(Esszencia) Amazonas Latin-amerikai Pro Részvény Eszközalap
Az alap árfolyama
| Dátum | '24.09.26 | '24.09.27 | '24.09.30 |
|---|---|---|---|
| Árfolyam | 1,0739 | 1,0773 | 1,0684 |
Az Alap múltbéli hozamai*
| Időszak | napi** | féléves | éves |
|---|---|---|---|
| Hozam | -0,83% | -8,86% | 0,73% |
** az előző értékelési naphoz viszonyítva
Ajánlásunk
- TartásAz eszközalap célja: az eszközalap lehetőséget kínál a közép- és dél-amerikai régió fejlődő vállalkozásai által elért gazdasági teljesítményekből való részesedésre a befektetési hozamok révén. Az eszközalap vagyonát közvetetten, befektetési jegyeken keresztül latin-amerikai részvényekbe fekteti. A befektetési jegyeken túl az eszközalap kezelője kizárólag a minimális, maximális és megcélzott részarányokat bemutató táblázatban felsorolt pénzügyi eszközökbe – elsősorban állampapírok, bankbetét, bankszámla egyenleg, deviza fedezés – fektethet be az ott meghatározott részarányok figyelembe vételével, egyéb ügyletet nem köthet. Az eszközalap határozatlan futamidejű, nyílt végű, tehát egységei az eszközalap bevezetése után folyamatosan jegyezhetők és visszaválthatók. Tekintettel az eszközalap által megcélzott befektetési területre, az eszközalap az európai jogi, közgazdasági környezettől eltérő kockázatokat is hordoz. Az eszközalap értékelése az eszközalap portfóliójában nyilvántartott pénzügyi eszközök legfrissebb elérhető árfolyamai alapján történik a Magyar Nemzeti Bank által közzétett hivatalos devizaárfolyamon történő átértékeléssel.
Lehetséges eszközalap-összetétel: az eszközalap olyan kollektív befektetési formákba fektet, amelyek elsődleges célpontja a latin-amerikai tőkepiac. Az eszközalap tartalmazhat nettó eszközeinek 50%-át meghaladó kitettséget az alábbi befektetési alapokból:
Aberdeen Global - Latin American Equity Fund I-2 USD Acc: A befektetési alap befektetési politikája szerint lehetőséget nyújt a latin-amerikai részvénypiacok teljesítményéből való részesedésre, ennek érdekében az Alap vagyonának túlnyomó részét részvényekbe, és részvényekhez kötődő egyéb értékpapírokba fekteti. Az Alap célja főként Latin-Amerikában bejegyzett vagy tevékenységüket nagyobb részben ebben a térségben folytató vállalatok részvényeibe történő befektetéssel egyidejűleg hozam elérése és növekedés biztosítása.
iShares Latin America 40 ETF (ILF US): A befektetési alap befektetési politikája szerint a Latin-amerikai régió 40 legnagyobb vállalat értékének súlyozott átlagaként számolt a Standard&Poor’s ügynökség által publikált részvénypiaci indexet lefedő tőzsdén kereskedett befektetési alap. Az Alap lehetőséget nyújt az öt legjelentősebb Latin-amerikai ország gazdasági növekedéséből való részesedésre. Az alap eszközeinek 90 százaléka a referencia index által tartott eszközökbe kerül befektetésre.
Az előbb említett kollektív befektetési formák mellett a portfóliókezelő készpénzt is tarthat likviditási és kockázatcsökkentési céllal. Amennyiben a portfóliókezelő úgy ítéli meg, akkor az eszközalap hozamának növelése, illetve az árfolyamkockázat csökkentése érdekében devizafedezeti ügyleteket végezhet.
Az eszközalaptól várható, kötvényhozamokat meghaladó hozamszint realizálása hosszú távú befektetést igényel, rövid távon az eszközalap hozama jelentős, akár a részvényekre átlagosan jellemzőnél is nagyobb mértékű ingadozást mutathat. Az eszközalapba befektetett biztosítási díjakra a biztosító tőke-, vagy hozamgaranciát nem vállal.
Az alap árfolyama
| Dátum | '24.09.26 | '24.09.27 | '24.09.30 |
|---|---|---|---|
| Árfolyam | 1,0739 | 1,0773 | 1,0684 |
Az Alap múltbéli hozamai*
| Időszak | napi** | féléves | éves |
|---|---|---|---|
| Hozam | -0,83% | -8,86% | 0,73% |
** az előző értékelési naphoz viszonyítva
Ajánlásunk
- TartásTíz év alatt duplájára nőtt az utasbiztosítást kötők aránya
A külföldre utazó magyarok kétharmada már köt utasbiztosítást, ami jelentős előrelépés a tíz évvel ezelőtti egyharmados arányhoz képest – derül ki a Groupama Biztosító legfrissebb adataiból. A téli szezonban a hazai utazók két táborra oszlanak: míg sokan a közeli osztrák vagy akár a lengyel síterepeket választják, addig mások a hideg elől menekülve inkább a napfényes Egyiptomot és Marokkót részesítik előnyben. A társaság 2025-ös adatai szerint egy közlekedési baleset esetén a kárkifizetés megközelítheti a 30 millió forintot is, míg megbetegedésből kifolyólag egy egyedi esetben 34 millió forintos kárkifizetésre is sor került.
Energiatárolóval csökkentené a villanyszámlát? Akkor tessék, így kell
A mai naptól lehet pályázatot benyújtani az Otthoni Energiatároló Program keretében. Az Energiaügyi Minisztérium legfeljebb 2,5 millió forint vissza nem térítendő támogatást biztosít háztartási energiatároló rendszerek telepítésére március 15-ig, miközben a kiíró kibővítette a pályázásra jogosultak körét is.
A Jupiter új fejezetet nyit: Jönnek az első predikciós piacok a Solanán
A decentralizált tőzsde integrálja a Polymarketet, hogy felépítse a Solana blokklánc első predikciós piachálózatát. A Solana-alapú Jupiter decentralizált tőzsde (DEX) merőben új irányba bővíti szolgáltatásait: a cég bejelentette, hogy integrálja a Polymarketet, a legnagyobb blokklánc-alapú predikciós piacot.
Vitalik Buterin új Ethereum víziója: Kétszintű blokkláncmodell és a tartalomkészítők kriptogazdasága
Bitpanda és Ribbon Plc összefogása: új lendület a brit kriptopiacnak
A kriptovaluták új korszakba léphetnek az Egyesült Királyságban egy ígéretes fintech partnerség révén. Egy friss együttműködés felpezsdítheti a brit kriptovaluta szektort: a Bitpanda Technology Solutions és a Ribbon Plc összefogásával új, szélesebb körben elérhető digitális eszközszolgáltatások kerülhetnek a piacra. Bár a részletek még homályosak, a potenciál óriási – különösen a kriptoeszközök mainstream pénzügyi rendszerbe való beillesztését illetően.
HUN-REN: a kutatási intézmények uniós pályázati részvétele folyamatos lesz
A megújult HUN-REN Magyar Kutatási Hálózat jövője szempontjából mérföldkőnek számít, hogy az Európai Bizottság illetékes szerve lehetővé tette a HUN-REN kutatási intézményeinek a szükséges adminisztratív folyamatok megkezdését, és ezzel az uniós pályázati részvételük folyamatos lesz - közölte az MTI-nek hétfőn megküldött közleményében a kutatóhálózat.
Aki magyar részvényt vett, jól járt januárban
Erőteljes rajtot vett a hazai részvénypiac 2026-ban, a BUX index január végére, új rekordot elérve 128 831,58 pontra emelkedett, ami 16 százalékos növekedést jelent az előző év zárásához képest. A januári összforgalom 477,6 milliárd forintot tett ki, amely 23,9 milliárd forint értékű napi átlagnak felelt meg. A legnépszerűbb részvények sorrendjét továbbra is az OTP Bank, a MOL és a Richter Gedeon vezette 287,9, 94,5 és 49,6 milliárd forint értékű forgalommal. A befektetési szolgáltatók közül a Concorde tört az élre, amelyet a WOOD & Company és az ERSTE követett.
Döntésképtelenség bénítja a magyar vállalkozókat
A magyar vállalkozók körében egyre gyakoribb a döntésképtelenség, pedig az információk könnyen hozzáférhetők – állítja Kasza Tamás lezárási specialista. A „tudás–cselekvés paradoxon” lényege, hogy a túl sok tudás bénítja a cselekvést, amit szerinte a szocialista múlt kockázatkerülő reflexei is erősítenek.
Tavaly Magyarországon több mint 200 kockázatos termék miatt kellett intézkedni
Az EU Élelmiszer- és Takarmánybiztonsági Riasztási Rendszere (RASFF) alapján 2025-ben Magyarországon 249 kockázatos termék miatt kellett intézkedni, az esetek főként zöldségekhez és gyümölcsökhöz, baromfihúshoz és az abból készült termékekhez, valamint gabonához és pékáruhoz kapcsolódtak, 82 százalékban külföldi előállítású termék volt érintett - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) hétfőn az MTI-vel.
Csőtörés helyett megelőzés: Milliárdokat menthet meg az új víziközmű-rendelet
Február 1-jén lépett hatályba az a kormányrendelet, amely új alapokra helyezi a Víziközmű-fejlesztési és Ellentételezési Alap működését. A szabályozás célja a nemzeti víziközművagyon védelme és a hálózati veszteségek csökkentése. A szolgáltatóknak ezentúl elkülönített számviteli nyilvántartást kell vezetniük a karbantartásra fordított forrásokról. Illés Gábor, az ECORPS Kft. ügyvezetője szerint a rendelet előremutató, de a sikerhez elengedhetetlen a kivitelezések minőségi követelményrendszerének szigorítása. A szakember kiemelte: a szakszerűtlen munkavégzés hosszú távon veszélyezteti a hálózat élettartamát és a közpénzek hatékony felhasználását.
Több százezer forintot hagyhat veszni, aki nem jól választ bankot az Otthon Start hitelnél
Bár az Otthon Start programban a kamatokat jogszabály maximálja, ez korántsem jelenti azt, hogy a bankok között nincs verseny az ügyfelekért. Az eddigi és az elmúlt időszakban indult új banki kampányok is azt mutatják, hogy a pénzintézetek elsősorban extra jóváírásokkal igyekeznek magukhoz csábítani a hitelfelvevőket. Akár több százezer forint a tét, mindez kárba veszhet annak, aki megszokásból a saját bankjánál ír alá anélkül, hogy körülnézne a piacon – derül ki a money.hu legfrissebb banki körképéből.
Az alap árfolyama
| Dátum | '24.09.26 | '24.09.27 | '24.09.30 |
|---|---|---|---|
| Árfolyam | 1,0739 | 1,0773 | 1,0684 |
Az Alap múltbéli hozamai*
| Időszak | napi** | féléves | éves |
|---|---|---|---|
| Hozam | -0,83% | -8,86% | 0,73% |
** az előző értékelési naphoz viszonyítva