A kisemberek is ide menekítik a pénzüket Magyarországról
Svájc – sok pénz kell hozzá
Ha gazdag, jól prosperáló gazdasággal és bankrendszerrel rendelkező országra gondolnunk, akkor elsőként Svájc jut a legtöbb ember eszébe.
Ez nem véletlen, hiszen az egy főre jutó GDP, a stabil valutának számító svájci frank mellett az ország pénzügyi szektora világviszonylatban is az egyik legkiemelkedőbb.
Megnyugtató lehet a hazai befektetők számára a több évszázados fejlett pénzügyi kultúra, viszont eltántoríthatja őket a magas „beszállási küszöb”, azaz a gyakran sok százezer (vagy millió) euró tőke, ami alatt szóba sem állnak velük a kinti befektetési cégek.
- A Svájci bankok olyanok, mint a Patek Phillipe órák. Mindenki ismeri őket, de csak nagyon kevesek kezén van. A svájci bankszámlák magas szintű adatvédelem mellett alacsony pénzügyi kockázattal is járnak. A helyi pénzügyi előírások szerint a bankoknak magas tőkekövetelménnyel és erős betétesvédelemmel kell rendelkezniük, ami biztosítja, hogy a betétesek vagyona biztonságban legyen a pénzügyi válságok idején is.
Az ezzel járó - hazai befektetők számára szinte irracionálisan magas - „belépési küszöb” és a szokásosnál is szigorúbb bürokratikus eljárások azonban csak nagyon kevés, igazán vagyonos honfitársunk számára teszi ezt a lehetőséget valójában megvalósítható megoldássá – mondta Tátrai Csaba, az InwestMentors pénzügyi tanácsadója.
Azok számára, akik megtehetik és fontolóra veszik az alpesi pénzügyi lehetőségeket, ez a tíz bank biztosan rendelkezésére fog állni:UBS Group, Credit Suisse, Raiffeisen Svájc, Zürich kantoni bank, Julius Baer Csoport, Banque Cantonale Vaudoise, EFG International, Basler Kantonalbank, Luzerner Kantonalbank, Galer Kantonalbank.
Szlovákia - bonyolult
Sokan hallottak a párkányi lehetőségekről, nevezetesen, hogy elég csak a határon átmenni, hogy euró számlát nyissunk valamelyik helyben szolgáltató pénzügyi szereplőnél, a valóság azonban sajnos nem ilyen egyszerű.
Annak ellenére, hogy elvileg bármelyik hazai cég vagy vállalkozó is minden további nélkül nyithat számlát, igen gyakori eset, hogy a feltételek teljesülése ellenére sem fogadják el a pénzüket. Így van ez például a szlovák Erste Banknál, ahol 50% alattira mondják a befogadott számlanyitásokat a cégeknél és 0% körülire magánszemélyeknél.
De más pénzintézetnél sem sokkal jobb a helyzet: a K&H szlovák testvérénél a CSOB Banknál ugyan 70-80% a befogadási arány, de az engedélyeztetés miatt kétszer kellene kiutazni és még egyszer, ha kártyát is igényeltünk.
És persze ott is szigorodtak a pénzmosási törvények: az 5.000 euró feletti készpénzbefizetés esetén származásigazolást kérnek és az ilyen összegű kifizetéseket két nappal előtte be kell jelenteni.
Ausztria – okos megoldás, de nem mindegy, hogy kezdünk hozzá
A legegyszerűbb és mindenki számára elérhető megoldást a világ 12 leggazdagabb országa közé tartozó Ausztria kínálja. Talán nem véletlen, hogy már mintegy 200 000 honfitársunk rendelkezik kinti számlával.
Köztük természetesen sokan olyanok, akik a két ország között munkavállalóként ingáznak, esetleg helyben élnek. Ám nem csak ők, hanem más magyarok is vonzó célpontként tekintenek a sógorokra, ha a pénzük kihelyezéséről van szó. Olyannyira igaz ez, hogy egy nemrégiben elérhető adat szerint a magyarok külföldön tartott megtakarításainak 80%-a valamelyik osztrák pénzintézetben landol.
Ausztria tehát vonzó befektetési célpont, köszönhetően többek között annak, hogy az országban nem egy, hanem öt betétbiztosítási alap működik, valamint mert minden pénzintézetet 3 felügyelet szabályoz, negyedévente történő ellenőrzéssel.
Az állam pedig különösen nagy jelentőséget tulajdonít a bankrendszer magas, AA besorolás minősítésének megtartásának. Úgy is fogalmazhatnánk, hogy a kiszámítható törvényi szabályozás, a stabil monetáris politika és a hagyományosan etikus bankrendszer a befektetni vágyók célországává tette Ausztriát.
Persze a számlanyitás itt sem egyszerű, hiszen személyes jelenlét szükséges, amit a nyelvi nehézségek és a bürokratikus elvárások sem könnyítenek meg. Egy kivételtől eltekintve, amely azonban jelentősen megkönnyíti az országhatáron túl történő kihelyezést.
- A hazánkban működő osztrák bankok leányvállalatai (fiókjai) nem biztosítanak lehetőséget az ügyfeleiknek, hogy Magyarországon keresztül az osztrák anyabankkal szerződjenek. Az egyetlen ilyen típusú törvényes lehetőséget a linzi székhelyű, 17 éve magyar felügyeleti engedéllyel is rendelkező Partner Bank AG nyújtja, ahol nem csak a kapcsolattartók magyarok, de a számlanyitás után már kinti befektetési alapokat, részvényeket is vásárolhatnak deviza alapon és akár adómentesen.
A bank ugyanis TBSZ számla szolgáltatást is nyújt, amely 100% adómentességet biztosít a magyar adózási szabályok szerint – nyilatkozta Tátrai Csaba, a linzi székhelyű bank hazai partnere, az InwestMentors befektetési szakembere.
Láthatjuk, hogy számos olyan ország van ahová a hazai befektetők vihetik a megtakarításukat – attól függően, hogy milyen megfontolásokat tartanak szem előtt. Azonban akárhogy is döntenek, egy dolgot biztosan érdemes szem előtt tartaniuk: minden esetben érdemes szakértő pénzügyi szakembert bevonni a folyamatba, hogy átláthatóan, gyorsan és kockázatok nélkül történjen meg a tranzakció.