A magyarok egyre többet költenek éttermekben és szálláshelyeken

A Mastercard bejelentette, hogy több európai országra, köztük Magyarországra is kiterjeszti Mastercard SpendingPulseTM mérési szolgáltatását. Ennek a világszerte elismert és bevált mutatónak köszönhetően a kiskereskedők, a pénzintézetek és más döntéshozók is naprakész, megbízható információkat kaphatnak a fogyasztói kiadásokról, fizetési preferenciákról, vagy akár a vásárlások helyszínéről.

A magyarok egyre többet költenek éttermekben és szálláshelyeken

"Európa-szerte egy nagy egyensúlyváltás zajlik, mivel a fogyasztók a különböző termékek vásárlása helyett egyre szívesebben választják azokat az élményeket, amelyektől az elmúlt két évben megfosztották őket. Ez jó hír az olyan élményalapú ágazatok számára, mint a gasztronómia és vendéglátás" - mondta Natalia Lechmanova, a Mastercard Economics Institute vezető közgazdásza. "Az adatok alapján azt látjuk, hogy a magasabb árak ellenére a fogyasztók egyelőre rezíliensek maradtak, a költekezés széles körben folytatódik, bár már kezdjük látni a változásokat is ebben a tekintetben".

A Mastercard SpendingPulse májusi eredményei azt mutatják, hogy a világjárvány okozta korlátozások enyhülésével a kiadások az egyes ágazatok és csatornák között is megváltoztak:

  • az autóipar kivételével a legtöbb piacon emelkedett a forgalom 2021-hez, de még a 2019-es pandémiát megelőző májusi adatokhoz képest is.
  • az országok többségében élénkülnek a fizikai üzletekben történő eladások.
  • az e-kereskedelmi eladások lassultak, de a 2019-es járvány előtti állapothoz képest továbbra is nagymértékben emelkedtek.

Az olyan ágazatokban, mint az elektronika, az élelmiszeripar és a bútoripar, májusban csökkent az éves növekedési ütem. A magyar vásárlók például 24%-kal kevesebbet költöttek lakberendezésre, de majdnem 120%-kal több pénzt költöttek el éttermekben. Ez is jól példázza azt, hogy a korlátozások enyhülésével a vásárlók a késztermékek helyett inkább szolgáltatásokra költöttek. Érdekesség, hogy a trendekkel ellentétben itthon az elektronikai cikkek utáni kereslet több mint 30%-kal növekedett, ami még a pandémia előtti időszakot is meghaladó eredmény.

Hazánkban a legnagyobb bővülés egyértelműen a szállodák és szálláshelyek ágazatában volt, ez a szektor több mint 170%-kal nőtt, ami több, mint 2,5-szerese a pandémia előtti ütemnek.

Az olyan, fogyasztói mobilitáshoz és élményekhez kapcsolódó ágazatokban, mint például az éttermek és a szálláshelyek, világszerte rendkívüli növekedés tapasztalható a tavalyi évhez képest.  Ezt a felhalmozódott kereslet, az utazáshoz való széles körű visszatérés, valamint az áremelkedések okozzák. Itthon a korábban említett lakberendezés mellett még az élelmiszerre való költés növekedett a legkisebb mértékben, de még ez is maghaladta a világjárvány előtti bővülés mértékét.

"A fogyasztó a gazdaság szíve. Egyedülálló kiskereskedelmi értékesítési ismereteinkre támaszkodva szinte valós idejű képet tudunk adni az ő igényeiről. " - mondta Mark Barnett, a Mastercard Europe elnöke. " Ez egyaránt segít a vállalkozásoknak és a kormányoknak megérteni a mai fogyasztókat, és zökkenőmentessé teszi az ügyféligényekhez való alkalmazkodást.”

Olcsó tejet vennél? Akkor nyomás a Penny Market-be azonnal!

Január 29-től rendkívül kedvező áron lesz megvásárolható a PENNY üzleteiben a Cirmi 1,5%-os zsírtartalmú UHT tej. A termék 199 forintért kerül a polcokra, ami a 2021-ben megszokott árszintet idézi. Ilyen alacsony áron legutóbb öt évvel ezelőtt juthattak tejhez a vásárlók.
2026. 01. 29. 02:00
Megosztás:

Itt az új rendelet! Jönnek a visszaváltható edények!

