A közbeszerzések versenytisztaságáról szóló megállapodást kötött a GVH és az MJVSZ
A dokumentumot Rigó Csaba Balázs, a GVH elnöke és Szita Károly, az MJVSZ elnöke, Kaposvár polgármestere (Fidesz-KDNP) látta el kézjegyével. Rigó Csaba Balázs hangsúlyozta, hogy a kartellek felismerése és megelőzése rendkívül fontos feladat, amelyben a GVH megelőző gyakorlati támogatást tud adni az MJVSZ-nek.
Hozzátette: az évente Magyarországon lebonyolított nyolc-tízezer érvényes közbeszerzésből tavaly 37,5 százalékot, 2019-ben 46,4 százalékot bonyolítottak le az önkormányzatok. A GVH elnöke szerint ezért "egyáltalán nem mindegy", hogy a tenderek előkészítése, értékelése során észreveszik-e az ajánlatkérők a kartellre utaló mintázatokat.
Rigó Csaba Balázs kiemelte, hogy az együttműködési megállapodás hozzájárul a közpénzek gazdaságos és hatékony felhasználásához, ami "minden magyar ember, minden magyar adófizető" érdeke. A többi között a GVH a jogszabály-értelmezésben tud segítséget nyújtani az önkormányzatoknak, továbbá konferenciákat, műhelybeszélgetéseket, szakmai egyeztetéseket is tartanak - sorolta, megemlítve, hogy kiadványokkal is segítik munkájukat.
A GVH elnöke egyebek mellett példaként említette, hogy a versenyhivatal a tisztességtelen piaci magatartásról szóló törvény alapján önkormányzati rendeletek versenyre gyakorolt hatását véleményezheti.
Rigó Csaba Balázs kitért arra is, hogy a GVH életében 2021 "egyértelműen a kartellfelderítések éve". A hivatal versenytanácsa nyolc versenykorlátozási ügyben hozott döntést, amelyek közül hat kartellügy, azon belül négy közbeszerzési kartellügy volt. A decemberig általuk kiszabott 17,3 milliárd forintos bírság 94 százaléka ilyen ügyekben született.
Szita Károly az eseményen köszönetet mondott azért, hogy a GVH "jó szívvel ajánlotta azt a tudást, amivel nem biztos, hogy rendelkezünk, mi polgármesterek". Mint rámutatott, a megállapodás azt szolgálja, hogy az önkormányzatok jogszerűek, szabályosak, és hatékonyak legyenek. Emlékeztetett arra, hogy az MJVSZ korábban ugyanebből az okból kötött megállapodást a Közbeszerzési Hatósággal és az Állami Számvevőszékkel is.
Szita Károly beszámolt róla, hogy az MJVSZ-ben lévő 23 nagyvárosban kétmillió ember, az agglomerációkkal együtt csaknem hárommillió ember él, és ezek a települések adják a GDP egyharmadát. Az önkormányzati szférán belül a legtöbb közbeszerzést a megyei jogú városok írják ki, "így nem mindegy, hogy ezek hogyan zárulnak" - mondta.
Az eseményen kiosztott sajtóanyag szerint a megállapodás alapján a két szervezet a jövőben egyebek mellett szakértői, illetve vezetői konzultációkat tart a joggyakorlat alakulásáról, tájékoztatják egymást az általános piaci tapasztalatokról, illetve képzéseket, konferenciákat és szakmai rendezvényeket tarthatnak az önkormányzatok versenyjogi tudatosságának növelése érdekében. A nemzeti versenyhatóság vállalta, hogy kiemelt figyelmet fordít a megyei jogú városok versenyjogi ismereteinek bővítésére - írták.