Baj van az USA gazdaságában - mutatjuk a részleteket
Jellemző, hogy a munkavállalók fluktuációja csökkent, annak köszönhetően is, hogy a munkaadók a bizonytalan kilátások miatt óvatosabbak az új munkatársak felvételével. Ennek köszönhetően a bérnyomás is alapvetőn moderált szinten maradt, s az áremelkedés sem volt erős általában. Alapvetően stabilizálódó árakra és javuló gazdasági teljesítményre számítanak amúgy, de a szövegből azért úgy tűnik, hogy a növekedéshez kapcsolódó kockázatok inkább kivárást eredményeznek a cégek többségénél. Viszont a jobban képzett munkaerőből továbbra is hiány van az országban.
Ezek a Fed által gyűjtött adatok részben megerősítik, részben ellentmondanak a korábban napvilágot látott adatoknak. A legnagyobb ellentmondás a csökkenő rendelésállomány (ISM feldolgozóipari index alindexe) és a bizakodó kilátások között feszül. Ugyanakkor a holnapi munkaerőpiaci adatok tekintetében plauzibilisnek tűnik a 4,2 százalékos várakozás az előző (július) havi 4,3 százalék után. Az infláció esetében további stabilizálódásra, illetve az árnyomás csökkenésére számítanak a Fed-nek választ adó gazdasági kontaktok.
Egy szó, mint száz, a Fed bézs könyve alapján jöhetnek a kamatcsökkentések. Viszont a piac puha landolással kapcsolatos félelme és a Fed válaszadók enyhe optimizmusa a gazdasági kilátások tekintetében eltér egymástól. Sokatmondó, hogy a Fed által kérdezett cégek, intézmények optimisták ugyan, de azért inkább szárazon tartják a puskaport. Vagyis cselekvés szintjén azért óvatosabbak.
Ez is azt sugallja, hogy a Fed-nek lépnie kell. A kamatcsökkentés lökést adhat a kérdezett intézmények aktivitásának. Kimozdíthatja őket a standby üzemmódból. (forrás: ERSTE)