Az ABB E-mobility divíziója a legnagyobb, DC villámtöltőket gyártó üzemét nyitotta meg Olaszországban

A 16 000 m2-es E-mobilitási Kiválósági Központ (E-Mobility Centre of Excellence) 30 millió dolláros beruházás keretében valósult meg. A telep egy 3 200 m2-es, a K+F-et szolgáló fejlesztési és prototípus-gyártó részleggel is rendelkezik. Az ABB E-mobility divíziójának innovációi közé tartozik a Terra 360 is, amely 100 km-es hatótáv megtételéhez elegendő energiát képes tölteni kevesebb mint 3 perc alatt.

Az ABB E-mobility divíziója a legnagyobb, DC villámtöltőket gyártó üzemét nyitotta meg Olaszországban

Az ABB E-mobility a toscanai Valdarnóban megnyitotta a vállalat eddigi legnagyobb, DC villámtöltőket gyártó üzemét, az E-mobility Centre of Excellence-t, s ezzel megerősítette globális vezető pozícióját az elektromos járművek (EV-k) töltési megoldásai terén.  

Az üzemben az ABB DC töltési megoldásainak teljes skáláját gyártják majd, ami egyrészt elősegíti az elektromos hajtásra történő átállást az összes közlekedési ágazatban, másrészt bizonyítja az ABB E-mobility elkötelezettségét, hogy az elektromos járművek intelligens, megbízható töltési megoldásaival támogassa a kibocsátásmentes jövő megteremtését.

Miután több mint 85 piacon már több mint 680 000 e-járműhöz rendszeresített töltőt értékesített, az ABB E-mobility a Valdarnóban az elmúlt két év során megvalósított, új, 30 millió dolláros beruházásával több mint kétszeresére növelte gyártási kapacitását: az új, 16 000 m2-es valdarnói üzem megnyitása évente több mint 10 000 további egyenáramú töltő gyártását teszi lehetővé.  

Frank Mühlon, az ABB E-mobility vezérigazgatója így nyilatkozott: „Az új valdarnói létesítményünk megnyitása bizonyítja az ABB E-mobility elkötelezettségét a kibocsátásmentes jövő építése mellett. A megnövelt gyártási kapacitással a Valdarnóban végrehajtott beruházás hozzájárul az innovatív K+F tevékenységünk bővítéséhez, biztosítja, hogy továbbra is megerősíthessük az elektromos járművek töltési megoldásai terén, a világpiacon kivívott vezető pozíciónkat, és lehetővé teszi, hogy időtálló e-mobilitási megoldásokat nyújtsunk a jelen és a jövő járművei számára.”

Az új, korszerű gyártóüzem új mércét állít fel az ágazatban, mivel hét gyártósorának köszönhetően 20 percenként képes előállítani egy egyenáramú villámtöltőt. A 15 tesztberendezés naponta több mint 400 töltési folyamatot képes szimulálni, míg az integrált automatizálási megoldások az üzemi gyártást összekötik az innovatív, automatizált raktárral, így biztosítva az optimalizált készletellenőrzést, a teljes nyomon követhetőséget és a hatékony működést, amit az AGV-k (automatikusan irányított járművek) és az anyagmozgató járművek alkalmazása is támogat.  

Ezen túlmenően az új létesítmény támogatja az ABB E-mobility folyamatos innovációs törekvéseit is. A valdarnói üzemben, ahol a 2021-es bevételek 14 %-át K+F-be fektették, 3200 m2-es részleget alakítanak ki a fejlesztés és a prototípusgyártás számára. Itt az üzem több mint 500 alkalmazottja közül mintegy 70-en foglalkoznak majd innovatív megoldások, új szoftverek és termékéletciklus-menedzsment eszközök bevezetésével, hogy a K+F tevékenységeket teljes mértékben integrálni lehessen a gyártással. Az ABB E-mobility világszerte több mint 350 K+F szakértőt foglalkoztat, és több mint 350 védett szabadalomból álló portfólióval rendelkezik.  

A valdarnói létesítmény céljai között szerepel az arany szintű LEED-tanúsítvány megszerzése is. A LEED a környezetbarát épületek tervezésének, építésének és üzemeltetésének világszerte elismert, független minősítési rendszere. Az esővizet öntözés céljára összegyűjtik, a termelési hulladék 100 százalékát újrahasznosítják, és az energiaszükségletet teljes egészében tanúsított megújuló forrásokból fedezik. A megújuló energiaforrások részét képezi egy napelemes rendszer is, amely 720 MWh villamos energiát termel, és évente 338 tonna CO2 kibocsátását előzi meg.    

Az ABB Ability Energy and Asset Manager platformjának köszönhetően az üzem villamosenergia-elosztását is optimalizálták. Ez a rendszer felügyeli és kezeli az üzem több mint 9000 berendezését – beleértve a hőmérsékletszabályozást, a világítást és a légtechnikai készülékeket is –, ami a hagyományos megoldásokhoz képest 60 százalékos energiamegtakarítást eredményez.    

Az ABB 2030-ig szóló, fenntarthatósági stratégiájában elkötelezte magát az alacsony szén-dioxid-kibocsátású társadalom megvalósítása mellett. Ezen kötelezettségvállalásával összhangban támogatja az ügyfeleket CO2-kibocsátásuk csökkentésében, miközben saját tevékenységei terén is szén-dioxid-semlegességet ér el. Mivel a közlekedés az üvegházhatású gázok teljes kibocsátásának akár 29 százalékáért is felelős lehet, az intelligens, megbízható töltési megoldások Valdarnóban történő fejlesztése és gyártása lehetővé teszi a gyors környezetvédelmi átmenetet a hatékonyabb elektromos járművek felé, a személyautóktól a buszokon át a nehézgépjárművekig.


Temu és Shein vám 2026: így lesz egy 500 forintos termék ára 2300 Ft

2026. július 1-jétől alapjaiban változik az EU-n kívüli webáruházakból történő rendelés. A Temu, a Shein, az AliExpress és más nemzetközi platformok 150 eurónál kisebb értékű küldeményeire is vám kerülhet. Az új szabály különösen a néhány száz forintos termékeket érinti érzékenyen: egy 500 forintos áru teljes költsége bizonyos esetekben akár 2000–3000 forint fölé is emelkedhet.
2026. 07. 02. 01:00
Megosztás:

Növekedési pályára állt a kiskereskedelem az MBH Bank szakértői szerint

Növekedési pályára állt a belföldi kiskereskedelem, fejlődési üteme ugyanakkor mérsékeltebb a térség más piacaihoz képest – mondták az MBH Bank szerdai sajtóeseményének szakértői Budapesten.
2026. 07. 02. 00:30
Megosztás:

Több milliárd koronás osztalékot kapott az Agrofert konszerntől Andrej Babis miniszterelnök

Mintegy 4,25 milliárd koronás (68 milliárd forint) osztalékot kapott tavaly Andrej Babis az Agrofert konszerntől, amelynek korábban a cseh kormányfő egyszemélyes tulajdonosa volt. Babis ezt abban az interjúban mondta el, amelyet az iDnes című hírpotál hozott nyilvánosságra szerdán.
2026. 07. 02. 00:05
Megosztás:

A lovasturizmust segítő fejlesztések indultak Csongrád-Csanád vármegyében

A lovasturizmust segítő fejlesztések indultak uniós támogatással Csongrád-Csanád vármegyében, 2027 végre hat megállópontot alakítanak ki és kijelölik a túraútvonalakat - tájékoztatta a projektet megvalósító konzorciumban résztvevő Csongrád-Csanád Vármegyéért Nonprofit Kft. az MTI-t szerdán.
2026. 07. 01. 23:30
Megosztás:

Így változott meg a nyári viharszezon Magyarországon

Az elmúlt évek viharszezonjai arról árulkodnak, hogy a nyári hónapok időjárása Magyarországon is egyre kiszámíthatatlanabbá válik. Az Allianz Hungária lakásbiztosítási statisztikái szerint a nyári időszakban rendszeresen megugrik a viharokhoz kapcsolódó káresemények száma, és az is egyre gyakoribb, hogy néhány különösen erős zivataros nap adja a teljes szezon káreseményeinek jelentős részét.
2026. 07. 01. 23:00
Megosztás:

A szakma legjobbjait keresi Magyar Vendéglátók Ipartestülete

A szakma legjobbjait keresi Magyar Vendéglátók Ipartestülete (MVI), amely az idén is meghirdette felhívását a Gundel Károly–díj elnyerésére.
2026. 07. 01. 22:30
Megosztás:

Új trendek a kiskereskedelemben: átalakuló fogyasztás és új fizetési technológiák

A magyar kiskereskedelem tavaly 20 290 milliárd forintos forgalmat ért el, mellyel ismét növekedési pályára került, bár a régióhoz képest továbbra is lemaradásban van – derült ki az MBH Bank Ágazati Kitekintő rendezvénysorozatának legfrissebb eseményén. A szakértők szerint a fogyasztás szerkezete hazánkban folyamatosan átrendeződik: egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a szolgáltatások – miközben a vásárlások kétharmadát már bankkártyával fizetjük. Az élelmiszerárakat egyre inkább globális – köztük extrém időjárási – tényezők mozgatják, de az ágazatra erős hatást gyakorolnak az árrésstopok is, melyek felgyorsították az élelmiszer szaküzletek piacvesztését.
2026. 07. 01. 22:00
Megosztás:

Négy korszerű szélerőmű épülhet Banán

Megszerezte első jogerős építési engedélyét a Green Energy Investhor Zrt. (GEI) több önálló projektből álló, összesen közel 500+50 megawatt összteljesítményű szélerőmű-fejlesztési programja, így négy korszerű szélerőmű épülhet a Fejér vármegyei Banán.
2026. 07. 01. 21:30
Megosztás:

Egyre nagyobb kihívást jelent az adózás komplexitása a vállalatok számára

A Deloitte 2026-os Global Tax Policy Survey kutatása szerint az adózási megfelelés növekvő terhei jelentik a legnagyobb kihívást a nemzetközi vállalatok számára – Magyarországon is felértékelődik az automatizáció és a digitális felkészültség szerepe
2026. 07. 01. 21:00
Megosztás:

Magyarországon rendszerszintű a túlárazás, magas a korrupciós kockázat

A magyar közbeszerzési rendszer felhajtja az árakat, a túlárazás rendszerszintű, különösen a nagy értékű közbeszerzéseknél magas a korrupciós kockázat - közölte az Integritás Hatóság szerdán az MTI-vel.
2026. 07. 01. 20:30
Megosztás:

Minden idők legnagyobb romániai hitelével vásárolta fel a Carrefour Romaniát a Paval Holding

Minden idők legnagyobb romániai hitelével vásárolta fel a Carrefour Romaniát a Paval Holding 823 millió euróért, mintegy 293 milliárd forintért - írja az economica.net a Banca Transilvania közleménye alapján.
2026. 07. 01. 20:00
Megosztás:

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat befolyásolta a magyar tőzsdét is

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 424,12 pontos, 0,3 százalékos csökkenéssel 139 468,07 ponton zárt szerdán.
2026. 07. 01. 19:30
Megosztás:

Becsengettek az OTP Csoportnak Hongkongban

Újabb mérföldkőhöz érkezett az OTP Csoport a nemzetközi tőkepiacokon: az Európai Unió bankjai közül elsőként indított kötvényprogramot a Hongkongi Értéktőzsdén (HKEX). A 7 milliárd euró keretösszegű EMTN-program bevezetését ünnepélyes gongceremóniával köszöntötték a Hongkongi Értéktőzsde Connect Halljában június 30-án.
2026. 07. 01. 19:00
Megosztás:

