A legtehetségesebb fiatalok tanulhatnak teljes ösztöndíjjal a világ száz legjobb egyetemén
Varga-Bajusz Veronika az ösztöndíjprogram részleteinek ismertetése előtt közölte, hogy a Kulturális és Innovációs Minisztérium új struktúrában folytatja tevékenységét. Ennek egyik eleme, hogy a felsőoktatás, a szak- illetve felnőttképzés és a fiatalokért való felelőségvállalás mostantól egy államtitkársághoz tartozik, mert - mint fogalmazott - "a fiatalok sikere a nemzet sikere".
A politikus hozzátette, az "új államtitkárság" keretén belül meghirdetett ösztöndíjprogram, azaz a Pannónia Programcsalád egy harmadik, új pillérrel bővül.
Az idén elindított Pannónia Program két eleme már működik. Ennek keretében kétoldalú kapcsolataik révén az egyetemek részképzésre küldhetik diákjaikat, oktatóikat, kutatóikat a világ bármely vezető egyetemére.
A második pillér lényege, hogy az egyetemek a tehetséges diákjaiknak olyan "értékajánlatot" tehetnek, hogy fél vagy egy évig a világ TOP 250 egyetemén tanulhatnak.
Az új, harmadik pillér szerint tovább haladva már a TOP 100 egyetemeket célozzák meg. Ahogy Varga-Bajusz Veronika fogalmazott: "a kimagasló tehetségű magyar diákokat segítik álmaik elérésében, arra ösztönözve őket, hogy ezt követően a tudásukat itthon, a hazájuk javára hasznosítsák".
Az ösztöndíjprogram keretében a teljes képzést támogatják, beleértve a tandíjat, a megélhetési költségeket, szállást, utazást - húzta alá az államtitkár, aki azt is közölte, hogy a pályázat keretösszege 400 millió forint és a program lebonyolítója a Tempus Közalapítvány. A pályázati felhívást hétfőn meghirdetik és az online benyújtás lehetősége szerdán nyílik meg a palyazat.tpf.hu pályázatkezelő felületen.
Arra is kitért a politikus, hogy a 17. évüket betöltött, de legfeljebb 24 éves fiatalok jelentkezhetnek, akik elsősorban Magyarországon, illetve a szomszédos országokban középiskolai tanulók, vagy Magyarország államilag elismert felsőoktatási intézményeiben, illetve a szomszédos országok magyar nyelvű képzést folytató felsőfokú intézményeiben aktív, vagy passzív jogviszonnyal rendelkeznek.
A pályázók közül a legjobb harmincat hívják személyes meghallgatásra, közülük kerülnek majd ki az ösztöndíjasok, legalább tizenkettő, de legfeljebb húsz hallgató - közölte Varga-Bajusz Veronika államtitkár.