Betiltja az Unió a gázkazánokat és ez Magyarországra is vonatkozik - mi lesz helyette?
Egy közös nyilatkozatban tizenöt uniós tagállam sürgeti az Európai Bizottságot, hogy az energiafüggetlenség erősítése és az éghajlati célok teljesítése céljából prioritásként kezelje a fűtési és hűtési rendszerek szén-dioxid kibocsátásának csökkentését.
Az említett országok felkérték a Bizottságot, hogy mutassa be a hőszivattyúk támogatására irányuló intézkedési tervet és frissítse az 2016-os uniós fűtési és hűtési stratégiát, hogy az megfeleljen a 2040-re kitűzött környezetvédelmi céloknak. Az Európai Bizottság egy évvel ezelőtt már elhatározta, hogy leállítja az új olaj- és gázfűtőkazánok telepítését, helyettük a hőszivattyús rendszerek támogatását részesíti előnyben.
A tagállamok szerint kulcsfontosságú, hogy kiaknázzuk a megújuló energiaforrások, mint a napenergia, a biomassza és a geotermikus energia rejtegette lehetőségeket a fűtés és hűtés környezetbarát átalakításában, beleértve a távhőrendszereket is. A nyilatkozat hangsúlyozza, hogy az energiahatékonyság javítása mellett az új technológiák, mint például a nagyméretű hőszivattyúk és a napenergiával működő melegvíz-termelők alkalmazása nélkülözhetetlen.
Az állásfoglalást aláíró országok között található Ausztria, Ciprus, Dánia, Franciaország, Írország, Görögország, Luxemburg, Málta, Portugália, Szlovákia, Szlovénia, Spanyolország és a balti államok is.
A javasolt politika elsődleges célja, hogy felgyorsítsa a megújuló energiaforrások felhasználását, például a távfűtési napenergia és az ipari méretű hőszivattyúk alkalmazását. Az érintett tagállamok szerint ez az irányzat jelentősen hozzájárulna Európa energiabiztonságának erősítéséhez.
Az Európai Bizottság, a Tanács és a Parlament már korábban is megegyezett a fosszilis fűtési rendszerek fokozatos kivezetéséről. 2025-től már nem lesz állami támogatás az új kazánokra, 2030-tól új épületek már nem építhetnek be gázkazánt, és 2050-re a régebbi épületeket is át kell alakítani kibocsátásmentes rendszerekre.
A megújuló energiaforrások használatának növelését a Fit for 55 program keretében anyagi ösztönzőkkel is támogatják, amely magában foglalja a hőszivattyús rendszerek elterjedését is. Az EU energiafelhasználásának csökkentése érdekében Niels Fuglsang, dán szocialista képviselő kiemelte, hogy a hőszivattyúk kiváló megoldást nyújthatnak.
Az Európai Bizottság JRC (Közös Kutatóközpontja) szerint a lakóépületekben használt 30 millió fosszilis tüzelőanyaggal működő kazán lecserélése hőszivattyúra 36%-kal csökkentené az EU gáz- és olajfogyasztását. Az JRC szerint ez a váltás jelentős ütemben segítené a technológia elterjedését.
Aurélie Beauvais, az Euroheat & Power vezetője szerint a tiszta és hatékony hőenergia megoldások, mint a távfűtés és -hűtés, kulcsfontosságúak ahhoz, hogy az EU megerősítse vezető pozícióját a technológiai innováció terén, és egyúttal biztosítsa az energiaellátás biztonságát.