A koronavírus-járvány sem állta útját a franchise menetelésének

Külföldön, főként a tengerentúlon bevált gyakorlat, hogy a vállalkozások – áruházak, éttermek, szépségszalonok stb. – nagy része franchise hálózathoz csatlakozva kezdi meg működését. Ez a trend már Magyarországra is begyűrűzött, egyre több hazai cég ismeri fel, hogy egy sikeres üzleti koncepció átvétele, számos más előnye mellett azt a kockázatot is csökkenti, amit egy új vállalkozás indítása jelenthet.

A koronavírus-járvány sem állta útját a franchise menetelésének

A koronavírus-járvány számos gazdasági szereplőt negatívan érintett, főként azokban a szektorokban, ahol az üzletek hetekre, hónapokra bezárni kényszerültek. Nehéz helyzetbe került, aki egy ilyen helyzetben csakis önmagára számíthatott, a hirtelen megváltozott körülményekkel egyedül kellett szembenéznie.

„Tapasztalataink azt mutatják, hogy a franchise hálózatban működő cégeket a válság kevésbé érintette, tompította sérelmeiket az összetartás, a biztos háttér, amit ez a rendszer nyújt” – tudtuk meg dr. Mandel Katalintól, az idén 30 éves Magyar Franchise Szövetség főtitkárától.

A gazdasági és üzleti tanácsadó arra is rámutatott, hogy az elmúlt másfél évben a hálózatban bővülést tapasztaltak, különösen az oktatással és az ételházhozszállítással foglalkozó területeken.

Az online oktatás térnyerése óriási lehetőségeket nyitott meg azok számára, akik eleve ezen a területen működtek, illetve akik a körülményekre gyorsan reagálva fejlesztéseket végeztek ebben az irányban. A vendéglátóhelyek bezárása, illetve az otthoni munkavégzés elterjedése felpörgette a házhozszállításokat, azon belül az étel házhozszállítást is. A hagyományos ételválaszték mellett egyre több speciális étrendet kínáló cég is megjelent a piacon.

Védőháló a cégek alatt

Egy franchise hálózatban az újonnan alakuló vállalkozás eredményes üzleti koncepciót vesz át, egyéni sikeressége minimális rizikót rejt csak magában. Az elinduláshoz, és azt követően is támogatásra számíthat, a régebb óta működő hálózati tagok tapasztalataik megosztásával is segítik az újonnan belépőket. Időt, energiát és főként erőforrásokat spórolhat az, aki egy már bevezetett, ismert és kedvelt terméket vagy szolgáltatást vesz át, nem „nulláról” kell indítania a vállalkozását.

Ha valaki egy olyan hálózathoz csatlakozik, amelyik több országban is jelen van, nemzetközi szinten is jelentős mennyiségű tudásanyagra tehet szert.

„Mindezen hívogató előnyök mellett óvatosságra inteném azokat, akik késztetést éreznek a franchise felé fordulni, hogy alaposan informálódjanak, mielőtt csatlakoznak egy hálózathoz, hogy az valóban az e, aminek mutatja magát” – hangsúlyozta dr. Mandel Katalin, hozzátéve, hogy a Magyar Franchise Szövetség a hozzá fordulóknak ebben is segítséget nyújt.

Magyar vállalatok szerte a világban

Az elmúlt időszakban a magyar franchise cégek korábban sosem látott mértékű külföldi terjeszkedésbe kezdtek.

„Budapest VII. kerületében már öt éve működik a népszerű Makery étterem, ahol a vendégre bízzák az általa kedvelt étel elkészítését. Első két külföldi egysége nemrégiben nyílt meg Bécsben, illetve Pozsonyban, és a tervek szerint még az idén két további Makery DIY étterem kezdi meg működését európai városokban franchise partnerek bevonásával. De említhetném a gyerekek programozásra oktatásával foglalkozó, egy magyar házaspár által alapított Logiscool-t is, amely már az ötödik kontinensen nyitja meg iskoláját, jelenleg 131 intézménnyel rendelkeznek világszerte, 22 partnerrel együttműködésben” – mondta dr. Mandel Katalin.

A magyar franchise hálózatok térhódításához nagy részben hozzájárul a DIEGO is, amely az elmúlt egy évben három országban – Magyarországon, Szlovákiában és Romániában – összesen 10 egységet nyitott meg. 2020-ban a bevételük 12 százalékkal növekedett 2019-hez képest, 2021-ben pedig 17 százalékos növekedést várnak az előző évhez viszonyítva.

Szövetségbe tömörülve

A Magyar Franchise Szövetség 1991-ben alakult a franchise vállalkozói közösség érdekképviseleti szervezeteként. A Szövetség szervezi és összefogja a franchise vállalkozási formában tevékenykedő vállalkozásokat, képviseli az érdekeiket és támogatja a nemzetközi gazdasági kapcsolatok fejlesztését.

