Az idén tovább erősödtek a magyar-kazah gazdasági kapcsolatok

Magyarország arra törekszik, hogy politikai, biztonsági, gazdasági, energetikai, vízügyi, mezőgazdasági és oktatási együttműködésben is erősítse kapcsolatait Kazahsztánnal - emelte ki Varga Mihály Jerulan Zsamaubajev kazah kollégájával folytatott megbeszélését követően Asztanában, a találkozóról közleményben tájékoztatta a Pénzügyminisztérium az MTI-t.

Az idén tovább erősödtek a magyar-kazah gazdasági kapcsolatok

A pénzügyminiszter hangsúlyozta: a magyar-kazah gazdasági kapcsolatok folyamatosan fejlődnek, a két ország kereskedelmi forgalma közel 80 százalékkal növekedett az év első hét hónapjában.

A magyar tárcavezető - aki a Magyar-Kazah Kormányközi Gazdasági Együttműködési Bizottság társelnöke, az Országgyűlés Magyar-Kazah Baráti Csoportjának elnöke, valamint a Magyar-Kazah Stratégiai Tanács társelnöke is egyben - elmondta: Kazahsztán a legfontosabb kereskedelmi partnerünk Közép-Ázsiában.

Hozzáfűzte: kapcsolataink erősítése érdekében a magyar kormány 2010-ben meghirdette a Keleti Nyitás politikáját, amely jó stratégiának és sikeres gazdaságpolitikának bizonyult.

A miniszter emlékeztetett: Kazahsztán a világ 9. legnagyobb országa, amely a közép-ázsiai régióban vezető szerepre törekszik. 2022-ben Kazahsztán volt Magyarország 47. kereskedelmi partnere, az idei év első hét hónapjában a kétoldalú áruforgalmunk 77 százalékkal erősödött, elérve a 450 millió dollárt - hívta fel rá a figyelmet a tárcavezető.

Ismertetése szerint Magyarország legfőbb exportterülete a gyógyszeripar, de a zöldgazdaság, a vízipar, a mezőgazdaság, az energetika és az egészségipar terén látunk még további lehetőségeket az együttműködésre. A tárcavezető kijelentette: az elmúlt évek együttműködései Közép-Ázsiával azt mutatják, hogy kapcsolataink nem csak az energiabiztonság erősítésére épülnek.

Varga Mihály a magyar delegáció tagjaként utazott Kazahsztánba: Orbán Viktor magyar kormányfő Kaszim-Zsomart Tokajev elnök meghívására érkezett az országba, ahol többek között a Türk Államok Szervezetének (TÁSZ) 10. állam- és kormányfői csúcsértekezletén vesz részt.

A Magyar-Kazah Gazdasági Együttműködési Kormányközi Bizottság 8. ülését januárjában tartották Budapesten Varga Mihály pénzügyminiszter és Alibek Kuantyrov kazah nemzetgazdasági miniszter részvételével. A Magyar-Kazah Stratégiai Tanács következő, 6. ülését november 20-án rendezik a magyar fővárosban a magyar pénzügyminiszter társelnökletével - tájékoztatott közleményében a Pénzügyminisztérium.

Csökkent az eladott új autók száma az EU-ban

Az Európai Unióban éves összevetésben 3 százalékkal csökkent az eladott új autók száma az idei első két hónapban - az európai autógyártók szakmai képviseleti szervezete, az ACEA honlapjára kedden fölkerült adatok szerint.
2025. 03. 25. 12:00
Megosztás:

Túlárazással nehezítik meg a tulajdonosok saját ingatlanuk eladását

Szakértők szerint az eladók gyakran téves információk vagy a piaci trendek félreértelmezése miatt még mindig túlárazzák ingatlanaikat, akár 20-30 százalékkal is.
2025. 03. 25. 11:30
Megosztás:

Árrésstop: Ezek az első tapasztalatok

Egy hete van hatályban az árrésstop, az első tapasztalatok nem rosszak, 760 élelmiszer ára csökkent - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) parlamenti államtitkára hétfő este a HírTV Napi Aktuális című műsorában.
2025. 03. 25. 11:00
Megosztás:

Európában és Amerikában is javult az üzleti hangulat

A tegnap közölt, márciusi előzetes beszerzési-menedzserindex szerint tovább – de a vártnál kevésbé – javult az üzleti hangulat az eurózónában, míg az USA-ban a várt romlás helyett jelentős javulás következett be a megjelent BMI-adatok alapján.
2025. 03. 25. 10:30
Megosztás:

Mire számíthatnak kedden a befektetők?

Emelkedéssel kezdtek ma reggel az ázsiai tőzsdék, a japán Nikkei 0,6, míg a kínai SSEC 0,1%-kal került feljebb.
2025. 03. 25. 10:00
Megosztás:

A kedvezőbbnek ígérkező vámpolitikát pozitívan értékelték a tengerentúli tőzsdéken a befektetők

Emelkedtek az amerikai piacok hétfőn, miután a jelek szerint a Trump-adminisztráció mérsékeltebb megközelítést választhat a kereskedelmi partnerekkel szembeni vámok terén. Donald Trump amerikai elnök közölte, hogy hamarosan érkeznek az autóipari vámok, és azt mondta, hogy „sok országnak" engedményeket adhat a vámok terén, de részleteket nem közölt.
2025. 03. 25. 09:30
Megosztás:

3 kriptovaluta, amelyek hatalmas növekedés előtt állnak 2025-ben: SUI, FXGuys és Toncoin

A mostanihoz hasonló visszaesések lehetőséget kínálnak a befektetők számára, hogy ígéretes tokeneket rendkívül alacsony árakon vásároljanak meg. Ugyanakkor nem minden érme tér magához a visszaesés után, ezért fontos a körültekintő választás.
2025. 03. 25. 09:00
Megosztás:

Stagnálás közelében kezdték a hetet az európai piacok

Az európai részvények lényegében stagnáltak hétfőn, a páneurópai STOXX 600 index 0,1%-kal csökkent.
2025. 03. 25. 08:30
Megosztás:

Sokat isznak a csehek

Csehország 15 éven felüli lakosságának mintegy tíz százaléka naponta fogyaszt alkoholt. Néhány sört, egy-két pohár bort vagy tömény italt naponta több mint 900 ezer ember iszik a 10,7 milliós Csehországban - derült ki a drogfüggőséget figyelő cseh nemzeti központ jelentéséből, amelyben a 2024-es év adatait ismertette.
2025. 03. 25. 08:00
Megosztás:

A Trump-család hotelprojektje ellen tüntettek Belgrádban

Több ezren gyűltek össze Belgrádban az egykori jugoszláv vezérkar 1999-ben lebombázott épületénél hétfőn, hogy Donald Trump vejének hotelépítési projektje ellen tiltakozzanak a NATO Jugoszlávia elleni légicsapásainak 26. évfordulóján
2025. 03. 25. 07:00
Megosztás:

A jogállamiságért felelős uniós biztossal egyeztetett Bóka János

Michael McGrath jogállamiságért felelős uniós biztossal egyeztetett Bóka János - olvasható az európai uniós ügyekért felelős miniszternek a Facebook-oldalán közzétett hétfői bejegyzésében.
2025. 03. 25. 06:00
Megosztás:

Magyar siker a B20-ban: Kovács Patrik társelnöki pozíciót kapott

Kovács Patrikot, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) társelnökét nevezték ki a B20 kereskedelmi és befektetési munkabizottságának társelnökévé; ez az első alkalom, hogy magyar szakértő ilyen befolyásos funkciót tölt be a konzultatív szervezetben - közölte a VOSZ hétfőn az MTI-vel.
2025. 03. 25. 05:30
Megosztás:

És Ön, befizette már a gépjárműadót?

Már 290 ezren befizették a gépjárműadót, többségük (170 ezren) a NAV-Mobil-alkalmazáson keresztül. A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerint az április 15-i határidőig még 3 millió adózónak kell teljesítenie az adóbefizetést - közölte a NAV hétfőn az MTI-vel.
2025. 03. 25. 05:00
Megosztás:

Bukarestben a korlátozások ellen tiltakoztak a juh- és kecsketenyésztők

A bukaresti kormány székháza előtt tiltakoztak hétfőn a romániai juh- és kecsketenyésztők a kiskérődzők pestise miatt elrendelt, a húsvéti bárányértékesítést sújtó újabb korlátozások ellen. A kormány képviselői azt ígérték: megpróbálnak engedményeket kieszközölni az Európai Bizottságnál
2025. 03. 25. 04:30
Megosztás:

Óvatos optimizmus: így kezelik pénzügyeiket és digitalizálnak a hazai kkv-k

A magyar kkv-k óvatosan terveznek: miközben a gazdasági környezet kihívásokat tartogat számukra, működésükben egyre nagyobb szerepet kapnak a digitális megoldások. A kutatás szerint a cégmérettel együtt nő a pénzügyi szolgáltatások iránti igény és a digitalizációs érettség is. A Mastercard célja, hogy olyan eszközöket biztosítson a vállalkozások számára, amelyek támogatják növekedésüket és alkalmazkodásukat a változó piaci környezethez.
2025. 03. 25. 04:00
Megosztás:

Folyamatosan csatlakoztak a Kék Duna környezetvédelmi projekthez

Több mint ezren, diákok, sportolók, önkéntesek, vállalatok, civil szervezetek és hatóságok csatlakoztak eddig a Kék Duna projekthez, amelynek célja a Duna-part megtisztítása Dunaújvárosnál és a környezettudatos szemléletformálás - közölte az Euroshow Kft. az MTI-vel.
2025. 03. 25. 03:30
Megosztás:

Mi befolyásolja a gyermekvállalási kedvet Magyarországon?

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2024-es közlése szerint 77 500 gyermek született Magyarországon, ami 7725-tel (9,1%-kal) kevesebb az előző évhez képest, és az eddigi legalacsonyabb éves születésszám az 1949 óta vezetett statisztikákban. Az Anyafalva Kismama Applikáció végzett egy felmérést, hogy rávilágítson, milyen tényezők állhatnak ezek az adatok mögött.
2025. 03. 25. 03:00
Megosztás:

Új kanyaróvírus-variánst találtak Brüsszel szennyvizében

A KU Leuven Egyetem kutatásai kimutatták, hogy Brüsszel szennyvizében megjelent a kanyaróvírus úgynevezett "marokkói variánsa". Marokkó jelenleg jelentős kanyarójárvánnyal küzd, de a vírus egyre jobban terjed Európában is - írta az RTBF közszolgálati média hírportálja hétfőn.
2025. 03. 25. 02:30
Megosztás:

15 ezer illegális turisztikai apartman működik Madridban

Több mint 15 ezer illegális turisztikai apartman működik Madridban - állapította meg a spanyol szociális jogokért és fogyasztásért felelős minisztérium hétfőn nyilvánosságra hozott jelentésében.
2025. 03. 25. 02:00
Megosztás:

Ön olvasta?! Magyarul is olvasható a szólásszabadság oxfordi kézikönyve

A szólásszabadság oxfordi kézikönyve címmel magyarul is megjelent az Adrienne Stone ausztrál, valamint Frederick Schauer amerikai jogtudós szerkesztésében 2021-ben megjelent kalauz a szólásszabadság alapvető kérdéseihez. A kötet az ORAC Kiadó és a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) együttműködésében, a Koltay András által szerkesztett sorozatban került a hazai könyvespolcokra.
2025. 03. 25. 01:30
Megosztás: