A munkavállalók ráharaptak a rugalmas munkavégzésre

A Kincentric mérései szerint globálisan nagyot zuhant a munkavállalói elkötelezettség általános szintje 2021 második negyedévében, azok után, hogy a pandémia első hullámában még pont ellentétes folyamatok zajlottak – minden bizonnyal a nagyfokú bizonytalanságnak köszönhetően. A stabilitás iránti mindent elsöprő igényt mára világszinten és hazánkban is felváltotta a minél nagyobb fokú rugalmasság iránti igény. A pandémia ugyanis hozzászoktatta a munkavállalókat a munkavégzés helyét és az időbeosztást tekintve a korábban megszokottnál kötetlenebb keretekhez, így emiatt azokat a munkaadókat részesítik előnyben, amelyek ezeket biztosítani tudják számukra – hangzott el a WHC Csoport főtámogatásával megvalósuló HR Fest konferencián Budapesten.

A munkavállalók ráharaptak a rugalmas munkavégzésre

Az eseményen a Kincentric szakemberei előadásukban ismertették legfrissebb nemzetközi méréseik eredményeit. Ezek alapján a munkavállalói elkötelezettség mértéke, jelentősen zuhanva 2021 második negyedévére, átlagosan 65%-ot ért el, ami 2017 óta a legalacsonyabb érték. Fontos megállapítás még, hogy a munkavállalók 93%-a szeretné rugalmas időbeosztásban végezni a munkáját, illetve 56%-uk váltana munkahelyet azét, hogy rugalmasabb keretek között dolgozhasson.

A szakmai rendezvény keretében szó esett arról is, hogy mi a HR vállalaton belüli szerepe jelenleg, és hogyan változhat ez a jövőben. Németh Kornél, a Rossmann Magyarország Kft. ügyvezetője kifejtette, hogy szerinte a HR vállalaton belüli szerepe elengedhetetlen, és stratégiai szinten érdemes kezelni a területet. A koronavírus-járvány is rámutatott, hogy a HR kulcsfontosságú a változásmenedzsmentben és ez a digitalizáció miatti folyamatos változások kezelésére, integrálására és kommunikációjára is érvényes. Sávos András, a Knorr-Bremse digitalizációért felelős alelnöke ugyanebben a panelbeszélgetésben arra hívta fel a figyelmet, hogy jelenleg két meghatározó humánerőforrás-kihívással kell globálisan megküzdenie a vállalatoknak: az egyik a pandémia következtében elindult gigantikus mértékű fluktuáció, a másik pedig, hogy egy vállalat hogyan találja és tartja meg a megfelelő tehetségeket (talent management). A vezető szerint mindkét kihívás megoldásában kulcsszerepe van a HR-nek. Sabjányi László, a Wolt ügyvezető igazgatója pedig arról beszélt, hogy náluk meghatározó szempont a cég különböző érdekcsoportjainak elégedettsége, legyen szó vásárlókról, vendéglátó partnerekről, ételfutárokról, vagy a munkavállalókról.  Ez utóbbi tekintetében óriási jelentősége van a HR terület által nyújtott támogatásnak. A menedzser szerint a HR számos területét lehet digitalizálni, automatizálni, a stratégia és a kedvező vállalati kultúra viszont emberekre épül.

Harmadik országbeli munkavállalók toborzása és foglalkoztatása

A HR Fest kiemelten foglalkozott a nem Európai Uniós országból érkező külföldi munkavállalók toborzásával és foglalkoztatásával is. A téma aktualitását az adja, hogy a kormány lépéseket tett annak érdekében, hogy a veszélyhelyzet ideje alatt szigorúan szabályozott keretek között elősegítse a külföldi munkaerő szerepvállalását. Az erről szóló 407/2021. (VII. 8.) rendelet szeptember 1-jén lépett hatályba, mely többek között szigorú minősítéshez köti a harmadik országból érkező munkavállalók alkalmazását.

A témával foglalkozó kerekasztalbeszélgetés keretében Kitta Alexandra, a Samsung SDI Magyarország Zrt. toborzási csoportvezetője kifejtette, hogy esetünkben három különböző kultúra keveredik vállalton belül – rendkívül sikeresen –, hiszen magyarok, és koreaiak mellett ukrán kollégák is dolgoznak a cégnél. Velük kapcsolatban a szakember kifejtette, hogy korábban jellemzően az egyszerűbb összeszerelési munkakörökben számítottak rájuk, de mivel mindenki számára egyenlő lehetőségeket és esélyeket biztosítanak a fejlődésre, amivel sokan tudtak is élni, így a külföldről érkező kollégák is folyamatosan lépnek előre a ranglétrán, akár különböző vezetői pozíciókba is. Nagy Krisztina, a Flextronics International Kft. Senior HR Manager-e, Site HR Business Partner-e a téma kapcsán arra hívta fel a figyelmet, hogy a Flextronics estében komplex integrációs programot valósítanak meg, melynek keretében nemcsak a legfontosabb ismeretek átadásával, hanem nyelvtanfolyammal, tolmácsok alkalmazásával, érzékenyítésével és kétnyelvűsítéssel segítik a harmadik országból érkező munkavállalók beilleszkedését és megfelelő teljesítményét. Gyarmati Szilvia, WHC Csoport fizikai munkaerő-kölcsönzés és közvetítés üzletágvezetője hozzátette, hogy a cég az elmúlt öt évben jelentős tapasztaltra tett szert harmadik országból érkező munkavállalók munkaerő-kölcsönzés keretében megvalósuló foglalkoztatásában – a vállalat jelenleg is közel 4000 fős kölcsönzött munkaerő állománnyal bír. Ennek alapján az látszik, hogy a Magyarországra nem EU-s országból érkező külföldiek nagyon ambiciózusak, dolgozni akarnak, esetenként nagyobb mértékű munkamorállal bírnak, mint a magyar munkavállalók, és általánosságban hosszútávon számíthatnak rájuk a magyar munkaadók.

A HR Fest keretében számos további izgalmas szakmai előadást, panelbeszélgetést hallhattak a résztvevők a humán erőforrás szakma hazai és nemzetközi aktualitásairól, így többek között a toborzás, a digitalizáció, a fluktuáció okozta kihívásokról, vagy épp a munkahelyi well-beingről.


A regionális és külföldi repterek átformálják a nyári utazási piacot: a magyarok Pozsonyból, Bécsből és Hévízről is felszállnak

Minden nyáron a magyar utazók a lábaikkal is szavaznak, és egyre inkább nemcsak az országon belüli, hanem a határon túli repülőterek felé indulnak. Az INVIA foglalási adatai szerint a regionális és külföldi repülőterekről induló utak száma jelentősen nő, amelyet az árkülönbségek, a szélesebb kínálat és az egyre pragmatikusabb utazástervezési szemlélet hajt.
2026. 07. 28. 06:00
Megosztás:

A GE Vernova korszerűsíti veresegyházi központját, erősítve az energiafüggetlenséget és a hatékony termelést

A GE Vernova Inc. (NYSE: GEV) veresegyházi üzeme idén ünnepli fennállásának 25. évfordulóját. A magyarországi üzem immáron negyed évszázada működik magas szakmai színvonalon, és ma már a vállalat legnagyobb, Egyesült Államokon kívüli Gas Power gyártóbázisa. A jubileum alkalmából a vállalat korszerűsítést jelent be. A telephelyen napelemparkot építenek az energiafüggetlenség növelése érdekében, emellett új, hatékonyabb gyártósorokat alakítanak ki, a bővülő kapacitás kiszolgálására pedig a következő években több mint 80 új szakember felvételét tervezik.
2026. 07. 28. 05:00
Megosztás:

Rekorderedmények a Magyarországon is fejlesztő ABB Csoporttól

Az ABB 2026 második negyedévében rekordmagas eredményeket ért el, amelyekhez a kecskeméti üzemét is fejlesztő Electrification üzletág kiemelkedő teljesítménnyel járult hozzá. A csoport megrendelései 30 százalékkal, 12 milliárd dollár fölé emelkedtek, miközben a bevétel 14 százalékkal, közel 9,5 milliárd dollárra nőtt. Az Electrification megrendelései az előző negyedévhez képest 60 százalékkal nőttek, és első alkalommal haladták meg a 7 milliárd dollárt.
2026. 07. 28. 04:00
Megosztás:

Megérheti az M3-as metró meghosszabbítása?

Az M3-as metró közbenső megállóként a Rózsa utcáig, majd a Rákospalota-Újpest vasútállomásig történő meghosszabbítása jóval kisebb beruházás lenne, mint a korábban tervezett teljes káposztásmegyeri kiépítés. Ez azonban nem jelenti feltétlenül azt, hogy jelentéktelen vagy önkényesen megcsonkított projektről van szó. A két új állomással az ország legforgalmasabb metróvonala egy fontos elővárosi vasúti csomópontot érne el, miközben Újpest ma metróval közvetlenül nem kiszolgált részei is gyorsabb belvárosi kapcsolatot kaphatnának.
2026. 07. 28. 03:00
Megosztás:

Érdemesebb nyugdíjba menni Ausztriában? Nyugdíj összege és nyugdíj korhatár Ausztriában

Az Ausztriában elérhető magasabb fizetések és az euróban megállapított ellátás miatt sok magyar munkavállaló gondolja úgy, hogy osztrák nyugdíjasként automatikusan kedvezőbb anyagi helyzetbe kerülhet.
2026. 07. 28. 02:00
Megosztás:

Rövidebb nyári szünet az iskolákba - ezt tervezik

Ismét fellángolt a vita a magyarországi nyári szünet hosszáról. A hírek szerint a vakáció folyamatosan rövidül, ezért sok szülő és diák attól tart, hogy hamarosan újabb heteket vehetnek el a nyári pihenésből. A jelenlegi helyzet azonban árnyaltabb: a rövidebbnek érződő szünet részben tudatos átszervezés, részben pedig egyszerű naptárhatás következménye.
2026. 07. 28. 01:00
Megosztás:

Milliárdos károkat okoznak az illegális vape-ek

Az Európában forgalomba kerülő ízesített folyadékkal működő elektromos cigaretták (vape-ek) mintegy 90 százaléka Kínából származik, ahol ezek használata tiltott, miközben az európai vape-piac 35 százalékát már a hamisítványok uralják. A jelenség súlyosságát mutatja, hogy Szerbiában több mint 24 ezer illegális e-cigarettát vontak ki a forgalomból, az Európai Unió Csalás Elleni Hivatala (OLAF) pedig nemzetközi akcióban lépett fel a határokon átnyúló illegális kereskedelem ellen. Egy német kutatás szerint a szabályozatlan vape-piac értéke már meghaladja a 6,6 milliárd eurót, és 2030-ra akár 10,8 milliárd euróra is nőhet.
2026. 07. 28. 00:05
Megosztás:

Jelentősen drágul az üzemanyag Horvátországban

Jelentősen emelkedik az üzemanyagok ára keddtől Horvátországban, miután a kormány hétfői ülésén újabb két hétre meghosszabbította az árkorlátozást.
2026. 07. 27. 23:00
Megosztás:

Hatékonyságot növelő flottafejlesztéseket indított a Waberer’s

Több, egymásra épülő flottafejlesztést valósít meg a Waberer’s a működési hatékonyság, az üzemanyag-felhasználás és a járművek digitális átláthatóságának további javítása érdekében. A program telematikai rendszerek telepítését, aerodinamikai fejlesztéseket, valamint a 2026-os félpótkocsi-beszerzésekhez kapcsolódó korszerű tengelytechnológia alkalmazását foglalja magában.
2026. 07. 27. 22:00
Megosztás:

Így változott hétfő estére a forint árfolyama

Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben hétfőn estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
2026. 07. 27. 21:00
Megosztás:

Stratégiai akvizícióval erősít Magyarországon a Promise Group az AI-korszakban

A mesterséges intelligencia néhány év alatt az üzleti informatika egyik legfontosabb hajtóerejévé vált. A vállalatok ma már nem csupán licenceket keresnek, hanem olyan technológiai partnereket, amelyek a felhőszolgáltatásoktól az AI-megoldásokon át a kiberbiztonságig képesek támogatni digitális fejlődésüket. Erre a piaci átalakulásra reagál a Promise Group is, magyarországi jelenlétét a Kontron Partner Kft. akvizíciójával erősítette, amely jelenleg Promise Enterprise Hungary Kft. néven folytatja működését.
2026. 07. 27. 20:00
Megosztás:

Egy kiadó raktár logisztikai jelentőségéről

A raktárak elsősorban a kereskedelem és logisztika területén működő cégek számára kínálnak költséghatékony, de alapvetően nélkülözhetetlen fejlesztési lehetőséget a folyamatok optimalizálására. Jelentőségük tehát semmiképpen sem alábecsülhető.
2026. 07. 27. 19:00
Megosztás:

Honlap, technológia, gondozás — három döntés, ami eldönti, meddig szolgál egy weboldal

Sok cégvezető úgy gondol a saját weboldalára, mint egy egyszeri beszerzésre: megrendelik, egyszer kifizetik, aztán évekig nem foglalkoznak vele. Pedig egy weboldal nem egy tárgy, amit egyszer megveszünk és utána a polcra teszünk — sokkal inkább egy folyamatosan működő rendszer, amelynek karban kell maradnia ahhoz, hogy tényleg hozza az ügyfeleket.
2026. 07. 27. 18:00
Megosztás:

Használt laptop garanciával? A megfelelő forrásból lehetséges

A garancia a műszaki cikkek vásárlása kapcsán is fontos kritérium, hiszen mindenki szereti bebiztosítani magát a váratlan helyzetekre. A használt eszközök esetében ugyanakkor már más a helyzet, de természetesen ezek esetében sem lehetetlen, hogy szavatolják a minőséget.
2026. 07. 27. 17:00
Megosztás:

A második nyelv tanulásának előnyei

Egy új nyelv elsajátítása napjainkban nemcsak divat, hanem valódi befektetés a jövőbe. A globalizáció, a nemzetközi munkaerőpiac és a digitális kapcsolatok korában egyre többen ismerik fel, hogy az anyanyelven kívül legalább egy idegen nyelv ismerete komoly előnyt jelent.
2026. 07. 27. 16:30
Megosztás:

A regionális és külföldi repterekről egyre több magyar utazik nyáron

A magyar utazók egyre rugalmasabbak, a regionális és külföldi repülőterekről egyre többen indulnak útnak nyáron, elsősorban az árkülönbségek, és a szélesebb kínálat miatt - közölte az Invia.hu online utazásszervező foglalási adatai alapján az MTI-vel hétfőn.
2026. 07. 27. 16:00
Megosztás:

Hogyan fejlődtek az online nyerőgépek a klasszikus játékoktól a videó slotokig

Az online nyerőgépek az elmúlt évtizedekben óriási utat jártak be. Ami egykor néhány egyszerű, mechanikus tárcsával működő játék volt, mára látványos grafikával, összetett bónuszfunkciókkal és magával ragadó történetekkel teli élménnyé vált.
2026. 07. 27. 15:21
Megosztás:

Rekordösszegű, 290 millió eurós refinanszírozást kapott a Westend

A Gránit Pólus csoport 290 millió euró összegű zöld hitelmegállapodással újította meg a Westend épületkomplexum finanszírozását - közölte a csoport hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 27. 15:00
Megosztás:

Kockázatkezelés a digitális térben: a kriptótól az online szerencsejátékig

A digitalizáció alapjaiban változtatta meg a pénzügyeink kezelését. Ma már néhány kattintással vásárolhatunk részvényeket, fektethetünk kriptovalutákba, intézhetjük banki tranzakcióinkat vagy akár online kaszinókban is játszhatunk. Az internet gyorsabbá és kényelmesebbé tette ezeket a szolgáltatásokat, ugyanakkor a felhasználóknak egyre nagyobb figyelmet kell fordítaniuk a biztonságra és a tudatos döntéshozatalra.
2026. 07. 27. 14:12
Megosztás:

A héten több vármegyében is végeznek szúnyoggyérítést

A héten Baranya, Fejér, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében végeznek szúnyoggyérítést, Pest és Szabolcs-Szatmár-Bereg egyes területein biológiai lárvagyérítéssel is - közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) hétfőn az MTI-vel.
2026. 07. 27. 14:00
Megosztás: