A kedvező adatok és piaci hangulat ellenére nap végére lefordultak az európai részvényindexek pénteken, a BUX emelkedett
A piaci optimizmusra okot adtak a vártnál kedvezőbb euróövezeti BMI-k és a megjelent vállalati eredményjelentések is, az elmúlt kétheti emelkedés után azonban sokan már a profitkivét mellett döntöttek. Az emelkedő hozamok szintén nyomás alá helyezték a részvényárfolyamokat. A távközlés és az energiaszektor lett a nap vesztese a Stoxx600 szektorindexei közül, a svéd Ericsson csaknem 13%-ot zuhant, miután a vártnál kisebb negyedik negyedéves bevételről számolt be.
Az energiaipari részvények az olajárak csökkenésével párhuzamosan estek. Jól szerepeltek viszont a fogyasztási szektor vállalatai, a Burburry 10%- ot rallizott azt követően, hogy a vártnál kisebb negyedéves bevételcsökkenésről jelentett. A Burburry magával húzta luxusipari versenytársait is: a Kering 4,5, a Hugo Boss 3,9%-ot drágult, a Moncler 3%-kal került feljebb.
A bányaipari társaságok szintén jól szerepeltek, miközben emelkedtek a fémek árai is. Donald Trump amerikai elnök Davosban a Világgazdasági Fórumon tartott beszédében az irányadó kamatok csökkentésér sürgette; egy interjúban pedig elmondta, hogy barátságos megbeszélést folytatott Hszi Csin-ping kínai elnökkel, és bízik benne, sikerül a kereskedelmi megállapodás Kínával.
Heti összevetésben a Stoxx600 bő 1%-kal, a DAX közel 2, a CAC40 2,5%-kal kerültek feljebb, miután enyhültek az amerikai vámokkal kapcsolatos félelmek Európában. A FTSE lemaradó volt, 0,2%-ot süllyedt összességében a hét folyamán.
A TTF-típusú földgáz jegyzése 50 EUR/MWh közelébe emelkedett pénteken, miközben az európai készletek gyorsan csökkennek, már csak 59%- os töltöttséget mutatnak, ami 15%-kal alacsonyabb az egy évvel korábbinál. Heti szinten 4,5%-ot ugrott a jegyzés.
Pluszban zártak a régiós tőzsdék pénteken: a BUX és a PX 0,9%-ot emelkedett, a WIG20 0,7%-kal kúszott feljebb. A hazai blue chipek közül az OTP szerepelt a legjobban, árfolyama 1,9%-kal került feljebb közelítve a 24.000 forintos szintet. Az MTelekom 1,4%-ot emelkedett, a Mol 0,3%- kal araszolt feljebb, , míg a Richter bő 1%-ot veszített értékéből.
Heti összevetésben a BUX lemaradó volt régiós versenytársaival szemben: a hazai részvényindex 0,3%-ot erősödött, miközben a PX és a WIG20 3% körüli mértékben emelkedett.
A pénteken megjelent KSH-adatok szerint az október-decemberi munkanélküliségi ráta 4,4%-ra csökkent az egy hónappal korábban regisztrált 4,7%-ról.
(Forrás: OTP Ébresztő)