Történelmi csúcs a személyi hiteleknél, csökkenés a lakáshiteleknél

Májusban a személyi hitelek piacán történelmi csúcsot ért el az új szerződések összege, több mint 131 milliárd forintot vettek fel a háztartások. Az újonnan kötött lakáshitel-szerződések szerződéses összege viszont csökkent az előző hónaphoz képest, a kihelyezett összeg 253 milliárd forint volt. A hazai lakáshitelpiac azonban így is jól teljesít, a volumen már az év első öt hónapjában megközelítette az 1 300 milliárd forintot - írja közleményében a Bank360.
2026. 07. 01. 18:30
Megosztás:

Rekordszámú uniós állampolgár hagyta el Belgiumot 2024-ben

Belgiumból 91 866 külföldi állampolgár költözött el 2024-ben, közülük 61 338 volt uniós polgár, ami a valaha feljegyzett legmagasabb adat - derült ki a belga szövetségi migrációs központ (Myria) szerdán közzétett éves jelentéséből.
2026. 07. 01. 18:00
Megosztás:

Tapasztalt nemzetközi szakemberrel erősíti felsővezetését a Yettel Magyarország

Új kereskedelmi vezérigazgató-helyettes (Chief Commercial Officer) csatlakozik a Yettel Magyarországhoz: 2026. július 1-jétől Tomáš Řezníček vezeti a vállalat kereskedelmi területét. Több mint 20 éves nemzetközi tapasztalatával érkezése tovább gyorsítja a Yettel digitális és mesterséges intelligenciára épülő átalakulását.
2026. 07. 01. 17:30
Megosztás:

Stellar anchorok: így épül híd a bankok és a blokkláncok között

A Stellar anchorok teszik lehetővé, hogy a hagyományos pénzek, például a dollár, a peso vagy a naira szabályozott módon kerüljenek fel a blokkláncra, majd szükség esetén vissza a banki rendszerbe. Ezek a szolgáltatók kulcsszerepet játszanak a Stellar nemzetközi fizetési infrastruktúrájában, mivel összekapcsolják a bankszámlákat, a készpénzes hálózatokat, a stabilcoinokat és a digitális eszközöket.
2026. 07. 01. 17:00
Megosztás:

Bővülő exportarány, régiós terjeszkedés a Pek-Snack Csoportnál

Stabil árbevétel és növekvő nyereség mellett tovább bővült 2025-ben a Pek‑Snack Csoport régiós jelenléte. A kiterjedt franchise-hálózattal és stratégiai jelentőségű kiskereskedelmi partnerekkel rendelkező finompékáru-gyártó konszolidált árbevétele az előző évivel közel azonos, 12,7 milliárd forint volt, adózott eredménye 619 millió forintra bővült.
2026. 07. 01. 16:30
Megosztás:

Nyári utazás egyszerűbben: az OTP digitális devizaváltási megoldásokkal segíti ügyfeleit

A nyári utazási szezon kezdetével jelentősen megnő a külföldi vásárlások és a devizás tranzakciók száma. Az OTP Bank ezért olyan digitális megoldásokat kínál ügyfeleinek, amelyekkel a devizaváltás és a külföldi költések kezelése egyszerűbbé, gyorsabbá és kiszámíthatóbbá válik.
2026. 07. 01. 16:00
Megosztás:

A Henkel technológiája segítette a Sagrada Família központi tornyainak megépülését

Barcelona – A Sagrada Família központi tornyainak elkészülte a bazilika történetének egyik legösszetettebb építészeti és mérnöki kihívása volt. A megvalósításban a Henkel Adhesive Technologies üzletágának innovatív Loctite megoldása is kulcsszerepet játszott: a technológia lehetővé tette, hogy a kő- és acélelemek egyetlen stabil szerkezeti egységként működjenek. A több mint tíz éve tartó együttműködés során a Henkel nem csupán a nagy teljesítményű Loctite EA9497 szerkezeti ragasztót biztosította, hanem átfogó műszaki támogatással a projekt speciális igényéhez igazított kiterjedt tesztelési és validációs folyamatokkal, valamint folyamatos szakértői együttműködéssel támogatta a kivitelezést.
2026. 07. 01. 15:30
Megosztás: