Az ENSZ zöldpolitikájának élére álltunk

Raisz Anikót az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlése alelnökévé választották - tájékoztatta az Energiaügyi Minisztérium (EM) az MTI-t közleményben pénteken.

Az ENSZ zöldpolitikájának élére álltunk

Magyarország számára kiemelt fontossággal bír, hogy a környezetvédelem és a zöld átállás területén is a nemzetközi együttműködések alakítója lehessen - hangoztatta a szaktárca tájékoztatása szerint Raisz Anikó, az Energiaügyi Minisztérium államtitkára az ENSZ Környezetvédelmi Közgyűlésén (UNEA) pénteken Nairobiban.

Az EM ismerteti: a 2024. február 26. és március 1. között hatodik alkalommal megtartott közgyűlés fő témája volt a hatékony, befogadó és fenntartható többoldalú fellépés az éghajlatváltozás és a biológiai sokféleség csökkenése ellen, valamint a szennyezés leküzdése érdekében. A pénteken zárult ülésszak végén Raisz Anikó környezetügyért és körforgásos gazdaságért felelős államtitkárt megválasztották az UNEA irányító testülete egyik alelnökének.

Az államtitkár felszólalásában hangsúlyozta, hogy a nemzeti szintű politikák és intézkedések a siker előfeltételei, amihez nemzetközi szinten jelentősen hozzájárul az ENSZ Környezetvédelmi Programja (UNEP) is.

Emlékeztetett, hogy a magyar kormány számára kiemelt fontossággal bír a környezeti és természeti erőforrások védelme, ezért elkötelezett a zöld gazdaságra történő átállás előmozdítása mellett. A kapcsolódó iparfejlesztések a munkahelyek megőrzése mellett nagymértékben hozzájárulnak a gazdasági növekedés helyreállításához és a versenyképesség megerősítéséhez is.

Ennek érdekében a magyar kormány az elmúlt években számos intézkedést tett, Raisz Anikó ezek között említette többek között az új hulladékgazdálkodási rendszerrel együtt a kiterjesztett gyártói felelősségvállalási rendszer bevezetését, a kötelező visszaváltási rendszer elindítását és a biohulladékok elkülönített gyűjtésének megkezdését.

Az ülésszak végén megválasztották az UNEA új irányító testületét, amelynek feladata, hogy két közgyűlés közötti időszakban segítsék az UNEA ügyeinek vitelét és az elnök munkáját, valamint előkészítse a következő közgyűlést (UNEA7). Az UNEA7 elnökségét Omán látja el, a kelet-európai regionális csoportot Magyarország és Georgia képviseli - ismertette a minisztérium.

Az EM közleményében ismerteti: az UNEA a legmagasabb szintű globális környezetvédelmi döntéshozó fórum, melynek üléseire kétévente kerül sor Nairobiban, az UNEP székhelyén. Az UNEP célja a legfőbb globális környezeti intézményként a globális környezeti program létrehozása, a kapcsolódó tevékenységek koordinálása, a fejlődő országokban való környezeti szempontból elfogadható gazdaságpolitika kialakításához való segítségnyújtás és a fenntartható fejlődés elősegítése.


Új ajánlatokkal bővült a balatoni kedvencek listája

Új ajánlatokkal bővültek a Best of Balaton ajánlásai, amelyet még 2021-ben indított útjára a zamárdi Strand Fesztivált is szervező Weekend Event Kft.
2026. 08. 23. 22:00
Megosztás:

Vitézy Dávid: főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV

Főtájépítészi pozíciót hirdetett meg a GYSEV a vasúti zöldfelületek kezelésének stratégiai irányítására - közölte a közlekedési és beruházási miniszter vasárnap a közösségi oldalán.
2026. 08. 23. 21:00
Megosztás:

Az inflációnál gyorsabban drágultak a tanszerek, tudatosan készülnek a családok az iskolakezdésre

A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb adatai szerint idén júliusban a fogyasztói árak átlagosan 1,2 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A tan- és írószerek árai az átlagnál nagyobb mértékben, átlagosan 3,1 százalékkal drágultak. A Lurdy Ház üzleteinek visszajelzései alapján augusztus közepétől érzékelhető az iskolakezdéshez kapcsolódó érdeklődés, a családok pedig ilyenkor többféle termékkategóriát érintve intézik a szükséges beszerzéseket.
2026. 08. 23. 20:00
Megosztás:

Augusztus 24-én indul a megújult Kossuth Rádió

Kossuth Rádió - újra mindenkié. Ez a szlogenje az augusztus 24-én teljes műsorstruktúrával visszatérő, megújult Kossuth Rádiónak - közölte a Duna Médiaszolgáltató Nonprofit Zrt. Sajtó és Marketing Iroda vasárnap az MTI-vel.
2026. 08. 23. 19:00
Megosztás:

A mustgáz halálos is lehet, fontos az óvatosság a borospincékben

Az idei szüret az extrém meleg időjárás miatt két-három héttel korábban kezdődik, ezért már most fontos az óvatosság a borospincékben - hívta fel a figyelmet a szociális és családügyi miniszter vasárnapi Facebook-posztjában, amelyben a mustgáz veszélyeire figyelmeztetett.
2026. 08. 23. 18:00
Megosztás:

Három civil szervezet is részt vesz az NVVH vezetői kiválasztási folyamatában

Három civil szervezet - a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és a K-Monitor Közhasznú Egyesület - is részt vesz tanácskozási joggal a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Vagyonvédelmi Hivatal (NVVH) vezetői kiválasztási folyamatában - közölte Hantosi István, a parlament igazságügyi és alkotmányügyi bizottságának tiszás elnöke vasárnap a Facebook-oldalán.
2026. 08. 23. 17:00
Megosztás:

Solana lekörözheti az Ethereumot a tokenizált eszközökben – de ettől még nem biztos, hogy jobb befektetés

A Solana egyre nagyobb szeletet hasít ki a tokenizált valós eszközök (RWA) piacából, és az utóbbi időszakban még az Ethereumot is megelőzte a tőkebeáramlás tekintetében.
2026. 08. 23. 16:00
Megosztás:

Csökkenő forgalomban esett a BUX a héten

Csökkenő forgalomban esett a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe a rövid héten, az utolsó kereskedési napon szerdán a BUX 148 659,81 ponton zárt, 1,26 százalékkal, 1892,89 ponttal alacsonyabban, mint az előző héten pénteken.
2026. 08. 23. 15:00
Megosztás:

A Rubik-kocka új aranykora: gyorsasági kirakással a csúcsra

Valószínűleg mindenki ismeri a Rubik-kockát, de az utóbbi években a kockák kirakása egy új szintre lépett. Ebből a szórakoztató hobbi tevékenységből egy élvonalbeli versenysport vált, amelynek rajongói szerte a világon hódolnak szenvedélyüknek. A modern technológiák segítségével a versenykockák mára olyan kifinomult eszközökké váltak, amikkel élmény kockázni.
2026. 08. 23. 14:00
Megosztás:

A tökéletes gyep titka: praktikum és szépség kéz a kézben

Minden háztartás büszkesége lehet egy gondosan karbantartott pázsit. Egy szép és zöldellő gyep azonban nem csupán a látvány miatt lényeges: számos gyakorlati előnye is van. A fű megfelelő teret biztosít családi összejövetelekhez, gyermekjátszóterek kialakításához vagy akár haszonállatok legeltetéséhez is.
2026. 08. 23. 13:00
Megosztás:

LayerZero az élen, Pump.fun a nyomában: ez a 10 kriptó uralja most a piacot

A kriptopiac egy viharos hét után sem kapcsolt üresbe. Miközben a Bitcoin látványos heti ralija újra kinyitotta a befektetők kockázati étvágyát, a spekulatív tőke egyre mélyebbre merészkedik az altcoinpiacon: a LayerZero 17,04 százalékos emelkedéssel vezeti a napi toplistát, mögötte a Pump.fun, a Stacks és az AI-hoz kötődő Venice Token sorakozik. Aki most a legjobb kriptovaluta befektetés után kutat, annak azonban nemcsak a zöld százalékokat érdemes néznie: a tíz token mögött tíz nagyon különböző történet húzódik meg.
2026. 08. 23. 12:00
Megosztás:

Kamatdöntő ülést tart a jegybank és munkaerőpiaci, államháztartási adatok is érkeznek a jövő héten

A jövő héten kamatdöntő ülést tart a monetáris tanács, a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) pedig munkaerőpiaci, beruházási adatokat közöl, illetve a Pénzügyminisztérium (PM) részletes tájékoztatót publikál az államháztartás központi alrendszerének július végi helyzetéről.
2026. 08. 23. 11:00
Megosztás:

3 milliárd dollárnyi új USDT és USDC jelent meg: mit üzen ez a kriptopiacnak?

Mindössze két nap alatt összesen mintegy 3 milliárd dollár értékű új stabilcoin jelent meg a piacon a Circle és a Tether kibocsátásában. Az on-chain adatok alapján az újonnan létrehozott USDC és USDT mennyisége látványosan megugrott, ami azonnal felkeltette a kereskedők figyelmét: a stabilcoin-kínálat bővülése ugyanis gyakran együtt jár a kriptopiaci likviditás erősödésével.
2026. 08. 23. 10:00
Megosztás:

Elindult a 6-os turbina áramtermelése Pakson

Elindult a paksi atomerőműben a 3-as blokk 6-os turbinájának áramtermelése szombaton késő este.
2026. 08. 23. 09:00
Megosztás:

Republikánus politikusok bírálták Trumpot a marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt

Jelentős állattenyésztő szövetségi államok republikánus törvényhozói bírálták Donald Trump amerikai elnök döntését 300 ezer tonna darált marhahús vámmentes importjának engedélyezése miatt szombaton.
2026. 08. 23. 08:00
Megosztás:

Rekordév jöhet az amerikai zöldenergiában: 180 milliárd dollárt költhetnek 2026-ban

Az Egyesült Államokban minden korábbinál több pénzt fektetnek megújuló energiába és energiatárolásba, annak ellenére, hogy a Trump-adminisztráció jelentősen visszavágta a korábbi kormányzatok zöldenergia-támogatásait.
2026. 08. 23. 07:00
Megosztás:

Újabb munkálatok kezdődnek Romániában a cernavodai atomerőmű hűtővízellátása érdekében

A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt újabb azonnali vízszintemelési munkálatokról döntött Romániában az országos vészhelyzeti bizottság a cernavodai atomerőmű újraindítását és folyamatos működését lehetővé tevő hűtővízellátás érdekében - közölte szombaton a bukaresti kormány.
2026. 08. 23. 06:00
Megosztás:

A Bitcoin-bányászattól az AI-ig: 65 MW kapacitással támad az AIB a mesterséges intelligencia piacán

A BlockchAIn Digital Infrastructure (AIB) látványosan új irányba fordul: a korábbi Bitcoin-bányászati infrastruktúráját egyre inkább mesterséges intelligenciát és nagy teljesítményű számítási feladatokat kiszolgáló adatközpontokká alakítja át.
2026. 08. 23. 05:00
Megosztás:

Jelentősen nőtt a német elektrotechnikai ipar exportja az első fél évben

A német elektrotechnikai és digitális ipar exportja 9,3 százalékkal 138,5 milliárd euróra nőtt az idei első fél évben az egy évvel korábbihoz képest - közölte pénteken a német elektrotechnikai és elektronikai iparági szövetség, a ZVEI.
2026. 08. 23. 04:00
Megosztás:

Újra ömlik a pénz a kriptó-ETF-ekbe: 2,6 milliárd dollár érkezett egyetlen hét alatt

Tíz hónapja nem látott erős hetet zártak az amerikai Bitcoin- és Ethereum-ETF-ek. A július 17–21. közötti héten a két eszközalapba összesen 2,6 milliárd dollárnyi friss tőke érkezett.
2026. 08. 23. 03:00
Megosztás: