Az EU a WTO-hoz fordulhat Washington protekcionista intézkedései miatt

Az Európai Unió a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordulhat Washington protekcionista intézkedései, az autóipart is jelentősen érintő amerikai állami támogatás miatt - jelentette ki Thierry Breton belső piacért felelős európai uniós biztos Brüsszelben hétfőn, az euróövezet pénzügyminisztereit tömörítő eurócsoport ülését megelőzően.

Az EU a WTO-hoz fordulhat Washington protekcionista intézkedései miatt

Breton kijelentette: ha az Egyesült Államok nem reagál kielégítő módon a felvetett aggályokra, akkor az unió "megtorló intézkedésekkel" válaszolhat Washington augusztusban elfogadott inflációcsökkentési törvényére, amely adókedvezményeket is tartalmaz az Egyesült Államokban gyártott elektromos autókra és akkumulátorokra. A jelentős állami támogatás "ellentétes a WTO szabályaival" - emelte ki.

Bruno Le Maire, Franciaország gazdasági és pénzügyekért, valamint ipari és digitális szuverenitásért felelős minisztere az eurocsoport ülését megelőzően kijelentette: az Egyesült Államok gazdaságának nyújtott hatalmas támogatások "koordinált, egységes és erős" választ követelnek az európaiaktól. Az amerikai támogatási törvény "ellentétes a nemzetközi kereskedelem minden szabályával" - húzta alá.

A francia miniszer szavai szerint a törvény, amelyet az amerikai kormány környezetvédelmi és társadalmi reformprogramnak nevez, egy többszázmilliárd dolláros beruházási terv, és ennek hatására "néhány nagy külföldi vállalat, amely Európában akart letelepedni, most tétovázik, hogy Európában vagy Amerikában létesítsen-e telephelyet. Emiatt csak Franciaországban mintegy tízmilliárd euró értékű beruházás és több ezer ipari munkahely forog kockán" - figyelmeztetett. Közölte továbbá: egyes esetekben a Biden-kormány által felajánlott támogatások összege az Európai Bizottság által engedélyezett maximális támogatási összeg négy- vagy akár tízszerese.

Hangsúlyozta, hogy az európai ipar már most szenved a versenyképesség hiányától. Az amerikai inflációcsökkentési törvény szerinti támogatások és az ugyanilyen erősen támogatott kínai ipar valószínűleg tovább növeli Európa lemaradását - mondta.

Bruno Le Maire végezetül kijelentette: csak határozottsággal lehet eredmény elérni.

Christian Lindner német pénzügyminiszter a tanácskozás előtt adott sajtónyilatkozatában azt mondta: országa inkább párbeszédet sürget Washingtonnal, mint ellenintézkedéseket a szóban forgó törvény által kiváltott kereskedelmi feszültségek enyhítésére. Véleménye szerint Brüsszelnek és Washingtonnak közösen, a nemrégiben létrehozott munkacsoport keretében kell foglalkoznia az európai aggodalmakkal.

"Most párbeszédre kell törekedni az Egyesült Államok kormányával, hogy tisztázni tudjuk aggályaink forrását, és közös módszereket találjunk gazdasági érdekeink ötvözésére" - jelentette ki Lindner, majd hozzátette: nincs meggyőződve arról, hogy az amerikai fél megértette, milyen nagy az EU aggodalma a törvény lehetséges következményei miatt.

Az EU és az Egyesült Államok a múlt héten jelentette be, hogy munkacsoportot hoznak létre az amerikai állami támogatások miatt a felek között kirobbant viták megoldására. "Jelenleg arra összpontosítunk, hogy tárgyalásos megoldást találjunk" - mondta Valdis Dombrovskis kereskedelempolitikáért felelős biztos az ülést megelőzően. A tárgyalások első fordulóját a múlt héten tartották meg, és az esetleges haladásról leghamarabb decemberben fog beszámolni a brüsszeli testület - tette hozzá az uniós biztos.

Joe Biden amerikai elnök augusztusban írta alá a 700 milliárd dolláros inflációcsökkentési törvénycsomagot, amely bizonyos iparágaknak, például az autóiparnak mintegy 430 milliárd dolláros állami támogatást nyújt.

A tehéntartók panasza eljutott a kormányhoz

A piaci nehézségek közepette felértékelődik a tudatos vásárlás, a tejtermelés túlélése múlhat most azon, hogy minél többen válasszák a magyar tejtermékeket - mondta szerdai videóüzenetében az agrárminiszter.
2026. 03. 12. 03:30
Megosztás:

Friss kutatás: Évi 7 millió forinttal is többet kereshetnek a diplomások

A Varsovia Egyetem 2026-os kutatása szerint Magyarországon az érettségizett átlagkeresethez képest egy alapdiploma (BA/BSc) átlagosan nagyjából 200.000 forintos (40 százalékos), egy mesterdiploma (MA/MSc) pedig már 450.000 forintos (közel 97 százalékos) kereseti előnyt jelenthet. A számítások alapján ez éves szinten – a végzettségi szinttől függően – megközelítőleg 2,8-6,8 millió forintos bérkülönbséget is jelenthet. Noll-Batek Frigyes, a Varsovia Üzleti és Alkalmazott Tudományok Egyetemének prorektora azt mondta: egy önköltséges alapképzés ára akár alig több mint egy év alatt visszahozható, mesterszinten pedig ennél is gyorsabban megtérülhet. A felmérés szerint a felsőfokú végzettség a bérek mellett a karrierlehetőségekre és a rugalmas munkavégzés esélyére is hatással van.
2026. 03. 12. 03:00
Megosztás:

Újabb csapás Európának: az energiaválság miatt zuhannak a tőzsdék

Az európai részvénypiacok jelentős eséssel indították a hetet, miután az Irán körüli konfliktus eszkalációja megemelte az olajárakat, és erős kockázatkerülő hangulat alakult ki a piacon. A STOXX 600 index akár 2%-os esést is mutat, tovább növelve a múlt heti 5,51%-os visszaesést, így az index már közel 7,3%-kal áll a februári rekordértéke alatt. A főbb indexek – köztük a DE40, FRA40, UK100 és SPA35 – 1,5–2,5% közötti mínuszban vannak. A VSTOXX volatilitási index közel 4%-kal emelkedett, 30,30 pontra, ami április óta a legmagasabb szint. A jelenlegi helyzetet a Magyarországon is jelen lévő globális befektetési alkalmazás, az XTB szakértői elemezték.
2026. 03. 12. 02:30
Megosztás:

Vasárnapi boltzár - zárva lesz a Penny, az ALDI és a LIDL is

Március 15. minden esztendőben különleges jelentőséggel bír Magyarországon, hiszen az 1848–49-es forradalom és szabadságharc emléknapja. Ilyenkor az ország számos pontján tartanak ünnepi rendezvényeket, megemlékezéseket és programokat, sok család pedig kirándulással vagy közös kikapcsolódással tölti az időt. 2026-ban azonban egy apró eltérés lesz a megszokott rendhez képest: a nemzeti ünnep vasárnapra esik, így most nem alakul ki hosszú hétvége. De mely boltok lesznek zárva és esetleg nyitva?
2026. 03. 12. 02:00
Megosztás:

Ezüst árfolyam elemzés - meddig ragyoghat még?

Noha január végén történelmi nagyságrendű zuhanást lehetett látni az ezüst árfolyamában, a nemesfém piaca 2026-ban az egyik legizgalmasabb nyersanyag-befektetési területté válhat: az ipari felhasználás rekordokat dönt, miközben a kínálat továbbra is képtelen lépést tartani. A tartós fizikai hiány, a zöldtechnológiai boom és a geopolitikai bizonytalanság egyszerre hajtja fel az árfolyamot. Az MBH Befektetési Bank szakértője az arany után az ezüst piaci kilátásait is értékelte.
2026. 03. 12. 01:30
Megosztás:

Érdemes a lottón minden héten ugyanazokkal a fix számokkal játszani?

Sokan hisznek abban, hogy ha évekig ugyanazokat a számokat játsszák meg, előbb-utóbb biztosan „beüt a szerencse”. Mások viszont minden héten új számokat választanak, mert úgy érzik, így nagyobb az esélyük a nyerésre. De vajon matematikailag tényleg számít, hogy mindig ugyanazokat a számokat játsszuk, vagy hetente változtatjuk őket?
2026. 03. 12. 01:00
Megosztás:

Kijev: nincs hivatalos státusza a Barátság vezetéket vizsgáló magyar csoportnak

Ukrajna területén nincs hivatalos státusza vagy tervezett hivatalos találkozója a Barátság kőolajvezeték állapotának vizsgálatára Magyarországról érkezett csoportnak, ezért helytelen őket "küldöttségnek" nevezni - jelentette ki Heorhij Tihij ukrán külügyi szóvivő szerdán újságíróknak.
2026. 03. 12. 00:30
Megosztás:

Spanyolország eszközt vezet be az online gyűlöletbeszéd figyelésére

A közösségi médiában megjelenő gyűlöletbeszéd nyomon követésére és mérésére alkalmas eszköz bevezetését jelentette be a spanyol miniszterelnök szerdán Madridban, az első Gyűlölet Elleni Fórumon tartott megnyitóbeszédében.
2026. 03. 12. 00:05
Megosztás:

Már csak pár napig lehet kérni az szja-bevallási tervezetek postázását

Még öt napig, március 16-ig kérhetik az szja-bevallási tervezetek postázását azok, akik nem rendelkeznek elektronikus elérhetőséggel - hívta fel a figyelmet szerdán a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
2026. 03. 11. 23:30
Megosztás:

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben

A Leadec Kft. európai szolgáltatóközpontot hozott létre Győrben, amelynek nyomán hatvan új, magas képzettséget igénylő munkahely jön létre - közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a városban.
2026. 03. 11. 23:00
Megosztás:

Lengyelországban nyomozás indult az Epstein-akták ügyében

Az Epstein-akták elemzése alapján Lengyelországban nyomozás indult feltételezett emberkereskedelem ügyében, az eljárás során két másik európai országhoz fordultak kölcsönös jogsegély keretében - közölte szerdán a lengyel államügyészség.
2026. 03. 11. 22:30
Megosztás:

Franciaország eddig 20 ezer állampolgárát utaztatta haza

Franciaország mintegy 20 ezer állampolgárát utaztatta haza a február 28-án megindított iráni háború kezdete óta a közel-keleti régióból - közölte szerdán Maud Bregeon kormányszóvivő.
2026. 03. 11. 22:00
Megosztás:

Felfüggesztik a március 8-tól tartó sztrájkot a pécsi buszvállalatnál

Csütörtöktől felfüggeszti a március 8-tól érvényben lévő sztrájkmenetrendet a pécsi közösségi közlekedési feladatokat ellátó Tüke Busz Zrt. - közölte a társaság szerdán az MTI-vel. A társaság mellett működő Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (Szaksz) elnöke az érdekképviselet közösségi oldalán azt írta, hogy értesülései szerint a Tüke Busz Zrt. vezérigazgatója folytathatja a bértárgyalást.
2026. 03. 11. 21:30
Megosztás:

Ideiglenes üzemanyaghiány jelent meg egyes szlovén kutakon

A kereslet hirtelen növekedése miatt egyes Petrol-töltőállomásokon átmeneti üzemanyaghiány alakult ki Szlovéniában, de a közelben található kutaknál általában továbbra is elérhető az üzemanyag - közölte szerdán a Petrol szlovén olajipari vállalat.
2026. 03. 11. 21:00
Megosztás:

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala

Fennállásának 130. évfordulóját ünnepli a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatala (SZTNH), a jubileum kapcsán megtartott, jelentős nemzetközi jelenléttel lezajlott ünnepi esemény középpontjában Magyarország egyik legrégebbi, folyamatosan működő állami intézményének története, valamint a jövő technológiai és egyéb kihívásai álltak - közölte az SZTNH szerdán az MTI-vel.
2026. 03. 11. 20:30
Megosztás:

Csalók élnek vissza a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nevével

Adathalász sms-ekben próbálnak adatokat kicsalni ismeretlenek a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelőre (NEAK) hivatkozva - hívta fel a figyelmet a szervezet az MTI-nek szerdán küldött közleményében.
2026. 03. 11. 20:00
Megosztás:

Jövő héten indul a munkakörülmények fejlesztését célzó pályázat második szakasza

A Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program Plusz keretében megvalósításra kerülő GINOP_PLUSZ-3.2.5-24-2024-00001 "Munkakörülmények fejlesztése" elnevezésű kiemelt projektre fordítandó 8,610 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatást társfinanszírozás keretében az Európai Szociális Alap+, valamint Magyarország költségvetése biztosítja. A második szakaszban, március 16-ától további mintegy 1,857 milliárd forintnyi vissza nem térítendő támogatás válik elérhetővé mikro-, kis- és középvállalkozások számára - tájékoztatott szerdai közleményében a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
2026. 03. 11. 19:30
Megosztás:

Megelőzheti valaha a Zcash a Bitcoint?

A kriptovaluták világában időről időre felmerül a kérdés: vajon létezhet-e olyan digitális eszköz, amely egyszer letaszítja a trónról a Bitcoint? A közelmúltban különösen sok figyelmet kapott a Zcash, amely az elmúlt egy évben látványos árfolyam-emelkedést produkált. A privát tranzakciókat lehetővé tevő technológiája miatt egyesek szerint akár komoly kihívóvá is válhat a kriptovaluták királyával szemben. De mennyire reális az, hogy egyszer a Zcash értéke meghaladja a Bitcoinét?
2026. 03. 11. 19:00
Megosztás:

A hazai ízekre és fogásokra fókuszálnak az idei MBH Bank Gourmet Fesztiválon

Május vége helyett idén június 4-7. között rendezik meg az MBH Bank Gourmet Fesztivált a Millenárison, ezúttal fókuszban a magyar vidékkel, a hazai ízekkel és fogásokkal.
2026. 03. 11. 18:30
Megosztás:

Mi váltja fel az év végén elköszönő ÁNYK-t?

Az Általános Nyomtatványkitöltő Keretprogram (ÁNYK) közel két évtizeden át volt a magyar adóügyintézés egyik legfontosabb “munkalova”: bevallások, adatszolgáltatások és számos hatósági űrlap beadása vált mindennapos rutinfeladattá rajta keresztül. Az utóbbi években viszont egyre látványosabban kijöttek a keretrendszer határai, és az is világossá vált, hogy működési logikája nem illeszthető az adóhatóság adatvezérelt stratégiájába. A döntés megszületett: 2026. december 31-én kivezetik az ÁNYK-t. Ezt követően az adóbevallások és adatszolgáltatások beküldése csak korszerű, adatalapú csatornákon történhet.
2026. 03. 11. 18:00
Megosztás: