A műanyag újrahasznosítás technikai megvalósításáról egyeztettek a Közép-Európai műanyagipar Budapesten
A több mint 400 résztvevő egyetértett abban, hogy a jelenleg elterjedt újrahasznosítási eljárás, a mechanikai recycling mindössze az igények 25-30%-át képes lefedni. Mivel egyrészt az újrahasznosítás során az eredeti polimer molekulák jelentős mértékben degradálódnak. Másrészt nincs elegendő, folyamatosan rendelkezésre álló hulladék.
A kémiai újrahasznosítás még csak kísérleti stádiumban van, egyelőre a rendelkezésre álló kapacitások két nagyságrenddel elmaradnak a szükségestől. Továbbá nem ismert az eljárások széndioxid lábnyoma sem.
A helyzet magyarországi kezelése érdekében a Magyar Műanyagipari Szövetség ernyője alatt projekt indul, amely meghatározza a feldolgozók regranulátum igényeit, valamint az ehhez szükséges hulladékáramokat. A projekt eredményét a MOHU fogja felhasználni.
A képen: Bűdy László (myCEPPI), Szukup Krisztina (Mol), Runtág Tivadar (Mohu - Mol) Csontos-Tóth Anett (Mol), Nagy Andrea (myCEPPI)
A Central European Plastics Meeting ideje alatt a közép európai műanyagipari szövetségek megállapodtak a kölcsönös információ cseréről és hogy együttesen lépnek fel azért, hogy a fizika és kémia törvényeivel ellentétes szabályozás ne születhessen.
A Central European Plastics Meeting-en megalakult a Közép Európa Újrahasznosítói Kerekasztal, a résztvevők célja, hogy minőségi szabványokat dolgozzanak ki a műanyag regranulátumokra és a hulladékáramokra.
A résztvevők megállapodtak, hogy az újrahasznosítás során tett erőfeszítéseiket folytatják és 2024. szeptember 24-26-án újra találkoznak Budapesten bemutatni az elért eredményeket.