„Szövetségünk jelenleg 70 tagot számlál, folyamatosan bővül a tagságunk. Tagjaink között megtalálhatóak az induló hálózatoktól kezdve a legsikeresebb franchise rendszerek hazánkban, például Duna House, Otthon Centrum, BENU Gyógyszertár, COOP, DIEGO, Oázis Kertészet, Herbária, Fornetti, Alma Gyógyszertárak, BioHair, Borháló, Alpha Zoo, BÁV stb. A hozzánk csatlakozóknak szigorú etikai normáknak és jogi elvárásoknak kell megfelelniük. A hálózatok tagjai készséggel osztják meg egymással a birtokukban lévő tudást, számukra különböző rendezvények szervezésével folyamatos keretet biztosítunk a tapasztalatcserére. Ez igen értékes egy induló vállalkozás számára, hiszen szakterületén a legnagyobbaktól tanulhat” – emelte ki a gazdasági és üzleti tanácsadó.

A Magyar Franchise Szövetség következő rendezvényére a Paulaner érkezik Budapestre, szakemberei a cég világszintű terjeszkedésének sikereiről tájékoztatják az érdeklődőket, illetve azt is elárulják, hogyan lehet eredményesen adaptálni más országokban egy hazai koncepciót.

Szavazhat-e az, aki kórházban van?

Azok a fekvőbetegek, akik az április 12-ei parlamenti választás napján nem tudnak a lakcímük szerinti szavazókörben szavazni, átjelentkezhetnek és mozgóurnát kérhetnek a voksoláshoz.
2026. 04. 01. 23:30
Megosztás:

Trump: Teherán fegyverszünetet kért, de előbb meg kell nyitni a Hormuzi-szorost

Az iráni vezető éppen most kért tűzszünetet az Egyesült Államoktól - jelentette be szerdán Donald Trump amerikai elnök, hozzátéve, hogy Washington a kérést a Hormuzi-szoros megnyitásától teszi függővé.
2026. 04. 01. 23:00
Megosztás:

Megújult a Hungaroring környéki utak egy része

Megújult a mogyoródi Hungaroring környéki utak 3,3 kilométer hosszú szakasza - jelentette be a kultúráért és innovációért felelős miniszter szerdán a helyszínen.
2026. 04. 01. 22:30
Megosztás:

Bővülő finanszírozási lehetőségek a Széchenyi Kártya Programban a hazai kkv-k számára

A Széchenyi Kártya Program Agrár Széchenyi Beruházási Hitel MAX+ konstrukciója 2026. április 1-től négy új támogatási jogcím mellett is igényelhető, amely változás a hazai kkv-k számára szélesebb körű finanszírozási lehetőségeket biztosít. A KAVOSZ Zrt. a Széchenyi Kártya Program koordinációjával és működtetésével meghatározó szerepet vállal a hazai kkv-szektor finanszírozásában és fejlesztésében, a Nemzetgazdasági Minisztérium támogatása mellett.
2026. 04. 01. 21:30
Megosztás:

Egységessé tenné a kormány a vasúti közlekedés feltételrendszerét

A kormány szeretné egységessé tenni Magyarországon a vasúti közlekedés feltételrendszerét - jelentette ki az Északkelet-Magyarország közúti és vasúti közlekedésének fejlesztéséért felelős miniszteri biztos szerdán Poroszlón, a MÁV-csoport állomásfelújítási programja keretében megújult vasútállomás átadó ünnepségén.
2026. 04. 01. 21:00
Megosztás:

Holdingtársaságként működik a Mol Nyrt. április elsejétől

A Mol Nyrt. tavaly jóváhagyott szervezeti átalakulása értelmében április elsejétől holdingtársaságként működik tovább, amely személyi változásokkal is járt - közölte a társaság a BÉT honlapján szerdán.
2026. 04. 01. 20:30
Megosztás:

Erősödött a forint szerda estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerda kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 04. 01. 20:00
Megosztás:

Az Európai Bizottság javaslatot tett az EU kibocsátáskereskedelmi rendszerének módosítására

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette az Európai Unió kibocsátáskereskedelmi rendszerének (EU ETS) megerősítését célzó első konkrét intézkedést, amely a piac stabilitását és kiszámíthatóságát hivatott növelni.
2026. 04. 01. 19:30
Megosztás:

Kedvező nemzetközi hangulatban emelkedett a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 2927,05 pontos, 2,41 százalékos emelkedéssel, 124 307,61 ponton zárt szerdán.
2026. 04. 01. 19:00
Megosztás:

Komoly díjcsökkenéssel indult az év a kgfb-átlagdíjaknál

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) friss adatai szerint 2025 utolsó negyedévében tovább mérséklődtek a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) díjak, az 56 013 forintos átlagdíjjal a jegybank éves alapon 1,7 százalékos csökkenést mért. Ez egyértelműen a biztosítói verseny erősödésére utal. A Netrisk.hu saját adatai ezt a trendet nemcsak visszaigazolják, hanem markánsabb elmozdulást mutatnak.
2026. 04. 01. 18:30
Megosztás:

Az Európai Bizottság 20 millió euróval támogat innovatív ukrán startupokat és vállalkozásokat

Az Európai Bizottság 20 millió euró támogatást ítélt oda 41 ukrán startupnak és kis- és középvállalkozásnak az Európai Innovációs Tanács (EIC) pályázata keretében - közölte szerdán a brüsszeli testület.
2026. 04. 01. 18:00
Megosztás:

Már Magyarország helyzete miatt aggódnak a legtöbben

Egy friss, országos kutatás alapján napjainkban már nem az infláció, hanem a Magyarország gazdasági, politikai helyzete miatt aggódnak a leginkább honfitársaink, miközben a biztonságérzetüket elsősorban az egészségi állapotuk, a személyes kapcsolataik és a munkahelyük biztonsága határozza meg. A felmérésből az is kiderül, hogy melyek azok a tényezők, amelyek terén jelentős különbséget mutat a nők és a férfiak, valamint az egyes korosztályok véleménye.
2026. 04. 01. 17:30
Megosztás:

Új lendületben a személyi hitelek: februárban nagyot nőtt a kihelyezés

Februárban új lendületet vett a személyi hitelek piaca – a februárban kihelyezett 95,91 milliárd forint több mint 10 milliárd forinttal haladta meg a januári kihelyezést, a tavaly februári eredményhez képest pedig a 16 milliárd forintot is meghaladta a bővülés mértéke. Úgy tűnik tehát, hogy a személyi hitelek számára biztatóan indult a 2026-os év.
2026. 04. 01. 17:00
Megosztás:

Hogyan lett a póker a magyar celebvilág része

A póker magyarországi népszerűsége nem egyik napról a másikra nőtt meg. A 2000-es években a televíziós közvetítések, a nemzetközi tornák láthatóbbá válása és néhány ismert hazai arc együtt tette a játékot a szélesebb közönség számára is ismerőssé. Ebben a folyamatban nemcsak profi játékosok, hanem énekesek, médiaszereplők és televíziós személyiségek is fontos szerepet játszottak.
2026. 04. 01. 16:45
Megosztás:

BÉT: erős negyedévet zárt a tőzsde

Erős negyedévet zárt a tőzsde az eltelt időszak negatív tendenciája ellenére. A BUX index – a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) első számú mutatója – 9,3 százalékkal emelkedett az első negyedévben, március végén 121 380,56 ponton zárt - közölte a BÉT szerdán az MTI-vel.
2026. 04. 01. 16:30
Megosztás:

Kifinomult technológia, makulátlan eredmény: bemutatkozik a Dyson Clean+Wash Hygiene

A Dyson Clean+Wash Hygiene a vállalat legkönnyebb és leghigiénikusabb nedves-száraz padló tisztítója, amely porszívóként takarít és eltávolítja a nedves szennyeződéseket – maximális higiénia, minimális erőfeszítés mellett.
2026. 04. 01. 16:00
Megosztás:

A magyarok pénztárcáját és idegeit is megviselik a váratlan kiadások

A magyarok közel kétharmadát érte komolyabb, akár több százezer forintos váratlan kiadás az elmúlt egy évben – mutat rá a Cofidis és az NRC közös reprezentatív kutatása. Sokaknak gondot okoz önerőből kifizetni az olyan hirtelen jött költségeket, mint egy autó javítása vagy egy elromlott háztartási gép cseréje. Az érintettek döntő többségét nemcsak anyagilag, de mentálisan is megterheli egy ilyen pénzügyi sokk.
2026. 04. 01. 15:30
Megosztás:

Binance kriptotőzsde: két fontos frissítés is érinti az altcoin-kereskedőket

A Binance két, látszólag technikai jellegű bejelentése most mégis komoly jelentőséget kaphat az altcoinpiacon. Miközben a világ legnagyobb kriptotőzsdéje több token esetében bővítette a margin kereskedési lehetőségeket, párhuzamosan több spot kereskedési pár kivezetését is megerősítette.
2026. 04. 01. 15:00
Megosztás:

Ingatlan.com: csökkenő lakáspiaci kereslet, bővülő kínálat márciusban

Csökkenő lakáspiaci keresletet hozott a március: országosan havi összevetésben 9 százalékos, éves szinten pedig 13,9 százalékos volt a visszaesés. A kínálat ugyanakkor nőtt, a harmadik hónapban 35,5 ezer friss lakóingatlan-hirdetés jelent meg, ami majdnem 2 százalékos bővülésnek felel meg februárhoz viszonyítva az ingatlan.com keddi, az MTI-nek küldött közleménye szerint.
2026. 04. 01. 14:30
Megosztás:

Láthatatlan milliárdok: ennyi pénz marad kihasználatlanul minden évben

Évente mintegy 14–15 milliárd forint marad kihasználatlanul Magyarországon, mert sok adózó nem rendelkezik személyi jövedelemadója egy százalékáról, így az összeg az állami költségvetésbe kerül. Az SZJA 1+1 százalékos rendszerében a befizetett adó egy része civil szervezeteknek és egyházaknak ajánlható fel, a folyamat az e-SZJA felületen egyszerűen elvégezhető. 2026-tól először fogadhat felajánlásokat az Egy lépéssel több Alapítvány, amely több mint 180, súlyosan beteg gyermeket nevelő családot támogat, a költségeket közvetlenül, számlák alapján finanszírozva.
2026. 04. 01. 14:00
Megosztás: