Az EU kiáll mindazok mellett, akik elhagyni kényszerültek otthonaikat
Josep Borrell közleményében kiemelte: az Európai Unió menedéket biztosít a szomszédos országokba, elsősorban Lengyelországba, Romániába, Magyarországra, Szlovákiába, valamint Moldovába menekült több mint 6 millió ukrajnainak.
Közölte, Oroszország ukrajnai háborújának kezdetét követően az EU aktiválta az átmeneti védelemről szóló irányelvet, és azóta csaknem 3,4 millió embernek biztosított ideiglenes védelmet. Ez hozzáférést biztosít számukra az unió munkaerőpiacához, megfelelő lakhatáshoz, szociális és jóléti segítségnyújtáshoz, orvosi ellátáshoz és oktatáshoz - mondta.
Emlékeztetett, világszerte több mint 100 millió olyan ember él, akik lakhelyük elhagyására kényszerültek, Afganisztántól, Szíriától, Jementől és Mianmartól Venezueláig vagy egészen Burkina Fasóig.
Az ENSZ-szel és a nemzetközi közösséggel együttműködve az EU továbbra is vezető humanitárius adományozó és támogat fejlesztéseket világszerte. Segíti az érintett lakosságot, hogy élelmiszerhez, menedékhez, oktatáshoz, egészségügyi ellátáshoz, lakhatáshoz, megélhetési támogatáshoz és más alapvető szolgáltatásokhoz férjen hozzá.
"Az EU minden eddiginél elkötelezettebb az otthonuk elhagyására kényszerültek támogatása mellett. Továbbra is azon fogunk dolgozni, hogy politikai megoldásokra törekedjünk, hogy felszámoljuk, vagy véget vessünk azoknak az okoknak, amelyek menekülésre kényszerítik az embereket" - tette hozzá az uniós diplomácia vezetője.