A WHO stratégiája a tradicionális, a komplementer és az integratív medicináról
Bár a modern orvostudomány az egészségügyi ellátás nélkülözhetetlen alapja minden fejlett országban, mégis sok tényező válthat ki aggodalmat. Sok beteg nem reagál jól kizárólag a bio medicinán alapuló kezelésekre.
A medicina különböző területein sok probléma adódhat
A medicina területein gondot okozhatnak a gyógyszerek mellékhatásai, valamint a krónikus betegségek és a mentális zavarok magasan előforduló aránya. Ahogy a betegellátás növekvő költségei vagy a képzett személyzet hiánya, valamint az egészségügyi szakemberek nagy fokú terhelése is negatív hatással lehet a terápiás kapcsolatokra.
Az emberiségnek óriási egészségügyi kihívásokkal kell szembenézni: pusztító világjárványok, klímaváltozáshoz kapcsolódó betegségek, háború. A jelenlegi egészségügyi rendszerek nem képesek önmagukban ezeket a problémákat megoldani, a hatalmas pénzügyi költségeket fedezni, így sürgető lett a mostani paradigmák felülvizsgálata, új betegellátási struktúrák kialakítása. A LifestylePro Academy vegán életmód és táplálkozási tanácsadó képzésén sok, az egészséges életmóddal kapcsolatos téma szóba kerül, az egészségügy kihívásai is.
A WHO átfogó stratégiát dolgozott ki az egészségügyi rendszerek integrációjáért
2024. júniusában megjelent egy tanulmány a Frontiers in Medicine orvosi tudományos folyóiratban, amiben részletesen elemzik a WHO 2014-2023 közötti időszakra vonatkozó stratégiáját. A stratégia célja nem más, mint az integratív medicina (TCIM) alkalmazásának széles körű bevezetése.
A TCIM integrációja a hagyományos gyógyító eljárásoknak és a modern orvosi terápiáknak, amiben a különböző gyógyászati rendszerek előnyeit kombinálva tudnak a betegek számára személyre szabott és átfogó gondoskodást nyújtani.
Az integratív medicina magában foglalja a biomedicina mellett olyan, több ezer éves gyógyító eljárásokat és módszereket például, mint amilyen az Ayurveda, a hagyományos kínai orvoslás, a naturopátia, illetve az életmódorvoslás (ez foglalkozik a táplálkozással, a testmozgással, a stresszkezeléssel, az alvással, a káros szenvedélyekkel). Ide tartozik az antropozófiai orvoslás, a gyógynövények, a mindfulness technikák és a jóga alkalmazása is.
A tanulmány nagyon részletesen taglalja a létrehozott stratégia céljait, a megvalósítását, az elért eredményeket, a jövőbeli feladatokat.
Milyen előnyei vannak az integratív medicinának?
Az elkülönült egészségügyi rendszerek integrációja sok előnnyel járhat:
- Javíthatja az egészségügyi mutatókat.
- A betegek elérhetik azokat a holisztikus terápiákat, amelyek egyaránt figyelembe veszik a fizikai, mentális és érzelmi jóllétet.
- Hatékonyabbá teheti a kezeléseket, mérsékelheti az egészségügyi költségeket.
- Csökkentheti a krónikus betegségek súlyosbodását, a kórházi tartózkodások szükségességét.
Mindez oda vezethet, hogy mérséklődhetnek az egészségügyi rendszer terhei, a betegek jobban kontrollálják az állapotukat és nem szorulnak drága kezelésekre.