Eljött a visszaváltható edények ideje - Hogyan készüljenek a hazai vendéglátók 2026-ra? Nézzük meg pontosan miről is szól az EU új csomagolási rendelete.
2026. 01. 29. 01:00
Megosztás:

Veszélyes is lehet a kriptovaluta FOMO kultúra?

Ha valaha is érezted azt a késztetést, hogy azonnal vásárolj egy épp felfutó kriptopénzből, még mielőtt „lemaradnál róla”, akkor már megtapasztaltad, mi az a FOMO – vagyis a „félelem a kimaradástól”. A kripto világban ez szinte természetes reakcióvá vált.
2026. 01. 28. 23:00
Megosztás:

Kissé csökkent a Horvátországba látogató magyarok száma

Kevesebb mint egy százalékkal csökkent a magyar vendégek, három százalékkal pedig a vendégéjszakák száma tavaly Horvátországban, ahol összességében rekord turistaforgalmat regisztráltak 2025-ben - tájékoztatta a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviselete szerdán az MTI-t.
2026. 01. 28. 22:30
Megosztás:

Rakétára ült a HYPE token: 58%-os szárnyalás az árupiaci kereskedés robbanása közepette

A Hyperliquid ökoszisztéma natív tokene, a HYPE, az elmúlt napokban látványos emelkedésbe kezdett, ahogy az árupiaci kereskedés volumene új csúcsokra szökött a platform HIP-3 decentralizált tőzsdéin. Az altcoin három nap alatt 58%-ot erősödött, áttörve több hónapos ellenállásokat, és újra a befektetők fókuszába került. A kérdés már csak az: jön a következő megálló 50 dollárnál?
2026. 01. 28. 22:00
Megosztás:

CZ visszavág: a Binance listázási politikáját ért kritikákra reagált a kriptotőzsde alapítója

A kriptovilág egyik legismertebb arca, Changpeng Zhao – ismertebb nevén CZ – újra a figyelem középpontjába került, miután a Binance tokenlistázási gyakorlatát érték kritikákra reagált. Bár hivatalosan már nem tölti be a Binance vezetői szerepét, CZ továbbra is aktívan védi a tőzsde hírnevét, és a közösségi médián keresztül fogalmazta meg álláspontját a kriptoeszközök minőségéről, a befektetői felelősségről és a tőzsdék szerepéről. De mi váltotta ki az újabb vitát?
2026. 01. 28. 21:00
Megosztás:

Gyorsítaná a Francia Parlament a gyarmati műkincsek visszaadását

A volt francia gyarmatoktól érkező egyre több visszaszolgáltatási kérelemre tekintettel a francia parlament szerdán megkezdte annak a törvénytervezetnek a vitáját, amely megkönnyíti a gyarmati kulturális javak múzeumi gyűjteményekből való kivételét.
2026. 01. 28. 20:30
Megosztás:

Fidelity belép a stabilcoin piacra – Jön a Fidelity Digital Dollar (FIDD)

Az egyik legnagyobb globális vagyonkezelő, a Fidelity Investments hamarosan elindítja első saját stabilcoinját, a Fidelity Digital Dollar (FIDD) névre keresztelt digitális dollárt. A lépés nemcsak a cég digitális eszközstratégiájának új mérföldköve, hanem a stabilcoin piac egészére is jelentős hatással lehet. A Fidelity belépése egy olyan időszakban történik, amikor a szabályozási környezet tisztulni látszik, és a stabilcoinok piaca folyamatosan bővül.
2026. 01. 28. 20:00
Megosztás:

Elkészült az országgyűlési választás hirdetménye

Elkészült az április 12-ei országgyűlési választás hirdetménye, és megkezdődött a kiszállításuk a választási irodákhoz. Várhatóan még a héten minden településen kihelyezik őket - közölte a Nemzeti Választási Iroda (NVI) az MTI-vel szerdán.
2026. 01. 28. 19:30
Megosztás:

Az OTP húzta új csúcsra a BUX-ot

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 701,01 pontos, 0,55 százalékos emelkedéssel, 128 194,87 ponton, történelmi csúcson zárt szerdán.
2026. 01. 28. 19:00
Megosztás:

Magyar élelmiszeripari cégek mutatkoznak be Dubajban

Tizenhét magyar élelmiszeripari cég mutatkozik be Dubajban, a világ egyik legjelentősebb szakmai rendezvényén az Agrármarketing Centrum (AMC) szervezésében - közölte az AMC szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 18:00
Megosztás:

Üzemanyaghiány fenyeget Montenegróban

Üzemanyaghiány alakulhat ki Montenegróban a térség több országát érintő tiltakozások és a montenegrói Bar kikötőjének blokádja miatt, amelyet a teherautó-sofőrök indítottak el hétfőn - közölte a montenegrói energiaügyi minisztérium.
2026. 01. 28. 17:30
Megosztás:

Bekérették a magyar nagykövetet az ukrán külügyminisztériumba

Bekérették szerdán az ukrán külügyminisztériumba Heizer Antal kijevi magyar nagykövetet magyar vezető politikusoknak a közelmúltban tett kijelentései miatt, amelyek szerint Ukrajna állítólag beavatkozott a magyar parlamenti választásokba - közölte az ukrán tárca honlapján.
2026. 01. 28. 17:00
Megosztás:

Romániai védelmi ipari céget vásárol fel a török Otokar

Megvásárolja a medgyesi Automecanica SA többségi részvénycsomagját a török Otokar - írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján.
2026. 01. 28. 16:30
Megosztás:

2025-ben a kártyás és banki visszaélések értéke csökkent, de továbbra is magas

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) csalás elleni ajánlásainak és a bankok intézkedéseinek köszönhetően 2025 első kilenc hónapjában jelentősen csökkent a kártyás és banki átutalást érintő visszaélések értéke, de ez még mindig 5 milliárd forintot tesz ki negyedévente, ami abszolút értékben magas - mondta Bartha Lajos, a jegybank pénzforgalomért, készpénzlogisztikáért és bankműveletekért felelős ügyvezetője egy szerdai budapesti konferencián.
2026. 01. 28. 16:00
Megosztás:

Fogbeültetés mint befektetés: miért éri meg hosszú távon?

Az egészség megőrzése nem csupán életminőségi kérdés, hanem gazdasági szempontból is fontos. A fogak állapota közvetlenül befolyásolja a táplálkozást, a beszédet és az önbizalmat, ami hatással van a munkavégzésre és a társas kapcsolatokra. A foghiány ráadásul komoly egészségügyi kockázatot jelent, hiszen rontja a rágóképességet és az állkapocs stabilitását. A fogbeültetés ezért nem egyszerű kiadás, hanem hosszú távú befektetés az egészségbe és az életminőségbe.
2026. 01. 28. 15:30
Megosztás:

A Bitget Oliver Staubert nevezi ki EU-vezérigazgatónak, Bécsben építi ki európai központját

A Bitget, a világ legnagyobb Universal Exchange-e (UEX), Oliver Staubert nevezte ki a Bitget EU vezérigazgatójává. A döntés megerősíti a vállalat azon szándékát, hogy európai központját Bécsben hozza létre, az EU kriptoeszköz-piacokat szabályozó MiCAR-rendeletének (Markets in Crypto-Assets Regulation) való megfelelés jegyében.
2026. 01. 28. 15:00
Megosztás:

Kissé csökkent a 6 hónapos diszkont kincstárjegy aukciós átlaghozama

Hozamcsökkenés mellett értékesített 6 hónapos diszkont kincstárjegyet szerdai aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
2026. 01. 28. 14:30
Megosztás:

Az Erste Csoport 120 millió eurós refinanszírozási megállapodást kötött a CPI Europe-pal

Az Erste Csoport és a CPI Europe AG – a magyarországi Stop Shop kiskereskedelmipark-portfólió tulajdonosa – a meglévő banki finanszírozás összegének növeléséről és futamidejének öt évvel történő meghosszabbításáról állapodott meg. Az új, 120 millió euró összegű refinanszírozást az Erste Group Bank AG és az Erste Bank Hungary Zrt. konzorciuma biztosítja, 50-50 százalékban.
2026. 01. 28. 14:00
Megosztás:

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása

Biztonságos a Sajóból kifogott halak fogyasztása - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szerdán az MTI-vel.
2026. 01. 28. 13:30
Megosztás: