Átadták a 33. számú főút 2x2 sávra bővített újabb szakaszát
Pántya József, az Építési és Közlekedési Minisztérium útépítésekért felelős helyettes államtitkára emlékeztetett rá, hogy novemberben adták át az M35-ös autópályát a debreceni észak-nyugati ipari övezettel összekötő két kilométeres útszakaszt, most újabb több mint 2 kilométeres szakasz készült el bruttó 4,2 milliárd forintos, hazai forrásból finanszírozott beruházással.
Az új útszakasz 2011 méteren 2x2 sávval köti össze a 3316. jelű összekötő utat az ipari park területével. Emellett kialakítottak egy új körforgalmi csomópontot és javították a balmazújvárosi leágazást is - sorolta.
Pántya József kiemelte: 33,5 ezer köbméter földet mozgattak meg, 6400 köbméter beton és 7200 köbméter aszfalt kötőanyagú pályaszerkezetet építettek. A fejlesztés része volt a dinamikus közvilágítás kiépítése is az energiatakarékosság jegyében - mutatott rá a helyettes államtitkár.
Hozzátette: a 33. számú főút felújított szakasza jelentős közúti forgalmat bonyolít, így a kapacitásbővítés lehetővé teszi a forgalom eloszlását, biztosítja a jelenleg kialakítás alatt lévő, a BMW autógyárnak is helyet adó debreceni észak-nyugati gazdasági övezet gyors, biztonságos megközelítését.
A gazdasági övezet elérhetőségét segíthetik majd a 33. számú főút tervezett további fejlesztései is mondta a helyettes államtitkár, kiemelve ezek közül a Csigekert utca - Szabó Lőrinc utca - Füredi út - Balmazújvárosi út forgalmas kereszteződésének átépítését.
Szintén a 33. számú főút forgalmát elősegítő tervezett fejlesztés a 33. és a 35. számú főút kereszteződésének (Füredi út - Böszörményi út csomópont) fejlesztését célzó tanulmányterv készítése is - tette hozzá.
Pántya József azt mondta, a kormány döntéseinek köszönhetően több további városi csomópont fejlesztésének megvalósítása is várható: ilyen például a 4. számú főút négynyomsávúsításának tervezése Hajdúszoboszló és Nyíregyháza között, a 481., a 471. és a 47. számú főutak városi szakaszainak továbbfejlesztése, illetve a keleti elkerülő út is, amelynek tervezése 2023. novemberében kezdődött.
A vasútfejlesztés terén többek között a Debrecen-Füzesabony vasútvonal korszerűsítése, Balmazújvárosig villamosítása, illetve a debreceni nagyállomás területén lévő indító-fogadó vágánycsoport fejlesztése várható - közölte a helyettes államtitkár.
Papp László (Fidesz-KDNP), Debrecen polgármestere azt mondta, Magyarországon, de Közép-Európában is az egyik legnagyobb ipar- és gazdaságfejlesztési program helyszíne a város, a fejlesztés egyik motorja a BMW autógyárnak is otthont adó észak-nyugati gazdasági övezet.
Az impozáns fejlődés nem áll meg, a kormánnyal kötött szövetség eredményeként Debrecen a jövőben is betölti gazdasági, tudományos, oktatási és közlekedési régióközpont szerepét - hangoztatta Papp László külön megemlítve a keleti városrész és a keleti elkerülő út fejlesztését.