A kvantumkorszak a lehetőségek és kihívások új dimenzióját hozza el

A kvantumkorszak egyre közelít, a bárki számára hozzáférhető és kiforrott kvantumszámítógépek megjelenése alapjaiban forgathatja fel a ma ismert digitális világot. A hagyományos számítógépek információs egysége a bit, ami két értéket vehet fel (0 vagy 1). Ezzel szemben a kvantumszámítógépek működése már a kvantumbiten (qubit) alapszik, ami az úgynevezett szuperpozíció révén egyszerre lehet több állapot kombinációjában. Ennek köszönhetően a kvantumtechnológián alapuló s
ámítógépek hatalmas számítási teljesítménnyel rendelkeznek, ezért képesek lesznek arra, hogy eddig megoldhatatlannak vélt matematikai problémákat is megfejtsenek.
A kvantumszámítógépek képességei azonban a lehetőségek mellett veszélyeket is rejtenek magukban, hiszen éppen ezek a komplex matematikai problémák alkotják számos, a digitális biztonság szempontjából nélkülözhetetlen titkosítási algoritmus alapját is.
„A kvantumtechnológia elterjedése egyszerre hatalmas innovációs lehetőség és legalább ekkora kiberbiztonsági kihívás is” – emeli ki Szöllősi Zoltán, a Deloitte Magyarország Kibervédelmi Tanácsadás Partnere és hozzátette, hogy „az időben végrehajtott felkészülés kulcsfontosságú, mivel a kvantumtechnológiai fenyegetettség jelentősen megváltoztatja a mindennapi működést. Nemcsak technológiai kihívásról van szó, hanem stratégiai léptékű változásról, ami a szervezet egészét érinti.”
A titkosítási algoritmusok biztonságossága azon alapul, hogy a mögöttük lévő matematikai problémák rendkívül nehezen megoldhatóak hagyományos számítógépekkel. A kvantumszámítás viszont pont ezeket a matematikai problémákat oldja meg, így számos jelenlegi titkosítási algoritmus, különösen a nyilvános kulcsú titkosítások, sebezhetővé válhatnak a kvantumtámadásokkal szemben. Arra, hogy a kvantumszámítógépek megjelenése mikor fog bekövetkezni, ma még nincs pontos válasz, de a terület vezető szakértői szerint ez akár a következő 10 évben is valósággá válhat[1]. Ráadásul függetlenül attól, mikor lépünk be a kvantumkorszakba, az átállás nem megy majd az egyik napról a másikra. Figyelembe kell venni azt a tényt is, hogy a kibertámadások során már ma is gyűjtenek adatokat azzal a céllal, hogy azokat a kvantumszámítógépek segítségével a jövőben fejtsék vissza.
Ahhoz, hogy a vállalatok a megfelelő ütemben tudják végrehajtani a szükséges változtatásokat, figyelembe kell venniük az átállás idejét, az érzékeny adatok élettartamát.
„A Deloitte szakértői támogatásával a szervezetek már most elkezdhetik az átállást az új, kvantumbiztos titkosítási technológiákra. Azok, akik még időben elkezdik beépíteni a megfelelő eljárásokat a rendszereikbe, hogy ezt a piaci környezet vagy a versenytársak kényszerítenék ki, jelentős versenyelőnyhöz juthatnak. Nem utolsósorban pedig növelhetik az ügyfeleik és partnereik bizalmát is” – összegezte Szöllősi Zoltán.
A kvantumátállás kihívásaira a Deloitte Quantum Cyber Readiness szolgáltatásai komplex módon segítik a szervezetek felkészülését, a keretrendszer három fő pillérre épül:
1. Kriptográfiai felmérés és helyzetkép: A szervezet rendszereiben használt titkosítási megoldások feltérképezése, a legsebezhetőbb területek azonosítása, valamint a szükséges változtatások priorizálása.
2. Post-Quantum Cryptography (PQC) bevezetése: Az átállás stratégiai megtervezése és végrehajtása, a kvantumbiztos megoldások kiválasztása és implementálása, mindezt úgy, hogy az üzleti folyamatokban ne keletkezzenek fennakadások.
3. Irányítás és megfelelés: Az újonnan felmerülő szabályozási és iparági előírások követése, valamint a vállalati irányítási és kockázatkezelési keretek összehangolása a post-kvantum korszak elvárásaival.
Az átfogó program célja, hogy a vállalatok ne csak megértsék a kvantumkorszakban rejlő kockázatokat, hanem kriptoagilis – azaz a titkosítási technológiák gyors és rugalmas váltására képes – működést hozzanak létre, amely lehetővé teszi a folyamatos alkalmazkodást a változó fenyegetésekhez és technológiai újításokhoz.