt talált, amelyek jelentős befolyással vannak a megalakuló startupok számára, és arra, hogy közülük hánynak sikerül érett szakaszba kerülni, esetleg unikornissá válni:

- Egyszerű vállalkozásalapítás és tőkebevonás. A vállalkozásalapítást és a tőkebevonást megkönnyítő, átlátható, egyszerű, ugyanakkor a visszaéléseket megakadályozó szabályozás alapvető feltétele a sikeres startup-ökoszisztéma kialakulásának. E tekintetben a hazai gyakorlat nincs összhangban a nemzetközi példákkal: a Világbank „Starting a Business” rangsorában Magyarországot a 87-ik helyre sorolták. A bürokratikus nehézségek szintén komoly szerepet játszanak abban, hogy a hazai startupok több mint negyede külföldön van bejegyezve. Külföldről érkező befektetésben körülbelül 16 százalékuk részesül, szemben a 40 százalékos európai átlaggal; összehasonlításképp, a világ legsikeresebb startup-ökoszisztémáit működtető Németországban és Izraelben a külföldi működőtőke-befektetéseket elnyerő vállalkozások aránya eléri a 70 százalékot. Az ilyen jellegű agadályok elhárítására Ausztriában például egy 5 tagból álló Startup Bizottságot hoztak létre, akik független szakértőként támogatják ezeknek a folyamatoknak a testreszabását a startupok fejlődéséhez szükséges igények szerint.  

- Képzett munkaerő, szakember-utánpótlás. Az alapítók küldetésével azonosulni tudó, megfelelő tudással rendelkező, tapasztalt szakemberek bevonása elengedhetetlen a startupok fejlődéséhez. Emellett a külföldi piacok ismerete, a nyelvtudás – vagyis a nemzetközi csapat felépítése - is hamar kulcsfontossúgúvá válik, hiszen nemzetközi terjeszkedés nélkül hazai viszonylatban a növekedési ambíciók aligha teljesíthetőek. Ennek biztosításához viszont sokszor újszerű megoldások szükségesek: például a kompenzáció terén a nagy multikkal a bérversenyt a startupok tulajdonrész felkínálásával tudják felvenni. A képzett munkaerő biztosítására jó példa a francia „tech vízum”, amely segítségével az Európai Unión túlról a startupokhoz érkező szakemberek számára könnyítik meg a letelepedést.  

- Kedvező adókörnyezet mind a cégalapítók, mind a befektetők számára. A vállalkozásalapítást és a kockázatitőke-befektetést ösztönző adórendszer révén növelni lehet mind a megalakuló, mind a befektetői háttérrel növekvő startupok számát. Számos európai országban vannak sikeres gyakorlatok: az Egyesült Királyságban például részben leírható a jövedelemadóból, ha valaki startupba fekteti a pénzét. Hasonló ösztönzők Magyarországon az alapítók vagy a startupoknál munkát vállalók számára korlátozottan állnak rendelkezésre.

- A vállalkozói kultúra erősödésének közvetlen ösztönzése. A McKinsey egy korábbi kutatása arra mutatott rá, hogy bár sok esetben megvan a hajlandóság a cégalapításra, bizonyos társadalmi csoportok vállalkozásai jóval nehezebben jutnak el az érett szakaszba. Ezzel szemben a karrierjük közepén járó potenciális cégalapítókra – akiknek sokszor mind a tapasztalat, mind a stabil anyagi háttér adott egy sikeres startup elindításához  – sokszor az igaz, hogy már kevésbé kockázatvállalóak, nehezebben vágnak bele egy új vállalkozásba családjuk, kialakult életvitelük mellett. Speciális mentorprogramokon és a vállalkozói sokszínűséget erősítő kampányokon keresztül jelentősen lehet növelni a sikeres startupok számát; erre jó példa az Ausztráliában kifejezetten női startup alapjtók számára létrehozott támogatási- és mentorprogram.  

- A közfinanszírozás stratégiailag átgondolt kihelyezése. A kockázatitőke-befektetők mellett jellemzően maga az állam is szerepet vállal a startupok feltőkésítésében. Ennek egyik sikeres példája a lengyelországi Polish Growth Fund of Funds; ebben a modellben az állam nem közvetlenül, hanem „alapok alapja” rendszeren keresztül lép be erre a területre. Ez azt jelenti, hogy az állam – bármely más magánbefektetőhöz hasonlóan – magántőke-alapokba fektet szigorú megtérülési elvek mentén, ezáltal közvetetten finanszírozza a start-up ökoszisztémát.

- Átláthatóság és tudásmegosztás. A legsikeresebb startup-ökoszisztémák közös jellemzője a teljes átláthatóság, vagyis az olyan adatbázisok és digitális platformok megléte, ahonnan megbízható, hiteles információ szerezhető be a startupokról (beleértve azok valós piaci teljesítményét), és amelyek gyakorlati segítséget adnak a vállalkozásalapítás és -fejlesztés terén is. Jó példa erre az Észtországban létrehozott Startup Estonia platform, amely jelentősen fellendítette a startup-ökoszisztámát. Magyarországon jelenleg ilyen platform nem működik, pedig ez a befektetők és a startupok egymásra találásában, a hálózatépítésben és a különböző képzések népszerűsítésében is segíthetne.  

- Képzések alapítók és szakemberek számára. A sikeres ökoszisztémákban az alapítók a digitális, üzleti, illetve a kódolási ismereteket átadó képzések széles skálájához férnek hozzá, másfelől a vállalkozásalapítási ismeretek a középiskolai és egyetemi tananyagnak is részét képezik. Magyarországon az ilyen edukációnak azért is volna kiemelt jelentősége, mert különböző felmérések szerint a magyarok kifejezetten kockázatkerülőek, és a magyar startupok nem szívesen vállalják a nemzetközi piacon történő megmérettetést. Számos értékes kezdeményezés indult el a közelmúltban Magyarországon, amely a vállalkozói kultúrát erősíti, ilyen például a Hungarian Start-up University Program (HSUP) vagy az országos felnőttképzési program. Ha a magyar egyetemek és más oktatási intézmények tovább folytatják a munkájukat ezen a téren, az több új magyar startup alapításához járulhat hozzá.

„Izrael részben a hatásos startup-ökoszisztémájának köszönhetően ért el jelentős gazdasági sikereket az elmúlt évtizedben” – emelte ki Matécsa Márta, a McKinsey partnere. „Magyarországnak is megvannak az adottságai ahhoz, hogy hasonló eredményeket mutasson föl, és felzárkózzon a legsikeresebb startup ökoszisztémákat működtető országokhoz: építhet a nemzetközileg is elismert magyar tudományos innovációra, valamint az ország jól képzett munkaerejére. Ha az általunk azonosított területeken sikerül előrelépést elérni a szektor érintettjeinek szoros együttműködésével, esély van arra, hogy Magyarországon egy virágzó startup-kultúra jöjjön létre, amely az egész gazdaságot dinamizálni fogja.”

Turisztikai pénzügyi szolgáltató és célzott hitelprogramok támogatják és tovább erősítik a magyar turizmus fejlődését

A turizmus a magyar gazdaság stratégiai jelentőségű ágazata, amely 2024-ben a GDP 13 százalékának előállításához járult hozzá, és több mint 400 ezer családnak biztosít megélhetést.
2025. 07. 04. 04:00
Megosztás:

Stratégiai partnerség és újabb felvásárlás - együttműködik a NAVIGATOR és a Component Group!

Stratégiai szintű partneri együttműködés jött létre a NAVIGATOR Csoport és a BÉT 50 vállalatok közé tartozó Component Group között a piaci lehetőségeik jobb kihasználása érdekében, mely újabb fontos lépés az innovatív ipari technológiák alkalmazásában élenjáró vállalatcsoportot építő tőzsdei társaság növekedési céljainak megvalósításában.
2025. 07. 04. 03:00
Megosztás:

Szénsavmentes természetes ásványvizet hívott vissza az Auchan

Az Auchan Magyarország Kft. kezdeményezte az Auchan Tipp Pannon-Aqua szénsavmentes természetes ásványvíz 2l termékének visszahívását mikrobiológiai szennyeződés miatt és a termék fogyasztása egészségügyi kockázatot jelenthet - közölte a Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 04. 02:30
Megosztás:

Egy mozdulattal elvehetik az emberek a házát vagy lakását?

Egyre több forrásból hallani, hogy megszűnik a tulajdoni lap papíralapú formátuma. Amint napvilágot látott a hír, a közösségi oldalakat elárasztották a feltételezések arról, hogy ezentúl ingatlanjaink nem lesznek biztonságban, hiszen hackerek könnyedén „ellophatják” a tulajdonjogunkat.
2025. 07. 04. 02:00
Megosztás:

Kormánydöntés! Hatalmas a felháborodás a készpénzfizetés miatt

Feszült a helyzet a kötelező készpénzfizetés miatt: komoly következmények várhatók minden magyar vásárlóra.
2025. 07. 04. 01:00
Megosztás:

Ki bukik ezzel sokat? Megtörtént a fordulat a lakáspiacon

A lakossági bizalom javulásával és az alacsonyabb kamatok hatására a használtlakás-piacon már tavaly év elején megtörtént a fordulat, az újlakáspiac fellendülését pedig olyan kormányzati ösztönzők segítették az év elején, mint a Demján Sándor Program keretében megvalósuló Lakhatási Tőkeprogram - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) makrogazdasági elemzésért felelős helyettes államtitkára csütörtökön az M1 aktuális csatornán.
2025. 07. 04. 00:30
Megosztás:

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja

A Wizz Air járatait is érinti a francia légiforgalmi irányítók sztrájkja, amely fennakadásokat okoz a légi forgalomban a Franciaországba tartó és onnan induló járatoknál, valamint az átrepülésekben - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 04. 00:05
Megosztás:

Mire figyelj mielőtt kriptovaluta felhőbányászatba fognál?

A kriptovaluta felhőbányászat (cloud mining) az utóbbi években egyre nagyobb népszerűségnek örvend a befektetők és a technológiai érdeklődésű magánszemélyek körében. A koncepció első látásra vonzó: anélkül vehetünk részt a kriptovaluta bányászatban, hogy saját hardvert vásárolnánk és üzemeltetnénk. Azonban a valóság gyakran jóval bonyolultabb – és sokszor veszélyesebb is –, mint amilyennek elsőre tűnik.
2025. 07. 03. 23:00
Megosztás:

Nőtt a munkahelyek száma, csökkent a munkanélküliség

Az Egyesült Államokban a nem mezőgazdasági foglalkoztatottak száma júniusban 147 ezerrel nőtt, ami jócskán meghaladta a 106 ezres előrejelzéseket. A magánszektorban azonban csak 74 ezerrel nőtt a dolgozók száma, ami jelentősen kevesebb a májusi 137 ezerhez képest, és elmaradt a 105 ezerre vonatkozó előrejelzésektől.
2025. 07. 03. 22:23
Megosztás:

A virtuális sportfogadások aranykora

Képzeld el, hogy 70 millió dolláros nyereményalapért versenyeznek a világ legjobb gamerei, miközben te otthonról fogadsz a kedvenc csapatodra. Nem, ez nem sci-fi – ez a 2025-ös esport valósága!
2025. 07. 03. 21:30
Megosztás:

CATL Debrecen: nem történt csoportos leépítés a CATL-nél

Nem történt csoportos leépítés a CATL-nél, és nem szerepel a tervek között a hazai munkaerő csökkentése - közölte a Contemporary Amperex Technology Hungary Kft. (CATL Debrecen) csütörtökön az MTI-vel.
2025. 07. 03. 21:00
Megosztás:

Parajdi bányaomlás: a sóterhelés napokig a határérték körül mozgott a Maros magyarországi szakaszán

Az SZTE IKIKK Akkreditált Laboratóriumi Műszerközpontja keretében működő Talaj- és Vízvizsgálati Laboratórium munkatársai is követik a sókoncentráció alakulását a Maros mentén. A múlt héten újabb, az előzőnél jelentősebb hullám vonult le a folyón, a korábban mért vezetőképesség értékek kétszeresével, ami elérte, illetve enyhén meghaladta a határértéket. Ezt követően napokig magas szinten, 900 és 1000 µS/cm között stabilizálódott a vezetőképesség és csak a legújabb adatok alapján indult csökkenésnek.
2025. 07. 03. 20:30
Megosztás:

Fontos megállapodás született Kína és az USA között

Az Egyesült Államok feloldotta a Kínába irányuló chiptervező szoftverek exportját. Ez a lépés lehetővé teszi olyan vállalatok számára, mint a Synopsys vagy a Cadence Design Systems, hogy újraindítsák szolgáltatásaikat Kínában.
2025. 07. 03. 19:30
Megosztás:

Romba döntheti-e a költségvetést az új lakásprogram?

Tegnap Orbán Viktor egy új lakástámogatási programot jelentett be, sőt arról is beszélt, hogy még újabb lakásfelújítási program is jöhet ősszel.
2025. 07. 03. 19:00
Megosztás:

A Ripple banki engedélyre hajt – új szintre lépne az RLUSD stablecoinnal

A Ripple újabb komoly lépést tett annak érdekében, hogy az RLUSD stablecoin-t a szabályozott pénzügyi szektor élvonalába repítse. A vállalat országos banki engedélyért folyamodott az Egyesült Államokban, amivel közvetlen hozzáférést szerezhetne a Federal Reserve-hez – ez pedig alapjaiban változtathatja meg a stabilcoinok jövőjét.
2025. 07. 03. 18:30
Megosztás:

Friss kutatás: a vendégek messziről elkerülik azokat az éttermeket, ahol rossz a mosdók állapota

A mosdók állapota kulcsfontosságú az éttermi vendégek számára – derül ki az Essity-hez tartozó Tork felméréséből. A világ vezető professzionális higiéniai márkájának kutatásában megkérdezettek közel fele úgy nyilatkozott, hogy megjegyzi azokat a nyilvános tereket, szolgáltató egységeket, ahol kellemetlen tapasztalatuk volt a mosdóval, és ezeket a jövőben elkerüli. Éttermek és kávézók esetében ez az arány 73%, vagyis ennyien nyilatkozták azt, hogy egy kellemetlen élmény a mosdó állapotával kapcsolatban hatással van arra, visszatérnek-e az adott helyre.
2025. 07. 03. 18:00
Megosztás:

Az Opella megszerezte a B Corp globális tanúsítványát, ezzel megerősítette vezető szerepét az egészségügyi öngondoskodásban.

Az Opella lett az első globális fogyasztói egészségügyi vállalat, amely megszerezte a B Corp minősítést[1], miután teljesítette a B Lab, a tanúsítást kiadó nonprofit szervezet által meghatározott szigorú társadalmi és környezeti követelményeket. A minősítés mérföldkövet jelent az Opella törekvésében, hogy az emberek és a bolygó iránt is felelősséget vállalva biztosítsa fogyasztóinak az egészségügyi öngondoskodás lehetőségét.
2025. 07. 03. 17:00
Megosztás:

Utazáskor is jól jön. Megérkezett a Dyson Airwrap Co-anda 2x hajszárító

Fedezd fel a hajformázás új dimenzióit a Dyson vadonatúj Airwrap Co-anda 2x™ multi-styler és hajszárítójával, amelyet a márka eddigi legerősebb és leggyorsabb motorja, a Hyperdymium™ 2 hajt. Ez a szupererős motor kétszeres légnyomással dolgozik, így a haj könnyebben tekeredik a formázófejre, gyorsabban szárad, és tartósabb, simább frizurák készíthetők vele.
2025. 07. 03. 16:30
Megosztás:

Egyre jövedelmezőbb a szolgáltatóknak az 5G-n érkező otthoni internet – idén már 2,9 milliárd 5G-előfizetés lehet világszerte

Az év végére várhatóan eléri a 2,9 milliárdot az 5G előfizetések száma világszerte, az évtized végére pedig ezek a hálózatok bonyolíthatják majd a globális mobiladat-forgalom 80 százalékát – vetíti előre a távközlési szektor legátfogóbb iparági jelentésének legfrissebb kiadása. A 2025. júniusi Ericsson Mobilitási Jelentéséből az is kiderül, hogy a szolgáltatók egyre inkább sávszélesség-alapú díjcsomagokkal csábítják az előfizetőket az otthoni, vezeték nélküli internetelérésre – ez a szegmens pedig egyre fontosabb bevételi forrássá válik számukra. A jelentés megállapítja: bár Közép-Európában lassabban terjed az 5G, Magyarországon egyre nagyobb szerepet játszik az autóipari fejlesztésekben és más ipari felhasználási területeken is.
2025. 07. 03. 16:00
Megosztás:

Beindult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése

Gyorsult az euróövezet gazdasági teljesítményének növekedése júniusban az S&P Global Market Intelligence gazdaságkutató intézet és a Hamburg Commercial Bank AG közös beszerzésimenedzser-indexének (BMI) végleges értéke alapján.
2025. 07. 03. 15:30
Megosztás: