Áder János: nyilvánítsák védett övezetté az Északi-sarkvidéket!

Védett övezetté kellene nyilvánítani az Északi-sarkvidéket, miután komoly hatalmi harc kezdett kibontakozni a terület ásványkincseiért - mondta a volt köztársasági elnök az Economx üzleti és pénzügyi portálon szerdán megjelent interjúban.

A cikk szerint a globális felmelegedés hatására egyre könnyebben hozzáférhetővé válhatnak az Északi-sarkkörön túli világ ásványi és nyersanyagkincsei. Komoly hatalmi vetélkedés indult el, amit jól jelez például Donald Trump amerikai elnök felfokozott érdeklődése Grönland iránt, Oroszország jégtörőflotta-fejlesztése, vagy a több ezer kilométerre fekvő Kína "Sarkköri Selyemút" kezdeményezése.

Most kellene megálljt parancsolni a profitéhségnek és a környezetrombolásnak - hangsúlyozta Áder János, a Kék Bolygó Klímavédelmi Alapítvány kuratóriumi elnöke.

"Miért ne lehetne azt mondani – mielőtt még az első fúrások megtörténtek volna –, hogy Északi-sarkvidék is egy védett övezet legyen. Ugyanúgy, ahogy kijelöltük a védett övezeteket a szárazföldeken, a tengereken és az óceánokon egyaránt"

- fejtette ki.

Most kellene cselekedni, mert ha sok milliárd dollárt oda befektetnek, akkor sokkal nehezebb lesz megálljt parancsolni, és akkor már csak az lesz a kérdés, hogy a környezetszennyezés következményeit hogyan lehet elhárítani - fogalmazott.

Áder János úgy látja, hogy az Egyesült Államok és Kína felelőssége és szerepe megkerülhetetlen a környezetvédelem terén.

A két nagy szennyező nélkül nem lehet elérni a klímacélokat - mondta a volt köztársasági elnök. Hozzátette, ez már a harmadik alkalom, hogy az Egyesült Államok egy megkötött klímaegyezményből kilép. Kihátrált a kiotói egyezményből, és másodszor is kilépett a párizsi megállapodásból. Figyelemre méltónak nevezte ugyanakkor, hogy Trump első elnöksége alatt az Egyesült Államok kibocsátása csökkent, miközben a Biden-adminisztráció, amelyik visszaléptette az Egyesült Államokat a párizsi klímamegállapodásba, "elképesztő mennyiségű" engedélyt adott ki például alaszkai olaj- és gázmezők feltárására és a palagáz-termelést is csúcsra járatták.

Áder János abban bízik, hogy a klímacélok szempontjából még lehet majd együttműködési lehetőségeket találni, már csak azért is, mert a szélsőségessé váló időjárási események az Egyesült Államokat is súlyosan érintik.

A volt köztársasági elnök szerint a nap- és a szélerőművekben megtermelt áram mennyisége nem lesz elegendő, ezért az Európai Uniónak megint "át kell lépnie saját árnyékát". Ennek az első lépése megtörtént azzal, hogy a nukleáris energiát átmenetileg, a következő 30 évre zöldenergiának minősítették. Azaz most már nem az az irány, hogy bezárnak atomerőműveket, hanem az a kérdés, hogy hányat építenek - mutatott rá.

Áder János szerint az emberek biztonsága az első és a legfontosabb, legyen szó atomerőműről, vegyiüzemről vagy éppen akkumulátorgyárról. Minden más a biztonság után következik. Ha ezt nem tartja be valaki, akkor meg kell bírságolni, adott esetben emelni a büntetés mértékét, ha ez sem elég, akkor be kell zárni az üzemet

- mondta.

Rá kell kényszeríteni a cégeket arra, hogy az Országgyűlés által néhány hónapja elfogadott, a németekkel azonos szintű, Európában is a legszigorúbbak közé tartozó magyar szabályokat tartsák be - hangsúlyozta.

Emlékeztetett arra is, hogy az EU-ban tíz év múlva már nem lehet benzines vagy dízeles meghajtású járműveket gyártani. Ha nem akarunk lemondani az autózás előnyeiről, akkor ezeket az autókat valamivel meg kell hajtani, ez pedig az akkumulátor - mondta.

Áder János az interjúban kifejtette: a levegőt, a vizet és a termőföldet, amelyek nélkül nincs élet, részben elszennyezte vagy folyamatosan szennyezi az emberiség, és ezzel rontja a túlélés, a további élet feltételeit.

A mezőgazdasági termelés, az ipari termelés, a hétköznapi élet arról szól, "hogyan tesszük tönkre a környezetünket, hogyan rontjuk a további életfeltételeinket".

"Én erről beszélek, hogy ezen változtatni kellene, és láthatóan van rá fogadókészség"

- fogalmazott a volt köztársasági elnök.


Már 65 milliárd dollárnyi Bitcoint birtokol a Strategy – ezek voltak a cég legnagyobb BTC-vásárlásai

Az egykori szoftvercégből kriptós óriássá váló Strategy immár több mint öt éve halmozza a Bitcoin-t, és mára a világ egyik legnagyobb vállalati BTC-tulajdonosává vált. A cég jelenleg 843 738 Bitcoinnal rendelkezik, ami a teljes, 21 milliós BTC-készlet közel 4%-át jelenti. Ez mai árfolyamon mintegy 65 milliárd dollárt ér.
2026. 05. 25. 04:00
Megosztás:

Államtitkárainak feladatait ismertette a közlekedési miniszter

Ismertette a most megnevezett két új államtitkárának feladatait a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 05. 25. 03:00
Megosztás:

Kiadták a figyelmeztetést: gondosórát viselő idősek figyeljenek!

A Gondosóra sok idős embernek és családtagjaiknak jelent biztonságot, de van egy fontos dolog, amit nem lehet elégszer hangsúlyozni: az eszköz csak akkor segíthet, ha valóban használják. Nem elég átvenni, nem elég otthon tartani, és végképp nem jó, ha a fiókban, az éjjeliszekrényen vagy a táskában marad.
2026. 05. 25. 02:00
Megosztás:

Ezt mondja ki a nyugdíjakról Magyarország Alaptörvénye most

A jelenlegi magyar Alaptörvényben a nyugdíjakról elsősorban a XIX. cikk szól. Fontos: ma Magyarországon a korábbi „Alkotmány” helyett a hatályos alaptörvényi szöveg neve Magyarország Alaptörvénye.
2026. 05. 25. 01:00
Megosztás:

Kármán András magyarországi látogatásra hívta meg az Eurogroup elnökét

Kármán András pénzügyminiszter budapesti látogatásra hívta meg Kiriákosz Pierakákiszt, az euróövezet pénzügyminiszteri testülete, az Eurogroup elnökét, akivel megbeszélést folytatott szombaton Cipruson az ECOFIN (Economic and Financial Affairs Council) ülése kapcsán.
2026. 05. 24. 23:00
Megosztás:

Az ország leginnovatívabb középiskolás diákjait díjazta a Magyar Innovációs Szövetség

A Magyar Innovációs Szövetség (MISZ) 35. alkalommal díjazta az ország leginnovatívabb középiskolás diákjait, az Országos Tudományos és Innovációs Olimpia (OTIO) legjobbjainak járó elismeréseket 12 projekt 17 fiatal feltaláló, illetve tudós alkotója vehette át - közölte a MISZ vasárnap az MTI-vel.
2026. 05. 24. 22:00
Megosztás:

Sikeresen elindult a Sencsou-23 űrhajó a kínai űrállomásra

Kínai idő szerint vasárnap este 23 óra 8 perckor elindult a Sencsou-23 űrhajó három űrhajóssal a fedélzetén az északnyugat-kínai Csiucsüan kilövőbázisról – jelentette a kínai állami média.
2026. 05. 24. 21:00
Megosztás:

Iráni konfliktus: Olyan megállapodásra van szükség, amely jelentősen enyhíti a feszültséget

Üdvözölte az Egyesült Államok és Irán közötti küszöbönálló megállapodást Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke vasárnap, és hangsúlyozta: olyan megállapodásra van szükség, amely valóban deeszkalálja a konfliktust.
2026. 05. 24. 20:00
Megosztás:

Pünkösd után két nagy volumenű vágányfelújítási munka kezdődik

A pünkösdi csúcsforgalom után megkezdődik a MÁV-nál a nyári vágányzárak időszaka, két nagy volumenű munkába kezdenek - közölte közösségi oldalán vasárnap a MÁV-csoport vezérigazgatója.
2026. 05. 24. 18:00
Megosztás:

Kánikulával indul a jövő hét, majd jön a lehúlés

Kánikulával indul május utolsó hete, a hőmérséklet csúcsértéke meghaladhatja a 30 Celsius-fokot. Szerdán azonban hidegfronttal lehűlés érkezik és visszaesik a hőmérséklet, de csapadék nem várható - derül ki a HungaroMet Zrt. előrejelzéséből, amelyet vasárnap juttattak el az MTI-hez.
2026. 05. 24. 17:00
Megosztás:

A tokenizáció a kriptopiac valódi sztorija

A kriptovilág gyakran a Bitcoin árfolyamára, az Ethereum fejlesztési irányaira, az új mémcoinokra vagy a következő nagy ETF-sztorira figyel. Közben azonban a háttérben valami sokkal mélyebb történik: a világ legnagyobb pénzügyi intézményei csendben elkezdték blokklánc-alapokra helyezni a globális pénzügyi rendszer alapvető infrastruktúráját. A tokenizáció ma már nem látványos kísérlet, hanem egyre inkább intézményi valóság. BlackRock, Franklin Templeton, JPMorgan, Citadel Securities, Société Générale, NYSE, Nasdaq és a Bank of England: ezek a szereplők nem egyszerűen figyelik a digitális eszközök piacát, hanem aktívan építik annak következő korszakát.
2026. 05. 24. 16:00
Megosztás:

Magyarország záros határidőn belül elérheti az uniós fejlettségi átlagot

Záros határidőn belül elérheti Magyarország az európai uniós fejlettségi átlagot - mondta a miniszterelnök az RTL-nek szombaton adott interjújában.
2026. 05. 24. 15:00
Megosztás:

Magyar Péter javaslatára Sulyok Tamás a Tisza-kormány 55 államtitkárát nevezte ki

A Tisza-kormány 55 államtitkárát nevezte ki Magyar Péter miniszterelnök javaslatára Sulyok Tamás köztársasági elnök - közölték vasárnap a kormany.hu oldalon, ahol az államtitkárok életrajzát is közzétették.
2026. 05. 24. 14:00
Megosztás:

A buszsávok használatát ellenőrizték a fővárosban

A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) és a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) a buszsávok használatát ellenőrizte a fővárosban, két nap alatt 73 esetben intézkedtek a rendőrök - tette közzé a BRFK a Police.hu-n.
2026. 05. 24. 13:00
Megosztás:

Grayscale: a Sui gasless stabilcoin-utalásai új lendületet adhatnak a kriptós fizetéseknek

A Grayscale szerint a Sui egyik legújabb fejlesztése komoly versenyelőnyt jelenthet a stabilcoin-piacon. A hálózat élesítette a gasless, vagyis tranzakciós díj nélküli stabilcoin-utalásokat, amelyekkel a felhasználók úgy küldhetnek digitális dollárhoz vagy más eszközhöz kötött tokeneket, hogy közben nem kell SUI-t tartaniuk a hálózati költségek fedezésére. Ez a lépés nemcsak a Sui ökoszisztémáját teheti vonzóbbá, hanem szélesebb körben is felgyorsíthatja a stabilcoinok hétköznapi pénzügyi használatát.
2026. 05. 24. 12:00
Megosztás:

Zöld gyertyák hajnalán: NEAR, Ondo és Hyperliquid vezette a kriptopiac 24 órás rohamát

A kriptopiac néha úgy mozdul, mint egy nagyvárosi tőzsdepadló vihar előtt: előbb csak halkul a beszélgetés, aztán valaki felkiált egy árfolyamot, és hirtelen mindenki ugyanarra a képernyőre néz. Az elmúlt 24 órában pontosan ez történt.
2026. 05. 24. 10:00
Megosztás:

A NATO-nak határozottságot kell mutatnia Oroszországgal szemben

Petr Pavel cseh elnök szerint a NATO-nak "ki kell mutatnia a foga fehérjét", és akár orosz harci repülőgépek lelövésére is el kell szánnia magát, amikor Oroszország azt teszteli, hogy a szövetség mennyire elszántan védi keleti határait.
2026. 05. 24. 09:00
Megosztás:

Augusztustól százezer forintos iskolakezdési támogatást kapnak a rászoruló családok

Akár az áfacsökkentés, akár az adócsökkentés, akár a nyugdíjas SZÉP-kártya bevezetése, akár a százezer forintos iskolakezdési támogatás több százezer magyar családnak belátható időn belül a rendelkezésére áll - jelentette ki a miniszterelnök az RTL-nek adott, szombat este sugárzott interjújában.
2026. 05. 24. 08:00
Megosztás:

London akadálytalan áruforgalom megteremtését javasolta az EU-nak

A brit kormány az Európai Unió egységes belső piacához hasonló szabályozás teljes körű meghonosítását javasolta az EU-nak a kétoldalú áruforgalomban, a BBC brit közszolgálati médiatársaság és más brit médiaorgánumok egybehangzó szombati értesülései szerint azonban az Európai Bizottság egyelőre nem mutat lelkesedést az indítvány iránt.
2026. 05. 24. 07:00
Megosztás:

Az olasz kormány ismét meghosszabbította az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentését

A Giorgia Meloni vezette olasz kormány június 6-ig meghosszabbította az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentését - közölte a miniszterelnöki hivatal péntek este.
2026. 05. 24. 06:00
Megosztás: