Bővültek az alkalmazottak jogai Romániában

Bővültek az alkalmazottak jogai Romániában, miután szombaton hatályba lépett a munka törvénykönyvének módosítása, amely több európai ajánlást ültetett át a romániai jogrendbe.

Bővültek az alkalmazottak jogai Romániában

Az Agerpres hírügynökség összefoglalója szerint a romániai munkavállalóknak ezentúl lehetőségük lesz gondozási szabadságot kivenniük, váratlan, sürgősségi helyzetekben elkéredzkedniük, és kérhetik áthelyezésüket egy kedvezőbb munkakörülményeket kínáló megüresedett állásba.

A munkáltató - írásbeli kérésre - köteles egy naptári évben öt munkanap gondozási szabadságot kiadni az alkalmazott súlyos egészségi állapotban lévő hozzátartozója, vagy vele közös háztartásban élő személy gondozása érdekében. A kollektív szerződéssel meghosszabbítható gondozási szabadság nem számít bele a pihenőszabadságba, a munkavállalók társadalombiztosítása pedig erre az időszakra is kiterjed, járulékbefizetési kötelezettség nélkül.

Azok a munkáltatók, akik megtagadják ezt a jogot a gondozási szabadságra jogosult munkavállalótól, 8000 lejig (670 ezer forint) terjedő bírsággal büntethetők.

A romániai alkalmazott mostantól legfeljebb tíz napot hiányozhat a munkahelyéről valamely előre nem látott sürgősségi helyzet, betegség, baleset esetén, amelyek elengedhetetlenné teszik jelenlétét, de utólag - a munkáltatóval történő egyeztetés alapján - be kell pótolnia a hiányzást. Az alkalmazott írásbeli kérésére a munkáltató köteles apasági szabadságra engedni őt. Romániában augusztusban valamennyi gyermek (nemcsak az első) születésére kiterjesztették az apasági pótszabadság igénylésének jogát, időtartamát pedig az eddigi ötről tíz napra növelték.

Tilos elbocsátani a munkavállalót amiatt, hogy él törvényes jogaival. Nem bocsátható el az alkalmazott az apasági szabadság vagy a gondozási szabadság ideje alatt, és abban az időszakban sem, amikor váratlan, sürgősségi helyzet, családon belül bekövetkezett betegség vagy baleset miatt hiányzik a munkahelyéről. Az alkalmazottak kérésére a munkáltató - meghatározott időszakra - egyéni munkarendet szabhat meg minden alkalmazottjának, beleértve azt is, aki gondozási szabadságon van.

A hétfőn kihirdetett jogszabály a közigazgatási törvénykönyvön is módosított. Az egyik előírás értelmében a köztisztviselők is dolgozhatnak havonta maximum öt napot távmunkában, amennyiben 11 évesnél kisebb gyerekük van, valamely hozzátartozójukat gondozzák, egészségi állapotuk nem teszi lehetővé, hogy bemenjenek munkahelyükre, vagy olyan feladatot látnak el, amelyet az intézmény vezetőjének megítélése szerint távmunkában is lehet végezni. A közintézmények vezetői ezen kívül írásban rendelkezhetnek a rugalmas munkaidő további formáiról.


Vizsgálatot indított a MÁV békéscsabai telephelyen történt szennyvíz-kiömlés ügyében

Azonnali vizsgálatot rendelt el a MÁV vezetése a békéscsabai MÁV-Volán telepet érintő szennyvíz-kiömlés ügyében és közlésük szerint megkezdték a terület rendbetételét - közölte a társaság az MTI-vel csütörtökön.
2026. 05. 29. 01:30
Megosztás:

Meghosszabbította a hitelszerződését a Mol Nyrt. és a Mol Group Finance Zrt.

Meghosszabbította a 2025 szeptemberében az Erste és az OTP szervezésében 12 bankcsoporttal megkötött 740 millió eurós hitelszerződését a Mol Group Finance Zrt. – közölte az ügyletben garanciavállalói szerepet játszó Mol Nyrt. a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) honlapján csütörtökön.
2026. 05. 28. 23:30
Megosztás:

Ezekkel a számokkal nyerhettél a hatos lottón!

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 22. héten megtartott hatos lottó számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. 05. 28. 23:00
Megosztás:

Az ukrán parlament ratifikálta a 90 milliárd eurós uniós kölcsönt

Az ukrán parlament (Verhovna Rada) csütörtökön ratifikálta az Európai Unió 90 milliárd eurós kölcsönére vonatkozó megállapodást. A tervek szerint az összegből 60 milliárd eurót a hadiiparra fordítanak - jelentette az Interfax-Ukrajina hírügynökség.
2026. 05. 28. 22:30
Megosztás:

Országos tűzgyújtási tilalom lesz péntektől

A tartós csapadékhiány és a nagy meleg miatt országos tűzgyújtási tilalmat rendel el péntektől a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) a Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának (BM OKF) egyetértésével – közölte a Nébih csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 22:00
Megosztás:

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat

A fiatalok is nagyra értékelik a magyar borokat, de a márkanév nekik már nem annyira fontos, az élményt többre tartják - közölte a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa (HNT) az MTI-vel csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:30
Megosztás:

Balatoni energiaközösségek szerveződnek

Balatoni energiaközösségek létrehozásában vállalt koordinátori szerepet a Balaton Fejlesztési Tanács (BFT), amely létrehozott egy országosan egyedülálló energetikai kompetencia adatbázist - nyilatkozta a BFT munkaszervezete, a Balatoni Integrációs és Fejlesztési Ügynökség igazgatója az MTI-nek csütörtökön.
2026. 05. 28. 21:00
Megosztás:

Erősödött a forint csütörtök estére

Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben csütörtökön kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
2026. 05. 28. 20:30
Megosztás:

A Mediaworks felmondta szerződését a Népszavával

Azonnali hatállyal felmondta a Népszavával fennálló szerződését a Mediaworks, amely jelezte: nem nyomtatja ki és nem terjeszti tovább a lapot. A Népszava pénteki száma sem jelenhet már meg - közölte honlapján az újság csütörtökön.
2026. 05. 28. 20:00
Megosztás:

Ki fogja leszedni a gyümölcsöt idén nyáron? Kritikus ponthoz ért az agrár-munkaerőpiac

Miközben a hazai gazdálkodók már a nyári betakarításra készülnek, egyre élesebben rajzolódik ki a mezőgazdaság egyik legnagyobb kihívása: ki fogja elvégezni a szezonális munkákat. A WHC Csoport idei körképe szerint a gyümölcsszedéstől a konzervipari válogatásig továbbra is jelentős az igény az időszakos munkaerőre, ugyanakkor a munkáltatók előtt továbbra sem ismeretes, hogy a harmadik országbeli munkavállalókra milyen szabályozás fog vonatkozni június 1-től.
2026. 05. 28. 19:30
Megosztás:

Az MKIK új etikai kódexet fogadott el

A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) ötvenegyedik küldöttgyűlésén elfogadták az új kamarai etikai kódexet, jóváhagyták a szervezet 2025-ös beszámolóját 20,5 milliárd forintos árbevétellel, és megszavazták a 2026-os költségvetési tervet - közölte a köztestület csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 19:00
Megosztás:

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek

További csapadékra lenne szüksége a szántóföldi növényeknek, az Alföldön egyre többfelé tapasztalható közepes mértékű mezőgazdasági aszály - írta a HungaroMet Zrt. csütörtöki agrometeorológiai elemzésében.
2026. 05. 28. 18:30
Megosztás:

Országos ellenőrzést indított az NKFH az építési termékek piacán

A Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) a kormányhivatalok bevonásával országos piacfelügyeleti ellenőrzést indított az építési termékek körében. A vizsgálatok középpontjában a termékek jelölései és a gyártó által kiállított magyar nyelvű teljesítménynyilatkozatok állnak, amelyek ellenőrzése hozzájárul a vállalkozások jogszerű működéséhez, valamint a nem megfelelő termékek kiszűréséhez.
2026. 05. 28. 18:00
Megosztás:

A fogadás húzta legjobban a bevételt 2025-ben

Elkészült a Szerencsejáték Zrt. 2025. évi éves beszámolója. Emelkedett a Szerencsejáték Zrt. árbevétele és ezzel együtt a nyeremények összege is 2025-ben. A költségvetési befizetései és hozzájárulásai – rekordot jelentő - 247,8 milliárd forintot értek el, ami köszönhető az egyszeri, 100 milliárd Ft-os osztalékfizetésnek is. A társaság 2025-ös évi adózott eredménye 49,1 milliárd forint volt, az EBITDA mutatója pedig 58,8 milliárd forintra növekedett.
2026. 05. 28. 17:30
Megosztás:

Rendkívüli kamionstop lesz a hétvégén

A hétvégén rendkívüli kamionstop lesz szombaton hajnali 5 órától 17 óráig, illetve szombaton 22 órától vasárnap 22 óráig a szombati budapesti UEFA Bajnokok Ligája döntő miatt - közölte a Közlekedési és Beruházási Minisztérium (KBM) csütörtökön az MTI-vel.
2026. 05. 28. 17:00
Megosztás:

Akár 45%-os adókedvezményt hagynak kihasználatlanul a kkv-k

A hazai kkv-k jelentős része nem használja ki az energiahatékonysági és energiatárolási beruházásokhoz kapcsolódó adókedvezményeket, pedig ezeknél az elszámolható költségek akár 30–45 százaléka is leírható, és a kedvezmények a fizetendő társasági adó akár 70 százalékáig érvényesíthetők, miközben 2026-tól új, környezetvédelmi célú kedvezmények is elérhetők.
2026. 05. 28. 16:30
Megosztás:

Gyengült a munkaerőpiac áprilisban

2026. áprilisban 4 millió 619 ezer fő volt a foglalkoztatottak száma a 15-74 év közötti munkaképes korú népesség körében. Egy hónap alatt 27,3 ezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma, amivel ismét a februári szint közelébe esett vissza a mutató, továbbá a tavaly áprilisi adattól is közel 48 ezerrel elmarad.
2026. 05. 28. 16:00
Megosztás:

Átrendeződött a Costa del Sol: új kedvencek törnek fel Marbella mellett

A Costa del Sol ingatlanpiacán az elmúlt időszak egyik látványos változása, hogy a kereslet már nem csak Marbella köré koncentrálódik, hanem a korábban kevésbé reflektorfényben lévő településeken is egyre erősebben jelenik meg. Bár a térséget sokan továbbra is elsősorban Marbellával azonosítják, a Duna House tapasztalatai szerint a vásárlók érdeklődése ma már jóval nagyobb partszakaszon oszlik meg.
2026. 05. 28. 15:30
Megosztás:

A viharkárok minimalizálása mára egész éves feladat

A viharkárok megelőzése igényli a biztosítottaktól a legkörültekintőbb felkészülést, a biztosítók számára pedig ezek az esetek adják a legösszetettebb kárszakmai munkát. Az UNIQA Biztosító tavaly mintegy nyolcezer lakossági viharkár-bejelentést kezelt, és összesen 1 milliárd forint összegű biztosítást fizetett ki a károsultaknak. Az elmúlt esztendők tanulsága, hogy mára megszűnt a viharok szezonalitása, ugyanakkor évről évre jelentősen változik a bejelentett kártípusok aránya is. Általános szabály, hogy már nem csak a nyári hónapokban kell fokozottan ügyelni az ingatlanok és ingóságok biztonságára, a felkészülés egész éves feladat – figyelmeztet a biztosító.
2026. 05. 28. 15:00
Megosztás:

Kiegyensúlyozott évet zárt a Magyar Suzuki 2025-ben

A Magyar Suzuki Zrt. kiegyensúlyozott, stabil évet tud maga mögött, 2025-ben sikerült megőriznie pozícióját a magyarországi autópiacon - értékelte az elmúlt évet Sakai Fumito, a Magyar Suzuki Zrt. vezérigazgatója csütörtökön, Budapesten, sajtótájékoztatón.
2026. 05. 28. 14:30
Megosztás: