A világgazdaságban nagy a bizonytalanság, de mi a helyzet Magyarországgal?

Az IPAR NAPJAI és az AUTOMOTIVE HUNGARY szakmai kiállítás társrendezvényeként rendezte meg a Magyar Műanyagipari Szövetség a II. MMSZ Műanyagipari Konferenciát. Az eseményen egyebek között szó esett a hazai és a nemzetközi gazdasági és polimerek piacának helyzetéről aktualitásairól, kihívásairól.

A világgazdaságban nagy a bizonytalanság, de mi a helyzet Magyarországgal?

Az I. MMSZ Műanyagipari Konferenciát tavaly hagyományteremtő szándékkal rendezték, továbbá azért, hogy a közgyűléshez és a HUNGEXPO kiállításához kapcsolódóan a a Magyar Műanyagipari Szövetség tartalmas, érdekes programokat kínáljon – olvasható a polimerek.hu oldalon. „Legutolsó találkozásunk, tavaly május óta a gazdasági folyamatok nem igazán jó irányba indultak el és egyre több kihívással kell szembenézniük a műanyagiparban működő vállalkozásoknak” – fogalmazott megnyitójában Hajdárné Molnár Elvira, az MMSZ elnöke, a PEMÜ Zrt. elnök-vezérigazgatója.

Aktuális helyzet, kilátások

A konferencián előadást tartott a Pázmány Péter Katolikus Egyetem kutatóprofesszora, Prof. Dr. Csath Magdolna, aki jelezte, A világgazdaságban nagy a bizonytalanság továbbra is, amihez hozzájárul még az is, hogy jelentősen megnőtt a piaci bizonytalanság mellett az állami beavatkozások következtében kialakuló bizonytalanság. Mint mondta, az állami beavatkozás – új iparpolitikák formájában – mindenhol növekszik. Ennek keretében az állam részt kíván venni a piaci problémák megoldásában. Csakhogy ez általában kétélű fegyver, hiszen kérdéses, hogy az állam mennyire jól tudja megválasztani azt, hogy hol kell és hol nem szabad beavatkozni a piaci folyamatokba.

Ami a világgazdasági folyamatokat illeti, Prof. Dr. Csath Magdolna szerint az alapvető folyamatokkal nagyjából egyetért mindenki. „Az IMF szerint a következő öt évben a világgazdaság növekedése 3 százalék körül lehet, ugyanakkor országonként, régiókként nagyok lehetnek az eltérések. Ami rossz hír számunkra, hogy az Európai Unió helyzete javulhat a leglassabban, ráadásul megmaradhatnak az országok közötti különbségek is. Egyes országok, mint például Németország esetén a recesszió sem kizárt.

Ez számunkra különösen fontos adat, hiszen a magyar gazdaság erőteljesen függ a német gazdaságtól. Szintén rossz hír, hogy az infláció sem megy még valószínűleg ebben az évben nagyon lejjebb, sőt több évig is várható a magas szintű infláció megmaradása” – fogalmazott  a közgazdász asszony.

Úgy látja, strukturális reformokra van szükség az Európai Unióban, ennek egyik területe a termelékenység javítása. A másik a képzésbe, a tudásba és az innovációba való beruházás. És további digitalizációról is érdemes gondolkodni, ezzel kapcsolatban azonban nyilvánvaló, hogy figyelni kell a hatékonyságra, a megtérülésre is. Európánál valószínüleg jobban teljesít majd Ázsia. Ez sok mindennek köszönhető. Például annak, hogy a háború kevéssé érinti Ázsia gazdaságát.

Mi a helyzet Magyarországgal?

Természetesen a szakember előadásában szó esett a magyar gazdasági helyzetről is. „Az IMF a magyar GDP adatokat viszonylag jónak ítéli meg, 2023-ban 0,5 százalék, 2024-ben 3,2 százalék növekedést vár. Az Eurostat is 2023-ra 0,5 százalékos bővülést jósol a magyar GDP-re, 2024-re valamivel kisebb mértékűt, mint az IMF, 2,8 százalékot. A munkanélküliségben nincs nagy változás, 4 százalék körüli, a tervezett hiány nem túl magas, nagyjából -4 százalék lehet, az adósság mértéke 70-71 százalék maradhat. Ha nem éri a magyar gazdaságot valamilyen váratlan nagyobb sokkhatás, akkor a közölt adatokban nem várható jelentősebb elmozdulás, igaz nagyon gyors pozitív változásra sem lehet még egy ideig számítani” – hívta fel a figyelmet Csath Magdolna. Ugyanakkor jelezte, a gazdasági növekedést nyilván befolyásolja az is, hogy mennyi pénzünk van a növekedés finanszírozására, ez pedig összefügg azzal, hogy mennyi az adósság és a hiány. A nagyobb adósság nagyobb törlesztési kötelezettséggel jár, a törlesztés pedig a fejlesztéseket gátolhatja. A hiánynál és az adósságnál egyaránt arra érdemes felfigyelni, hogy a magyar értékek már hosszabb ideje a Maastrichti kritérium felett vannak (maximum 3 százalékos hiány és 60 százalékos adósságszint). Kiemelte, nem mindegy az sem, hogy mi történik a német gazdasággal. Az ipari termelési adatokat alágazatokra bontva azt látjuk, hogy vannak jól teljesítő ágazatok is, azonban lényeges, hogy milyen arányt képviselnek a feldolgozóipar termeléséből.

A termelékenység a kulcs

Csath Magdolna rámutatott, az IMF arra figyelmezteti az Európai Uniót, hogy növelni kell a termelékenységet, ami két dolgot jelent: egyrészt azt, hogy az inputokat okosabban kell kombinálni, legyen az gép, tudás vagy ember, illetve azt, hogy minden erőforrással takarékoskodni kell. Ausztriával és Dániával összehasonlítva Magyarországon több feldolgozóipari cég működik, ugyanakkor például a 15 ezer dán cég lényegesen több hozzáadott értéket állít elő, mint a közel 55 ezer magyarországi. Ennek nyilvánvaló oka, hogy a dán cégek több új hozzáadott értéket állítanak elő.

Az általánosan alacsonyabb termelékenység lehetséges okaira az elemzések azt bizonyítják, hogy Magyarországon nagyon alacsony szinten vannak az úgynevezett tudásberuházások. Az egyébként magas beruházási ráta a gépi, épület, út stb. beruházásoknak, vagy ahogyan az elemzések fogalmaznak, a fizikai, megfogható beruházásoknak köszönhető. Ezek a beruházások viszont nem működtethetők termelékenyen a szükséges tudásberuházások nélkül. Különösen rosszul állunk az egy lakosra jutó kutatás-fejlesztési beruházások és a felnőttképzésben résztvevők aránya tekintetében.

„Magyarországon is nagyon fontos lenne a termelékenységi adatok, valamint az innovációs pozíció javítása, aminek feltétele a helyi tudásteremtés, a helyi hozzáadott érték növelése. Ehhez pedig emelni kellene a tudásberuházások arányát, és erre támaszkodva a helyi tudásteremtést, ami lehetővé tenné a nagyobb helyi új hozzáadott érték előállítást. Az iparpolitika pedig ehhez elsősorban az innovációt támogató környezet, az alacsony bürokráciaszint, a nagyobb kiszámíthatóság biztosításával tudna a leghatékonyabban hozzájárulni” – zárta előadását a közgazdász professzor.

Vegyesen zártak kedden az amerikai indexek

Kedvezően fogadták a piacok az Egyesült Államok és annak legnagyobb külföldi hitelezője, Japán kereskedelmi megállapodását. A Trump- adminisztráció áprilisban 24%-os „kölcsönös” importvámot határozott meg a japán árukra, majd a 10% feletti rész 90 napos felfüggesztésének lejárta előtt, augusztus 1-től 25%-os vámot helyezett kilátásba.
2025. 07. 24. 10:00
Megosztás:

Féltávnál a Művészetek Völgye

Hiába lassul le minden évben Kapolcson és környékén az idő, az ország legnagyobb összművészeti fesztiválja már a felénél tart. Július 27-ig lehet még megtapasztalni milyen az igazi Völgyélmény és Völgyközösség, és a találkozni a legkülönlegesebb produkciókkal.
2025. 07. 24. 09:30
Megosztás:

Erősödtek az európai tőzsdék a közeledő EU–USA vámalku és az autóipar szárnyalása nyomán

A vezető európai részvényindexek közel kétheti csúcsra emelkedtek szerdán, elsősorban az autóipari szektor emelkedésének hatására, miután a befektetők az EU–USA kereskedelmi megállapodásban bíznak. Európai uniós diplomaták arról számoltak be, hogy az EU és Washington egy olyan megállapodás felé halad, amely 15%-os amerikai vámot tartalmazna az európai importtermékekre, ami fele annak, amit korábban Donald Trump elnök kilátásba helyezett.
2025. 07. 24. 09:00
Megosztás:

Préda Máté a DODO új magyarországi vezetője

Az utolsó kilométeres, okoslogisztikai szolgáltatásokat kínáló DODO Préda Mátét bízta meg magyarországi leányvállalatának irányításával. Az új vezető a világ számos országában átfogó vezetői tapasztalatot szerzett, növekedési fázisban lévő és érett multinacionális cégek leányvállalatainak működtetésében egyaránt. A DODO hazai vezetőjeként Préda Máté felel a társaság üzleti tevékenységeinek irányításáért, beleértve a vállalati működés pénzügyi eredményességét, a piaci stratégia kidolgozását és végrehajtását, valamint a működési kiválóság biztosítását.
2025. 07. 24. 08:00
Megosztás:

Semmibe vett kockázatok

Idei évi mélypontja környékén van a VIX index, mely az S&P500 indextől várt volatilitást méri. Ez már csak azért is meglepő, mert az amerikai vámkockázatok továbbra is itt vannak velünk, sőt egyre közelebb kerülünk az augusztus eleji határidőhöz.
2025. 07. 24. 07:00
Megosztás:

Kiderült, kiktől szeretnek leginkább kölcsönkérni a magyarok

Ha kölcsönre van szükségük, a magyarok továbbra is elsősorban a családtagjaikhoz fordulnak anyagi segítségért, ám az előző évhez képest változás, hogy a barátoktól, kollégáktól is szívesebben kérnek, mint a pénzintézetektől, pénzügyi szolgáltatóktól – derül ki a Provident Pénzügyi Zrt. anyavállalatának (International Personal Finance - IPF) megbízásából készült, 9 országra kiterjedő 1000 fős reprezentatív kutatásából. A Provident Financial Wellbeing 2025 Riport célja évről évre feltérképezni, hogyan látják a megkérdezettek saját pénzügyi helyzetüket, és milyen tényezők befolyásolják a pénzügyi döntéseiket.
2025. 07. 24. 06:00
Megosztás:

Élre tör az LG a globális HVAC piacon

Az LG Electronics (LG) bemutatta stratégiáját, amellyel 2030-ra vezető pozícióba lépne a fűtés-, szellőzés- és légkondicionáló (HVAC) piacon. A vállalat célja, hogy az Ökomegoldások üzletág (Eco Solutions Company) éves árbevétele 2030-ra elérje a 20 ezer milliárd koreai wont (kb. 14,5 milliárd dollár), amit ipari B2B megoldásokra, mesterséges intelligencia alapú technológiákra és régióspecifikus rendszerekre alapozva kíván elérni.
2025. 07. 24. 05:00
Megosztás:

Nemzetközi felmérés: rekordmagas az utazási kedv Európában a globális feszültségek ellenére is

Az éghajlatváltozás, a globális bizonytalanságok és a geopolitikai zavarok ellenére is virágzik az utazási hajlandóság Európában – derül ki az Europ Assistance nemzetközi felméréséből. A Holiday Barometer 24. kiadása szerint idén nyáron tíz európaiból közel nyolcan terveznek utazni, miközben a külföldi úti célok iránti érdeklődés is kimagasló. Az utazások tervezése egyre tudatosabb: elsődleges szempont lett a biztonság, míg a természeti katasztrófáktól való félelem is érezhetően nőtt. Emellett a vásárlóerő határozza meg a nyaralási terveket: az utazást nem tervező európaiak közel 60 százaléka fő akadályként a pénzügyi korlátokat jelölte meg.
2025. 07. 24. 04:00
Megosztás:

Újabb bank ad akár 15 millió forint személyi kölcsönt!

Az OTP Bank 15 millió forintra emelte a felvehető személyi kölcsön összegét 2025. július 22-től, így már három banknál igényelhető ekkora hitel ingatlanfedezet nélkül.
2025. 07. 24. 03:00
Megosztás:

Elfelejtetted bediktálni a vízórát? Akkor most bajban vagy!

Telefonos emlékeztetők, papíralapú naptár, okosóra – a legtöbben már többféle módszert és platformot kipróbáltak a jobb időgazdálkodásra. Ha pár napig, hétig be is tudjuk tartani az új saját szabályainkat, valahogyan egy idő után mégis kicsúszik a kezünkből az irányítás, és ismét túlterheltnek és stresszesnek érezzük magunkat.
2025. 07. 24. 02:00
Megosztás:

Autóval indulsz Horvátországba? Akkor erre nagyon figyelj!

Még mindig rengetegen indulnak külföldre autóval a Netrisk utasbiztosítási adatai szerint a nyári hónapokban: idén az utasbiztosítások majdnem 49 százalékát autós nyaralásra kötötték az érintettek. Az autós utazások esetében a horvátországi célpontok vannak fölényben, 34 százalékos részesedéssel, a második helyen áll Olaszország 18 százalékkal. A Netrisk szerint a saját autóval útnak indulók számára fontos kiegészítés a megfelelő asszisztenciaszolgáltatás, hiszen egy váratlan meghibásodás külföldön nemcsak kellemetlenséget, de komoly szervezési kihívást is jelenthet.
2025. 07. 24. 01:00
Megosztás:

Akár 60-70 ezer első lakásvásárló is jöhet – újabb árrobbanást már nem bír el a piac

Az eddigi várakozásokhoz képest is többen vehetik majd igénybe az első lakás megvásárlása vagy megépítése céljából az Otthon Start Program keretében elérhető kedvezményes lakáshitelt a most megjelent tervezet szerint. A feltételek ugyanis a jogosultak körére vonatkozóan még megengedőbbek lettek.
2025. 07. 24. 00:01
Megosztás:

XRP árfolyam-előrejelzés: Mennyi XRP-re van szükséged a nyugdíjhoz 2028-ra?

Az XRP árfolyam-előrejelzési modellek merész célárakat vetítenek előre, miközben a ProShares Ultra <a href="https://www.coindesk.com/markets/2025/07/21/xrp-stays-elevated-after-etf-fueled-rally-but-356-proves-sticky?utm_source=chatgpt.com" target="_blank">XRP ETF</a> és a whale-tevékenység stabil keresletet biztosítanak. Az XRP jelenleg 3,55 dollár körül forog, egy szűk, 3,40 és 3,56 dollár közötti sávban mozogva.
2025. 07. 23. 23:30
Megosztás:

Július 24-én lesz az Öngondoskodás Világnapja: A tudatos öregedés egyik kulcsa pedig az önmagunkról való gondoskodás

Az Öngondoskodás Világnapját (International Self-Care Day) először 2011-ben tartották meg, és azóta minden évben július 24-én emlékeztet arra, hogy az öngondoskodásra a hét minden napján, a nap 24 órájában érdemes figyelni (24/7). Ez a tudatosság manapaság különösen fontos volna, hiszen a magyar lakosság több mint 40 százaléka már 50 év feletti. Az, hogy miként gondoskodunk testi-lelki egészségünkről ötvenesként, alapvetően határozza meg, milyen minőségű időskor vár ránk.
2025. 07. 23. 22:00
Megosztás:

Mennyi most a fizikai átlagórabér Magyarországon?

Az idei második negyedévben 2270 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzése szerint. Ez a szint 7,9 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 2104 forintos értéket. A felsőbb bérkategóriákban is hasonló ütemben emelkedtek a bérek: a Moore Hungary több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2024 második negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt.
2025. 07. 23. 21:00
Megosztás:

Dogecoin árfolyam-előrejelzés: A DOGE grafikon a 2021-es mintázatot tükrözi – láthatáron a 3,50 dolláros szint?

A Dogecoin közelmúltbeli ralija sokakat arra késztet, hogy a 2021-es parabolikus emelkedés megismétlődését várják. A 0,2635 dolláros árfolyammal a DOGE egy olyan kereskedési sáv felső tartományához közelít, amely azonos mintázatot követ, mint a négy évvel ezelőtti „dupla alj” kitörési struktúra.
2025. 07. 23. 20:00
Megosztás:

Pezsgő nyáresti élmény a Dunán - 10 stand, amit mindenképp látogass meg a River Night-on!

Nézzük, kik azok, akiknek egy-egy borát mindenképp érdemes megkóstolnod az Európa hajón július 24-én!
2025. 07. 23. 19:00
Megosztás:

Megjelent az Otthon Start jogszabálytervezete

Társadalmi egyeztetése bocsátotta a kormány a 3 százalékos kamatozású otthonteremtési hitel részletszabályait tartalmazó kormányrendeletét.
2025. 07. 23. 18:00
Megosztás:

Megállapodott Japán és az Egyesült Államok

Sikerült kétoldalú megállapodást kötnie a japán küldöttségnek Donald Trumppal a Fehér Házban. A megegyezés értelmében 15%-os vám fogja terhelni a Japánból érkező amerikai importot az áprilisi 24%, majd a később bejelentett 25% helyett.
2025. 07. 23. 17:00
Megosztás:

Egyes vállalatok számára olcsóbb a laptopok bérlése, mint a megvásárlásuk. Lássuk, hogyan működik ez

Egyre több vállalkozás hagy fel a laptopok és okostelefonok vásárlásának hagyományos modelljével, és inkább specializált szolgáltatóktól bérli azokat. Ez a stratégiai váltás, amelyet Eszköz mint szolgáltatás (Device-as-a-Service, DaaS) néven ismernek, gyorsan terjed, mivel a vállalatok az IT-menedzsment egyszerűsítésére, a költségek optimalizálására és a rugalmasság növelésére törekszenek egy egyre dinamikusabb üzleti környezetben.
2025. 07. 23. 16:00
Megosztás: