Állásfoglalás: az EVDSZ elítéli a megfélemlítő munkáltatói gyakorlatokat

Az EVDSZ tiltakozik az ellen, hogy egyes munkáltatók a munkavállalókkal kapcsolatos vélt vagy valós problémáikat nem a szociális párbeszéd gyakorlásával, hanem megfélemlítéssel, a választott szakszervezeti tisztségviselők elleni munkáltatói intézkedésekkel, a munkaviszonyuk megszüntetésével kívánják megoldani!

Állásfoglalás: az EVDSZ elítéli a megfélemlítő munkáltatói gyakorlatokat

Erre példa a YANFENG Kft., ahol a szakszervezeti vezetőt elbocsájtották és sajnos erre példa az iparágunkba tartozó Tatabányai Erőmű Kft. is, ahol a múlt év végén két szakszervezeti vezető (az egyikük Üzemi Tanács elnök is) munkaviszonyát azonnali hatályú felmondással szüntette meg a munkáltató!

A Tatabányai Erőmű Kft.-nél a Kollektív Szerződéstől eltérő munkarendet vezetett be a munkáltató, emiatt a szövetségünkhöz tartozó Villamosenergia-Ipari Munkavállalók Érdekvédelmi Szakszervezete (VIMÉSZ) kénytelen volt bírósági pert indítani, amely még jelenleg is tart. A perben – többek között – tanúvallomást tett a VIMÉSZ két szakszervezeti ügyvivője is. Ezt követően a két szakszervezeti tisztségviselő munkaviszonyát, a munkáltató azonnali hatállyal megszüntette.

A VIMÉSZ és az érintettek felkérésére egyeztetést kezdeményeztünk a Tatabányai Erőmű Kft. Ügyvezető Asszonyánál, hangsúlyozva, hogy a szakszervezeti tisztségviselőkkel szemben megalapozatlannak és méltánytalannak tartjuk a munkáltatói intézkedést. Kezdeményezésünket az Ügyvezető Asszony elutasította, sőt olyan nyilatkozatot hozott nyilvánosságra a munkáltató honlapján, amely alkalmas az EVDSZ jó hírnevének megsértésére és a nyilvánosság félre tájékoztatására.

A dokumentum – többek között - azt is tartalmazza, hogy a Tatabányai Erőmű Kft. menedzsmentje rendkívül fontosnak tartja a szakszervezetekkel való együttműködést. Mi nem érzékeljük ezt, nem erre utal a VIMÉSZ-szel jelenleg is folyamatban lévő per, valamint az sem, hogy a menedzsment az érdekképviseletekkel való egyeztetést mellőzve szünteti meg – azonnali hatállyal – az érdekképviseleti tisztségviselők munkaviszonyát!

A munkáltató intézkedésére olyan időszakban került sor a szakszervezeti tisztségviselő, Üzemi Tanács elnök vonatkozásában, amikor az érdekképviselet és a munkáltató között egyébként is per volt, illetve van folyamatban, illetve a bértárgyalás lefolytatása is időszerű volt, valamint – a folyamatban lévő per okán is – a Kollektív Szerződés esetleges módosításáról is tárgyalásra kerülhet sor. A munkahelyi szakszervezet vezetőinek azonnali hatályú munkaviszony megszüntetése már csak ezek miatt is több mint aggályos!

A munka világában és az iparágunkban bekövetkezett esetek is igazolják, hogy a helyzet tarthatatlan. A jogi korlátok nélküli vagy a jogi korlátokat megkerülő, kijátszó munkáltatói önkény, a megfélemlítés miatt a munkavállalók elkeseredettek, kiszolgáltatottnak érzik magukat!

A szövetségünkhöz tartozó szakszervezeti tagság nevében ezért is követeljük:

1. Az Mt. munkavállalók számára kedvező módosítását, különösen a köztulajdonban lévő társaságokra vonatkozó külön szabályok eltörlését!

2. A sztrájktörvény újra szabályozását!

3. Tisztes munkát és a "tisztes munkáért tisztes bért" elvének érvényesülését!

4. A korhatár előtti ellátást garantáló, rugalmas nyugdíjba vonulás biztosítását!

5. A béren kívüli juttatások adózási rendjének újragondolását és módosítását!

Egyetértünk az európai szakszervezeti szövetségek által megfogalmazott követelésekkel is:

6. Meg kell erősíteni a kollektív tárgyalási rendszereket!

7. Meg kell teremteni az egyenlő bérek, munkakörülmények garanciáit!

8.Meg kell erősíteni a munkavállalók tájékoztatásához, a döntésekben való részvételéhez, a konzultációkhoz, továbbá a kollektív tárgyalásokhoz való munkavállalói jogokat!

Az EVDSZ a törvényalkotókat is felelősnek tartja abban, hogy a Cégvezetők ma Magyarországon akadályozhatják és ellehetetleníthetik az érdekképviseletek működését, hogy érdemi következmények nélkül élhetnek az érdekvédők azonnali hatályú elbocsájtásával, akár mondvacsinált indokok alapján is megakadályozhatják a választott tisztségviselők érdekvédelmi tevékenységét!

Az EVDSZ – akárcsak eddig – mindig szolidáris mindazokkal a szakszervezetekkel, szakszervezeti tisztségviselőkkel, szakszervezeti tagokkal, akiknek méltánytalanságot, érdeksérelmet kell elszenvedniük a gazdasági hatalommal rendelkező munkáltatóktól!

AZ EVDSZ továbbra is él minden lehetséges eszközzel, megtesz mindent azért, hogy az általunk alaptalannak és méltánytalannak tartott munkáltatói intézkedések orvoslása megtörténjen. Különösen hangsúlyos ez a Tatabányai Erőmű Kft. részéről érdeksérelmet szenvedett szakszervezeti vezetők esetében!

A villamosenergia-ipari szakszervezeti tagsága nevében üzenjük minden szakszervezeti tagnak, minden munkavállalónak, minden szakszervezetnek, hogy összefogással hatalomra tudunk szert tenni, el tudjuk érni közös céljainkat,

Kiadó: Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, Forrás: NKT

Az autópiac átrendeződik: elektromos hullám, kínai offenzíva és az olajár-sokk formálja 2026-ot

A Használtautó.hu friss piaci elemzése szerint a hazai használtautó-piac egy évtizedes átrendeződés küszöbén áll. Miközben 2025-ben kiegyensúlyozottan működött a piac, 2026 elejére három egymást erősítő trend erősödött meg: az elektromos autók tömeges megjelenése a használt kínálatban, a kínai gyártók gyors térnyerése, és a Hormuzi-szoros válságának hatása az üzemanyagárakra. A következő 2-3 évet várhatóan nem a volumenek növekedése, hanem a piac szerkezetének átalakulása fogja meghatározni.
2026. 03. 27. 03:00
Megosztás:

Pofátlanság csúcsa! 310 000 kilométerrel tekerték vissza az autó kilométeróráját

Természetesen senki sem szeretne hamisított futásteljesítményű vagy ismeretlen hibákat rejtő autót venni, ám használtjármű-választáskor nem csupán ezekre a tényezőkre érdemes figyelni. Egy olyan autó, amely gyakran váltott tulajdonost vagy több országban is forgalomban volt, szintén tartogathat kellemetlen meglepetéseket.
2026. 03. 27. 02:30
Megosztás:

Milyen fűtést tegyünk az ingatlanba, hogy az értéke megnövekedjen?

Az idei tél olyan hideget hozott, amilyenre régóta nem volt példa, és ez ismét ráirányította a figyelmet a lakóingatlanok fűtési kérdéseire. Bár néhány hétig tartó, fagypont alatti időjárás önmagában még nem fogja egyik napról a másikra átírni az ingatlanpiaci szokásokat, hosszabb távon erősítheti a megújuló energiára épülő fűtési rendszerek iránti érdeklődést.
2026. 03. 27. 02:00
Megosztás:

Nyugdíj 2026: a csendes válság, amiről minden magyar családnak tudnia kell

A magyar nyugdíjrendszer sokáig olyan témának számított, amelyről az emberek többsége legfeljebb akkor kezdett komolyabban gondolkodni, amikor már csak néhány év választotta el a nyugdíjkorhatártól. Ez a hozzáállás azonban ma már egyre kevésbé működik. A nyugdíj ugyanis nem pusztán egy jövőbeli állami juttatás, hanem az egyik legfontosabb kérdés, amely meghatározza, milyen lesz az életünk idősebb korban: kiszolgáltatott, folyamatos számolgatással teli, vagy éppen kiszámíthatóbb és nyugodtabb.
2026. 03. 27. 01:30
Megosztás:

Olyat lépett a SPAR, hogy a többi áruház nagyot nézhet most

Újabb árcsökkentést hajtott végre a SPAR Magyarország a tejtermék-kategóriában: összesen 27 saját márkás termék normál fogyasztói ára mérséklődött. Az intézkedés kizárólag magyar beszállítóktól származó termékeket érint, így a vásárlók még kedvezőbb áron juthatnak hozzá hazai előállítású alapélelmiszerekhez. Mutatjuk az árak zuhanását.
2026. 03. 27. 01:00
Megosztás:

225 milliárd forintból 70 szakképző intézmény újult meg

Összesen 225 milliárd forintból 70 szakközépiskola és technikum felújítását, újjáépítését kezdeményezte az elmúlt időszakban a magyar kormány, amelyek részben befejeződtek, részben még befejezés előtt állnak - közölte Lázár János csütörtökön Zalaegerszegen.
2026. 03. 27. 00:30
Megosztás:

A szlovén kormány elfogadta a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát

A szlovén kormány elfogadta csütörtökön a 2030-ig szóló nemzeti ellenállóképességi stratégiát, amely 13 kiemelt ágazatban határozza meg az ország válságokkal és zavarokkal szembeni ellenállóképességének erősítését szolgáló prioritásokat - közölte a kormány kommunikációs hivatala.
2026. 03. 27. 00:05
Megosztás:

Támogatásokkal erősíti a kormány a juh- és bárányhús ágazat versenyképességét

A juh- és bárányhús nemcsak egészséges, hanem környezetbarát választás is, a kormány a kiskérődző-ágazat fejlődését és versenyképességének növelését jelentős költségvetési és uniós forrásokkal támogatja - hangsúlyozta az Agrárminisztérium (AM) csütörtöki közleménye szerint a tárca agrárpiacért felelős helyettes államtitkára a juh- és bárányhús fogyasztását népszerűsítő spanyol-magyar multiprogram budapesti sajtóeseményén.
2026. 03. 26. 23:30
Megosztás:

Növeli-e az autó értékét a friss műszaki vizsga eladás előtt?

Egy használt autó értékét sok minden befolyásolhatja: a futásteljesítmény, a gépjármű állapota és az aktuális piaci kereslet egyaránt nagy szerepet játszik abban, milyen gyorsan találhat új gazdára. Éppen ezért ilyenkor az is sokakban felmerül, vajon érdemes-e még az eladás előtt elvégeztetni a kötelező ellenőrzéseket, vagy nem növeli számottevően a gépjármű értékét?
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

Több mint 4,3 milliárd forintos beruházással megújult három Spar áruház

Összesen több mint 4,3 milliárd forintból korszerűsítette egy hipermarketét és két szupermarketét a Spar Magyarország, mindhárom áruház csütörtökön nyitott újra - közölte a vállalat az MTI-vel.
2026. 03. 26. 23:00
Megosztás:

6 tipp, hogyan csökkentsd a fáradtságot a munkanap végére

Ismerős érzés, amikor délután három körül már alig tudsz koncentrálni, a teendők listája viszont még mindig hosszú? A modern munkarend – legyen szó irodai, home office-os vagy fizikai munkáról – komoly mentális és fizikai terhelést jelent; nem véletlen, hogy egyre többen keresnek tudatos megoldásokat a nap végén jelentkező kimerültség csökkentésére. A jó hír az, hogy néhány egyszerű szokás bevezetésével sokat tehetsz azért, hogy energikusabban zárd a napot – az alábbiakban ehhez kaphatsz hasznos tanácsokat a Scitec szakértőitől.
2026. 03. 26. 22:30
Megosztás:

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten

Önvezető autók álltak tesztüzembe Budapesten, a csütörtökön bemutatott két jármű a próbaüzem során a főváros I. kerületének utcáit járja.
2026. 03. 26. 22:00
Megosztás:

BKK: háromnapos járatellenőrzési akció indult

Háromnapos komplex járatellenőrzési akció zajlik csütörtöktől szombatig a Népligetet érintő járatokon - közölte a Budapesti Közlekedési Központ (BKK) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 21:30
Megosztás:

Növekedési pályára állt a magyar pulykaágazat

A magyarországi pulykaágazat tavaly növekedési pályára állt a több mint egy évtizeden át tartó visszaesés után - ismertette a Magyar Pulykaszövetség az MTI-hez csütörtökön eljuttatott ágazati összefoglalójában.
2026. 03. 26. 21:00
Megosztás:

Kivezetik az ÁNYK-t 2026 végéig: Így állhatnak át könnyedén az eÁFA-ra a magyar vállalatok

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) 2026 végéig fokozatosan kivezeti az Általános Nyomtatványkitöltő (ÁNYK) rendszert, helyét az eÁFA és más modern, digitális megoldások veszik át. A változás alapvetően érinti a hazai vállalatok adóbevallási folyamatait, azonban a megfelelően felkészített vállalatirányítási rendszerekkel (ERP) az átállás zökkenőmentes, a bevallás pedig teljesen automatizálható lesz – hívja fel a figyelmet a Microsoft vállalatirányítási rendszereit bevezető Loginform szakértője.
2026. 03. 26. 20:30
Megosztás:

Gyengült a forint csütörtök estére

Gyengült a forint a főbb devizákkal szemben csütörtök kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 03. 26. 20:00
Megosztás:

Új járatott indít Debrecenből Isztambulba a Wizz Air

Tovább bővül a Debrecenből Wizz Air-járattal elérhető városok listája, a kelet-magyarországi légikikötőből július 1-jétől már Törökország legnagyobb városába, Isztambulba is el lehet jutni, a járatok hetente két alkalommal, szerdán és vasárnap közlekednek majd - közölte a légitársaság csütörtökön az MTI-vel.
2026. 03. 26. 19:30
Megosztás:

A BUX a nemzetközi folyamathoz igazodott

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1724,85 pontos, 1,39 százalékos csökkenéssel, 122 510,70 ponton zárt csütörtökön.
2026. 03. 26. 19:00
Megosztás:

BitGo–zkSync együttműködés: új korszak jöhet az intézményi tokenizált bankbetéteknél

A blokklánc-piac következő nagy intézményi hullámát nem feltétlenül a stablecoinok hozzák el. A BitGo és a zkSync frissen bejelentett partnersége arra utal, hogy a bankok és szabályozott pénzügyi szereplők egyre komolyabban keresik azokat a megoldásokat, amelyekkel a hagyományos fiatbetétek közvetlenül on-chain formában jelenhetnek meg.
2026. 03. 26. 18:30
Megosztás:

Az ír médiahatósághoz fordult az NMHH

Több állampolgári bejelentés nyomán indított eljárásban is döntést hozott a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) Médiatanácsa a március 24-i ülésén. Az NMHH egy lekérhető médiaszolgáltató által közzétett tartalom korhatár-besorolása miatt az ír médiahatósághoz fordult.
2026. 03. 26. 18:00
Megosztás: